Cenaze yıkamak (Erkek ölen karısının cenazesini veya kadın ölen kocasının cenazesini) 5 üzerinden 4.42 | Toplam : 12 kişi
 1. 1
  şehadet Üye
  şehadet
  Üye

  Üye No: 1431
  Mesaj Sayısı: 32
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 33

  Cenaze yıkamak (Erkek ölen karısının cenazesini veya kadın ölen kocasının cenazesini)


  “Erkek ölen karısının cenazesini veya kadın ölen kocasının cenazesini yıkayabilir mi?”


  İnsanın dünya kirlerinden arınarak Allah’ın huzuruna tertemiz çıkmasını sağlayan amellerden birisi de ölen insanın cenâzesine gusül abdesti aldırmaktır, yani onu yıkamaktır. İnsan ölüsünü yıkamak, insanın dünyada şerefli olduğunu, şerefli öldüğünü ve âhirette de şerefli olmaya hazırlandığını gösterir.
  Prensip olarak erkek ölüyü erkek, kadın ölüyü de kadın yıkar.
  İhtiyaç olduğunda kadın, vefat eden kocasını yıkayabilir. Çünkü erkek ölünce kadın dört ay on gün iddet bekliyor ve bu süre zarfında şer’an başkasıyla evlenemiyor. Hanefîlere göre erkek, vefât eden karısını yıkayamaz. Fakat Şâfiîlere göre kadın erkeğini yıkadığı gibi, erkek de karısını yıkayabilir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,979
  Tecrübe Puanı: 79

  --->: Cenaze yıkamak


  şehadet Nickli Üyeden Alıntı
  İnsanın dünya kirlerinden arınarak Allah’ın huzuruna tertemiz çıkmasını sağlayan amellerden birisi de ölen insanın cenâzesine gusül abdesti aldırmaktır, yani onu yıkamaktır. İnsan ölüsünü yıkamak, insanın dünyada şerefli olduğunu, şerefli öldüğünü ve âhirette de şerefli olmaya hazırlandığını gösterir.
  .
  birde bu hadisle desteklense ne iyi olur:) bir türlü bulamadım:S


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,465
  Tecrübe Puanı: 234

  Ölen kadının cenazesini ve vücut temizliğini kocası yapabilir mi?


  Ölen kadının cenazesini ve vücut temizliğini kocası yapabilir mi?

  Genel olarak erkeği erkek, kadını da kadın yı­kar. Karı ve kocanın birbirini yıkamaları hususuna ge­lince: Kadının, ölü kocasını yıkaması ittifakla caizdir. Nitekim Hz. Âişe'nin: "Geçmişi geri getirmek mümkün olsaydı Hz. Peygamber (S) i ancak hanımları yıkarlardı." dediği rivayet edilmiştir.(1)

  Ashab-ı Kiramdan Hz. Ebu Bekir (v. 13/634) ve Ebu Mûse'l-Eş'ari (v. 44/664), cenazelerini kendi hanımla­rının yıkamalarını vasiyyet etmişler ve hanımları kendilerini yıkamışlardır.

  Talâk-ı Ric'î ile boşanmış olan kadın da iddeti içerisinde vefat eden kocasını yıkayabilir. Fakat talâk-ı ba'in (2) ile boşanmış olanın, kocasını yıkaması caiz ol­maz. Bu hususta muteber olan, yıkama anındaki durum­dur. Binaenaleyh mutlak câriye, ümmü'l-veled, müdebbere ve mükâtebe edilmiş olanların, efendilerinin ölüsü­nü yıkamaları caiz olmaz. Çünkü ölümle mülkiyet sona erdiğinden mutlak cariye vereseye intikal etmiş; diğer­leri de hürriyetlerine kavuşmuşlardır. Başkasına intikal etmiş ya da hür olmuş kadınların eski efendilerini yıkamalan ise caiz olmaz.(3)

  Erkeğin karısının cenazesini yıkayıp yıkayamayacağı hususu ise müctehidler arasında ihtilaflıdır. Hanefiler, kadın vefat edince kocanın iddeti olmadığı için evliliğin sona erdiğini ve kadının, arada nikâh bağı kal­madığından kocasına yabancı olduğunu düşünerek, erke­ğin ölen karısını yıkamasının caiz olmayacağını söyle­mişlerdir. Yalnız yüzüne bakmasına ve el değdirmeden ölüsünü görmesine cevaz vermişlerdir.(4) İmam Şafi. (5) ve diğer fakihlerin çoğu, kocanın da ölmüş olan karısını yıkayabileceği hükmünü benimsemişlerdir. Delilleri, Hz. Ali'nin Hz. Fâtıma'yı yıkamış olması ve Hz. Peygamber (S) in de Hz. Âişe validemize: "Benden önce ölürsen seni ben yıkar ve kefenlerim." buyurmasıdır.(6) Hanefiler bu haberdeki durumun hususi olduğunu belirterek, yıka­yacak başka kimse bulunmasa bile kadını kocası yıkayamaz, ancak teyemmüm verir demişlerdir.

  Teyemmüm, aynen abdest almak için yapılan te­yemmüm gibidir ki, ölüyü yıkamak kabil olmadığı za­man teyemmüm kâfi gelir. (7) Bu da erkekler arasında bir kadın vefat edip de yıkayacak -velev gayr-i müslim de olsa- kadın bulunmadığı, yahut kadınlar arasında bir er­kek vefat edip te yıkayacak erkek bulunmadığı ya da su bulunmadığı veya bulunup da ancak sağ olanların hayatî ihtiyaçlarına yetecek kadar olduğu zaman bahis mevzuu­dur. Böyle hallerde ölüye teyemmüm verilir ki, zaruret sebebiyle, erkeğe kadın, ya da kadına erkek teyemmüm verirken eğer mahremi değilse, yabancı ise çıplak elini dokundurmadan teyemmüm ettirecektir.(8) İman Şafi'î ve İmam Mâlik'e göre ise erkekler arasında vefat eden kadının mahremi varsa kendisini yıkar.(9)
  ______________________
  1) S. Sabık F. Sûnne, c. I, s. 517
  2) Talafc-ı Ric'i: Hanımıyla evlilik münâsebeti yaptıktan sonra.aralarını ayırmayı gerektiren, yani nikâhlarını geçersiz kılacak bir durum olmaksızın, erkeğin kansım bir talakla boşamasıdır. Talak-ı Batn : Evlilikten sonra ya evliliklerinin devamına şer'an imkân olmayacak bir durumun meydana gel­mesi sebebiyle birbirinden ayrılan, ya da erkeğin üç talakla boşaması sebebiyle meydana gelen boşanmadır. (Bilmen, Ö.N. Hukuku Islâmiyye ve Isülahâü F. Kamusu, c. II, s. 175, İst. 1968
  3) İbn Âbidin
  4) lbn Âbidin
  5) İbnü'l-Hümâm
  6) S. Sabık F. Sûnne, c. I, s. 576.
  7) Muhammed Hamidullah, Tere. Kemal Kuşçu, İslama Giriş, s. 290 İst. 1973.
  8) İbn Âbidin
  9) S. Sabık F. Sûnne, c. I, s. 516.
  Kaynak: Kabir Hayatı Doç Dr. Süleyman Toprak


 4. Reklam

 5. 4
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 3,301
  Tecrübe Puanı: 90

  --->: Cenaze yıkamak (Erkek ölen karısının cenazesini veya kadın ölen kocasının cenazesini)


  isabetli bilgiler için Allah c.c. razı olsun..


 6. 5
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 10,799
  Tecrübe Puanı: 158

  Faydalı bilgiler için paylaşan kardeşime ve
  mum hocama teşekkür ederim
  Rabilalemin razı olsun,ellerinize sağlık.


 7. 6
  BEYAZ_gul yasam
  BEYAZ_gul
  yasam

  Üye No: 88754
  Mesaj Sayısı: 847
  Tecrübe Puanı: 9
  Yer: viyana

  Paylasim.icin allah c.c. razi olsun buarada peygamberimiz s.a.v yaptiklarini yapmak sunnetir ben esimden once olursem esim beni yikiyamazmi vallah benim kafam karisti hanifi meshepi olmaz diyor peygamberimiz s.a.v aise validemize benden once olursen ben seni yikar ve kefenlerim demis. Bunu bana allah razasi icin aciklayin allah hepinizden razi olsun birde boyle dusundugum icin gunaha girmis oluyormuyum


 8. 7
  BEYAZ_gul yasam
  BEYAZ_gul
  yasam

  Üye No: 88754
  Mesaj Sayısı: 847
  Tecrübe Puanı: 9
  Yer: viyana

  ALLAH rizasi icin bana biri cevap yazin kafam gercekten karisti yardim edin


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evlilik öbür âlemde devam edeceklerini neden kadın ölünce nikah düşer.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamunaleyküm ben şafii mezhebindenim sorum şudur damat kayınvalidesinin cenazesini yıkayabilirmi ? Yada hangi şartlatda yıkayabilir?


 11. 10
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  Erkek hiç bir kadını yıkayamaz. Sadece karısını yıkama konusunda konusu ihtilaflıdır.
  Damat kayınvalidesini/annesini yıkayamaz


+ Yorum Gönder