Peygamber (S), Sa'd İbn Havle'ye Mersiye Edip Hüznünü Açıklamıştır 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  kaars Üye
  kaars
  Üye

  Üye No: 1797
  Mesaj Sayısı: 167
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: Yeryüzü

  Peygamber (S), Sa'd İbn Havle'ye Mersiye Edip Hüznünü Açıklamıştır


  Peygamber (S), Sa'd İbn Havle'ye Mersiye Edip Hüznünü Açıklamıştır [100]

  54-.......Sa'd ibn Ebî Vakkaas (R) şöyle demiştir: Veda Haccı yılında Mekke'de tutulduğum şiddetli bir hastalığımda Rasülullah bana hasta ziyareti yapıyordu. Ben:
  — Yâ Rasûlallah! Bendeki hastalık şu şiddetli dereceye ulaşmış*tır. Ben mal sahibi bir kimseyim. Bana yalnız bir tek kızdan başkası mîrâsçı olmayacak. Buna göre malımın üçte ikisini sadaka yapayım mı? diye sordum.
  Rasülullah:
  — "Hayır, sadaka yapma" buyurdu.
  — Yansını sadaka yapayım mı? dedim. ,M Rasûlullah yine:
  — "Hayır, sadaka yapma" dedi. Sonra Rasûlullah şöyle buyurdu:
  — "Üçte bir (sadaka yap). Üçte bir de büyüktür yâhud çoktur. Senin mirasçılarını zengin bırakman, muhtaç ve halka el açar halde fakır bırakmandan daha hayırlıdır. Ey Sa'd! Sen Allah rızâsını iste*yerek harcayacağın herbir nafakadan muhakkak ücret alacaksın. Hattâ yemek yerken eşinin ağzına koyacağın bir lokmadan dolayı da ecre nail olacaksın".
  Yine ben:
  — Yâ Rasûlallah! (Siz Medine'ye döneceksiniz de) ben arkadaş*larımın arkasında geriye mi bırakılacağım? diye sordum.
  Rasûlullah (S) şöyle buyurdu:
  — "Sen geri bırakılmıyacaksın. (Şayet burada kalır da) sâlih amel işlersen, elbette onunla derecen artacak, merteben de yükselecektir. Sonra zannediyorum ki, sen uzun zaman yaşatılacaksın. Hattâ sen*den bir takım kavimler faydalanacak; diğer bir takımları da senden dolayı zarara uğrayacaklardır. Yâ Allah! Sahâbîlerimin hicretlerini tamamla, onları topukları üzerinde ters çevirme!"
  Lâkin hâli üzüntülü olan Sa'd ibn Havle'dir. Rasûlullah (S) ona, Mekke'de ölmüş olmasından dolayı şefaat edip, üzülmektedir[101].


  İlgili Yazılar

 2. 2
  ATİE Bayan Üye
  ATİE
  Bayan Üye

  Üye No: 109243
  Mesaj Sayısı: 444
  Tecrübe Puanı: 5

  Yorum: Peygamber (S), Sa'd İbn Havle'ye Mersiye Edip Hüznünü Açıklamıştır


  peygamber efendimiz özü sözü bir ve dosdoğru bir insandı onun hastaya olan tavrı herzaman çok değerli görülmüş ve bu şekilde yaşamak tavsiye edilmiştir


+ Yorum Gönder