Ölülerin Arkasından Konuşmak 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,456
  Tecrübe Puanı: 234

  Ölülerin Arkasından Konuşmak


  Ölülerin Arkasından Konuşmak:
  Ölünün arkasından hayırlı şeyler konuşmak gerekir. Gerek ölüm anında gerekse sonrasında kendisinde görülen kötü ve çirkin şeyler anlatılmamalıdır. Ayrıca ölenin arkasından kötülüklerini anlatmak da doğru değildir. Ola ki Allah onları affetmiştir. Allah’ın affettiği bir günahtan dolayı bir insanı suçlamak Allah’ın öfkesini çeker de onun düştüğü duruma onu kınayan düşebilir. Bu konuda da rivayetler vardır. Ancak bu anlatılanlar mü’minler içindir. Küfür ve nifak üzere öldüğü kesin olarak bilinenlerin ve “Fasık-ı Mütecahir” denilen günahı açıktan övünerek işleyen kimselerin ölüm anında çektikleri sıkıntılar ve kötülükleri insanların ibret ve öğüt almaları için anlatılmasında mahzur yoktur.

  Hz. Aişe’nin (ra) rivayet ettiği bir hadiste peygamberimiz (sav) “Yakınlarınızdan birisi vefat ettiği zaman onun güzel hallerini anlatın; ama onun gıybetini yapmayın” (Ebû Davud, Edeb, 50; Tirmizî, Menâkıb, 64; İbnü'l-Esîr, Câmiu'l-Usûl, 1:417; Heysemî, Mevâridü'z-Zam'ân, H. No: 1312) buyurmuşlardır. Bir başka hadislerinde de peygamberimiz (sav) “Ölülerinizi hayırla yad ediniz. Cennetik iseler günaha girmiş olursunuz, şayet cehennemlik iseler onların azabı onlara yeter” (Nesâî, Cenâiz, 51; Müttakî-i Hindî, Kenzü'l-Ummâl, H. No: 42712; Tirmizî, Cenâiz, 24; Ebû Davud, Edeb, 50) buyurmuşlardır.

  Allah insanların şahitliklerine değer verir ve onların şahadetini kabul eder. Peygamberimiz (sav) “Ardından hayırla andığınız kişiye cennet vacip olmuştur. Kendisini yaptığı kötülükleri ile andığınız kişiye de cehennem vacip olmuştur. Sizler Allah’ın yeryüzündeki şahitlerisiniz” (Buhari, Cenaiz, 86; Müslim, Cenâiz, 60; Nesai, Cenâiz, 50) buyurdular.

  Peygamberimiz (sav) ayrıca “Bir kul ölür de üzerinde müslümanlardan kırk kişilik bir cemaat onun hakkında hayırla şahadette bulunursa Allah meleklerine ‘Sizleri şahit tutuyorum ki, ben kuluma yaptıkları şahitliklerini kabul ediyor, kulum hakkında bildiklerimden vazgeçtim” (Müsned-i Ahmed, 2:261; Suyuti, Camiu’l-Ehadis, H. No: 2572) buyurur.

  Bu hadisler gösteriyor ki Allah kulunun günahlarını diğer insanların onun hakkında hayırla şahadetlerinden ve namazdaki şefaatlerinden ve dualarından dolayı affediyor. Yani insanların yaptıkları dualar ve şahadetler mü’min ve Müslüman ölüye fayda vermektedir. Kalbinde imanı olmayana yapılan hiçbir dua ve şefaat fayda vermez.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AYSEN Bayan Üye
  AYSEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107604
  Mesaj Sayısı: 505
  Tecrübe Puanı: 6

  Cevap: Ölülerin Arkasından Konuşmak


  ölmüş kişilerin arkasından iyi konuşmak yada susmak daha hayırlıdır zira kötüşeylerinden bahsetmek onun hayrına olmaz ve azap çeker buna gerek yok Allah zaten çok adildir


+ Yorum Gönder