Bir Yahudi Cenazesi İçin Ayağa Kalkan Kimse 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  kaars Üye
  kaars
  Üye

  Üye No: 1797
  Mesaj Sayısı: 168
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: Yeryüzü

  Bir Yahudi Cenazesi İçin Ayağa Kalkan Kimse


  Bir Yahudi Cenazesi İçin Ayağa Kalkan Kimse Babı

  70-.......Câbir ibn Abdillah şöyle demiştir: Bir kerre yanımız*dan bir cenaze geçmişti. Peygamber (S) hemen o cenaze için ayağa kalktı. Biz de ona uyarak ayağa kalktık ve:
  — Yâ Rasûlallah! Bu bir Yahûdî cenâzesidir, dedik.
  — "Bir cenaze gördüğünüzde hemen ayağa kalkınız" buyur*du [131].

  71-.......Bize Amr ibnu Murre tahdîs edip şöyle dedi: Ben Abdurrahmân ibn Ebî Leylâ'dan işittim, şöyle dedi: Sehl ibn Huneyf ile Kays ibn Sa'd, Kaadisiyye mevkiinde oturuyorlardı. Ora halkı bun*ların yanından bir cenaze geçirdiler. Sehl ile Kays hemen ayağa kaİk-tılar. Kendilerine: Bu cenaze, bu arazîlerin halkından, yânî zimmet ehlindendir, denildi. Bunun üzerine Sehl ile Kays:
  — Peygamber(S)'in yanından bir Yahûdî cenazesi geçmişti de Peygamber hemen ayağa kalkmıştı. Bunun üzerine Peygamber'e de: Bu bir Yahûdî cenâzesidir, denilmişti de Peygamber (S): "Bu da (ya*şayıp ölen) bir insan değil mi?" diye cevâb vermişti, demişlerdir [132].
  Ve Ebû Hamze Muhammed ibn Meymün, el-A'meş'ten; o da Amr'dan; o da İbn Ebî Leylâ'dan söyledi. îbn Ebî Leylâ şöyle de*miştir: Ben Kays ile Sehl'in beraberinde idim. Bunlar: Biz Peygam-ber'in beraberinde idik... dediler [133].
  Zekeriyyâ ibn Ebî Zaide de Şa'bî'den; o da İbn Ebî Leylâ'dan söyledi ki, o Ebû Mes'ûd Ukbe ibn Amr el-Ensârî ile Kays ibn Sa'd; her ikisi de cenaze için ayağakalkarlardı, demiştir [134].

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ATİE Bayan Üye
  ATİE
  Bayan Üye

  Üye No: 109243
  Mesaj Sayısı: 455
  Tecrübe Puanı: 5

  Yorum: Bir Yahudi Cenazesi İçin Ayağa Kalkan Kimse


  peygamber efendimiz kuran ahlakı ile donatılmış üstün karakterli iyi bir insandı onun cenazeye karşı olan tutumuda taktire değer görülmektedir


+ Yorum Gönder