Kabir azabı var mıdır? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,279
  Tecrübe Puanı: 70

  Kabir azabı var mıdır?


  1071- Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Sizden biriniz veya ölü kabre konulunca simsiyah mavi gözlü iki melek ona gelir onlardan birine münker diğerine nekîr denilir. O iki melek şöyle derler: Bu Muhammed denilen adam hakkında ne dersin? O kimse ise ölmeden önce söylediğini aynen tekrar ederek: O Allah’ın kulu ve Rasûlüdür. Ben şehâdet ederim ki Allah’tan başka gerçek ilah yoktur. Muhammed’de onun kulu ve elçisidir. O iki melek derler ki: Senin böyle söyleyeceğini biliyorduk. Sonra o kabir yetmiş arşın kadar genişletilir ve aydınlık hale getirilir ve rahatça yat uyu burada denilir. O kimse bu durumu benim aileme dönüp haber verebilir miyim? Deyince o iki melek; gelin güvey gibi rahatça uyu gelin güveyi olan kimseyi ailesinden en çok sevdiği kimse uyandırır derler. O kişi o kabirde mahşer için diriltilinceye kadar rahat rahat uyur.

  O kabre konulan kimse münafık ise Muhammed (s.a.v.) hakkında sorulan soruya; İnsanların peygamber dediklerini duydum bende aynen öyle söyledim, gerçek midir? değil midir? bilemiyorum diyecek. Bunun üzerine o iki melek; senin böyle söyleyeceğini biliyorduk derler. O kabre, sıkıştır onu denilir, kabirde onu sıkıştırır da kaburga kemikleri yerlerinden oynar. Allah onu böylece mahşer günü uyandırıncaya kadar azab etmeye devam eder.” (Nesâî, Cenaiz: 114; Buhârî, Cenaiz: 86)

  ž Bu konuda Ali, Zeyd b. Sabit, İbn Abbâs, Berâ b. Âzib, Ebû Eyyûb, Enes, Câbir, Âişe, Ebû Saîd’den de kabir azabıyla alakalı hadis rivâyet edilmiştir.
  Tirmîzî: Ebû Hüreyre hadisi hasen garibtir.

  1072- İbn Ömer (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Bir kimse öldüğü zaman ahiretteki kalacağı yer sabah akşam kendisine gösterilir o kimse Cennetliklerden ise Cennet’ten, Cehennemliklerden ise Cehennem’den olan yeri gösterilir ve ona işte senin oturacağın yer burasıdır, kıyamet günü Allah seni buraya gönderecek denilir.” (Buhârî, Cenaiz: 89)
  ž Tirmîzî: Bu hadis hasen sahihtir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AYSEN Bayan Üye
  AYSEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107604
  Mesaj Sayısı: 503
  Tecrübe Puanı: 6

  Cevap: kabir azabı var mıdır?


  kabir azabı vardır ve inanmış müslüman gibi yaşamış kişiler bu azabtan kurtulurken inanmayanlar inkarcılar ve küfre girenler kafirler bu azabı yaşayacaktır


 3. 3
  heartless Üye
  heartless
  Üye

  Üye No: 112173
  Mesaj Sayısı: 52
  Tecrübe Puanı: 1

  Kabir azabı var mıdır?


  Kabir azabı var mıdır? bildiğim kadarıyla Kur'an-da geçmiyor ve tek bir hesap gününün olduğu söyleniyor o da Ahiret. bu durumda kabir azabına inanmalı mıyız? Caner taslaman kabir azabının olmadığını Kur'an-dan kanıtlar sunarak ispatlıyor hangisine inanmalıyız var mı yok mu?


 4. Reklam

+ Yorum Gönder