Söz verip tutmamak günah mı ? 5 üzerinden 3.93 | Toplam : 14 kişi
 1. 1
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  Söz verip tutmamak günah mı ?


  Alaha veya insanlara söz verip tutmamak günah mı ?

  Sözünde durmak Allahın emridir. Kim birine söz verip tutmazsa büyük günah işlemiştir.
  Sözünde durmak müslümanların özelliği, Sözünde durmamak ise münafıkların alametidir.
  Yapamayacağımız iş için asla söz vermeyelim, söz verdiğimizde ise mutlaka yerine getirelim.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  İZGEN Bayan Üye
  İZGEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107262
  Mesaj Sayısı: 549
  Tecrübe Puanı: 6

  Cevap: Söz verip tutmamak günah mı ?


  söz vermek ne kadar güvenilir olduğunu gösteren bir davranıştır söz verip sonra vazgeçmek kişiyi hem dünyada hemde ahirette aşağı düşürür sözünün eri kelimesi buna en iyi örnektir


 3. 3
  normandy Üye
  normandy
  Üye

  Üye No: 115740
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Söz Vermek


  Herkese merhabalar merak ettiğim bişey vardı eğer bir kişiye söz veririsek ama sözümüzü tutamazsak o kişi ile Hellaleşir isek Günahımız affolonurmu? Şimdiden teşekkürler .


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Söz verip tutmamak günah mı ?


  Merhaba. Söz demek emanet demektir. Eğer kişi sözünü gerçekten yapmaya gücü yetmezse bir günahı olmaz zaten. Allah kalplerdeki samimiyeti çok iyi bilir ve kullarına haksızlık etmez.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhaba. Bana çokça haksızlık yapıp yıllarca kötü söz söyleyip ihanet eden yarı yolda bırakan manen çok eziyet eden ama yine de çok sevdiğim için vazgeçemediğim bir insan vardı. Birkaç sene önce, tüm yaptıklarına rağmen ona, ne olursa olsun bana ne zaman ihtiyacın olursa yanında olacağım diye tüm kalbimle söz vermiştim. Ama birgün artık Allah’a ya canımı ya bu sevgiyi içimden al diye ağlayarak dua edecek kadar eziyetlerine dayanacak gücüm kalmadı. Dualarım kabul oldu sevgi bitti çok şükür. Yıllar sonra yeni yeni acılarımı sarmaya kendime yeni bir hayat kurmaya çalışırken ve kalbimde bir başkası varken, bu insan sana arkadaşça dostça ihtiyacım var bana söz vermiştin diye görüşmek istiyor. Sözümde duramamak bana ihtiyacı olduğunu söyleyen bir insana yüz çevirmek Allah biliyor ya hiç içime sinmiyor ama ona hiçbir şekilde güvenmediğim gibi asla görüşmek istemiyorum. Bana artık daha fazla zarar vermesini istemiyorum. Bu Sözümde durmamak duramamak günah mı?


 7. 6
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Merhaba. Edilen bir yemin eğer caiz ise o yemin tutulmalıdır. Ama haram yada zararlı olan bir yemin ise o yemin bozulmalıdır. Bunun yerine yemin kefaretini yerine getirilir. Ayrıca bu haram bir ilişki ise zaten uzak durmak zorundasın.


+ Yorum Gönder