Gıybet etmek Sual: Gıybet nedir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  helen Üye
  helen
  Üye

  Üye No: 31
  Mesaj Sayısı: 164
  Tecrübe Puanı: 3

  Gıybet etmek Sual: Gıybet nedir?


  Gıybet etmekSual: Gıybet nedir?
  CEVAP
  Belli bir mümin veya zimmi kâfirin aybını, onu kötülemek için arkasından söylemek, gıybet olur. Gıybet, haramdır. Dinleyen, o kimseyi tanımıyorsa, gıybet olmaz.

  Gıybet olunan kimse, bedeninde, nesebinde, ahlakında, işinde, sözünde, dininde, dünyasında, hatta elbisesinde, evinde, hayvanında bulunan bir kusur, arkasından söylendiği zaman, bunu işitince üzülürse, gıybet olur. Duyunca üzüleceği bir sözü yüzüne karşı da söylemek günahtır.

  Kapalı söylemek, işaret ile, hareket ile bildirmek, yazı ile bildirmek de, hep söylemek gibi gıybettir.

  Bir müslümanın günahı ve kusuru söylendiğinde, hafızların, din adamlarının, (Elhamdülillah, biz böyle değiliz) demeleri, gıybetin en kötüsü olur. Birisinden bahsedilirken, (Elhamdülillah, Allah bizi hayasız yapmadı) gibi, onu kötülemek, çok çirkin gıybet olur. (Falanca kimse çok iyidir, ibadette şu kusuru olmasa, daha iyi olurdu) demek de gıybet olur.
  Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
  (Birbirinizi gıybet etmeyiniz.) [Hucurat 12]

  Gıybet, adam çekiştirmek demektir. Birisini gıybet etmenin, ölmüş insanın etini yemek gibi olduğu bildirildi. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Miraca çıkarıldığımda, bakırdan tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalayan kimseler gördüm. "Bunlar kim" dedim. Cebrail aleyhisselam, "Gıybet ederek insanların etini yiyen, şahsiyetlerini zedeleyen kimselerdir" dedi.) [Ebu Davud]

  (Kıyamette bir kimse, sevap defterinde, yapmadığı ibadetleri görür. "Bunlar seni gıybet edenlerin sevaplarıdır" denir.) [Harâiti]

  (Bir cemaat içinde bulunurken, bir kimse hakkında gıybet edildiğini görürsen, o kimse için yardımcı ol. Ve cemaatı da ondan men etmeye çalış veya oradan kalk git.) [İ.Ebiddünya]

  (Din kardeşinin yüzüne söylemekten hoşlanmayacağın şey gıybettir.) [İbni Asakir]

  (Bir kimsenin yanında din kardeşi gıybet edilir de, yardıma muktedirken ona yardım etmezse, Allahü teâlâ o kimseyi dünya ve ahirette rezil eder.) [İbni Ebiddünya]

  (Bir kimsenin malı az, çoluk çocuğu çok, namazı güzel olursa ve müslümanları gıybet etmezse, kıyamette onunla yan yana oluruz.) [Hatib]
  (Falancanın boyu kısadır) diyen birisine, Peygamber efendimiz, (Bu sözün denize atılsa, denizi kokutur) buyurdu. (Tirmizi)

  Gıybet, insanın sevaplarının azalmasına, başkasının günahlarının kendine verilmesine sebep olur. Bunları her zaman düşünmek, gıybet etmeye mani olur. (İslam Ahlakı)

  Gıybetin zararı
  Sual: Gıybetten kurtulmak mümkün müdür?
  CEVAP
  Evet, gıybeti ve zararını bilen gıybetten kaçıp kurtulur. Mesela yılanı ve zararını bilen, yılanla oynar mı? Yılanı koynuna alıp yatar mı? Gıybetten kurtulmak için:
  1- Gıybetin zararını düşünmeli! Gıybet sebebiyle, sevaplarının gideceğini, hatta gıybet ettiği kimsenin günahlarını da yükleneceğini bilmelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Kıyamette, sevap defteri açılan bir kimse, "Dünyada iken, şu ibadetleri yapmıştım, burada yazılı değil" der. "Onlar, silinip gıybet ettiklerinin defterlerine yazıldı" denir.) [İsfehani]

  2- Gıybet, dünyada da alında bir kara lekedir! Kendine dedikoducu dedirtmemelidir. Çünkü Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Gıybet edeni dinleyen de günahta ortaktır.) [Taberani]

  3- Bir kimse, başka birine kırgınsa, onu kötülemeye çalışır, gıybetini eder. Başkasına kızıp da kendini Cehenneme atmanın ahmaklık olduğunu bilen, gıybet etmez. Gıybet etmekle, ona zarar vermiş olmuyor, kendini felakete atıyor. Üstelik sevmediği kişinin günahlarını alıp, yerine kendi sevaplarını veriyor.

  4- Bazen topluluktakileri memnun etmek, onları güldürmek için gıybet edilir. İnsanları memnun etmek için, Allahü teâlânın gazabına maruz kalmayı istemek ne kadar yanlıştır.

  5- Gıybet eden, övülmeyi, herkesin kendisinden bahsetmesini ister. Bu bakımdan kendini övmek için dolaylı yolları seçer. Mesela, (Falanca çok geçimsizdir) der. Bu, (Ben geçim ehliyim) demektir. Cömert olduğunu bildirmek için, (Falanca çok cimridir) der. Eğer böyle gıybet edeni dinleyen, akıllı birisi ise, kendini bu şekilde övene hiç değer vermez, onun değersiz olduğunu anlar. Bunları dinleyen akıllı değil de, cahil, ahmak birisi ise, gıybet ettiği için ona değer verse, ne çıkar? Kazancı ne olur?

  6- Başkalarını gıybet edip kusur araştıran kimse, kendi kusurlarını göremez. Halbuki kendi kusurları ile meşgul olan başkalarının kusurlarını göremez. Başkalarının kusurları ile uğraşan birisinin, kendi kusurunu görmeyen zavallı bir ahmak olduğu anlaşılır.

  7- Kıskanç olan, mal sahiplerini kötüler. (Malı çok ama yemesini bilmez, cimrinin biridir) der. Yahut mevki sahibi için, (Müdür oldu diye kendini bir şey zannediyor) der. Böyle söylemekle, gıybet edilenin ne malı azalır, ne de makamı elden gider. Buna rağmen kıskançlık ateşi, söyleyeni yakıp kavurur. Üstelik, gıybet günahına girdiği için sevaplarını sevmediği kimseye vermeye mahkum olur.


  Sual: Dini bir meseleyi öğrenmek için, (Beyim şunu yapıyor, caiz midir?) diye soruyorum. Beyimi gıybet etmiş oluyor muyum?
  CEVAP
  Hayır. Fakat beyinden bahsetmeyip, (Bir erkek hanımına şöyle yapsa caiz olur mu?) diye sormak daha uygun olur.

  Sual: İstişare edene, (O erkeğin veya kızın şu kusuru vardır) demek, yahut, (O malı alma, şu kusuru var) demek gıybet olur mu?
  CEVAP
  Gıybet olmaz. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Facirin hâlini anlatmaktan çekinmeyin ki halk, onun zararından korunsun.) [Taberani]

  Sual: Meşhur lakabı ile bilinenden bahsederken, mesela (Kara Bülent) demek gıybet olur mu?
  CEVAP
  Bu lakabı ile çağırılınca üzülmüyorsa gıybet olmaz.

  Sual: Arkadaşımı, kötü arkadaşlardan korumak için, (Falan kumarbazdır, diğeri de sarhoştur) demek gıybet olur mu?
  CEVAP
  Gıybet olmaz. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Hayasızdan bahsetmek gıybet olmaz.) [İ.Adiy]

  Sual: Birisini kasdederek kaş göz hareketi yapmak günah mıdır?
  CEVAP
  Eğer o, o hareketten dolayı üzülürse gıybet olur, günah olur. Üzülmezse hoşlanırsa günah olmaz, caiz olur.

  Sual: Hükümetteki insanlar hakkında konuşmak gıybet olur mu?
  CEVAP
  Açıkça yanlış yapıyorlarsa söylemek caizdir.

  Sual: Savunanlara karşı, cahil şeyhlerin yanlışlıklarını söylemek, kötülemek gerekmez mi? Müslümana bunu bildirmek gıybet olur mu?
  CEVAP
  Onların liderleri yanlarında kötülenirse, onlar da ehl-i sünnet âlimlerine hücum eder. Buna sebep olmamak lazım. Kendi aranızda kötülükleri söylenir. Zararlarından korunmaya çalışılır. Kötülerin zararından korunmak için kötülüğünü söylemek gıybet olmaz.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  suara Üye
  suara
  Üye

  Üye No: 770
  Mesaj Sayısı: 576
  Tecrübe Puanı: 9
  Yaş: 44

  --->: Gıybet etmek


  Rabbim bizleri bu gunahdan muhafaza buyursun insallah


 3. 3
  fevziay Üye
  fevziay
  Üye

  Üye No: 39
  Mesaj Sayısı: 212
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 40

  --->: Gıybet etmek


  (Bir kimsenin yanında din kardeşi gıybet edilir de, yardıma muktedirken ona yardım etmezse, Allahü teâlâ o kimseyi dünya ve ahirette rezil eder.) [İbni Ebiddünya]

  Allah razı olsun

  Rabbim bizi bu hastalıktan korusun inş. 4. Reklam

 5. 4
  afrasiyap Üye
  afrasiyap
  Üye

  Üye No: 30359
  Mesaj Sayısı: 21
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: Gıybet etmek


  bu günahı farkında olup yada olmadan okadar çok işledmki ancak şimdi farkına varıyorum ve çaresizlik hisediyorum çünkü kendisiyle birdaha karşılaşmıyacağım insanların gıybet hakkından nasıl kurtulucam bilemiyorum


 6. 5
  Esy Üye
  Esy
  Üye

  Üye No: 119286
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Üniversite öğrencisiyim. Hocanın ders anlatışı hakkinda eleştiri yapıyorum arkasından konuşuyorum yani.kisiligine lafim yok ama yine de eleştirimi duyarsa hoşuna gitmeyecektir. Gıybet girer mi bu acaba ?


 7. 6
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Elbette bu bir gıybettir ve etmemen gerekir. Eğer düzeltilmesi gereken bir hata görüyorsan bunu ya onunla yada ondan daha yetkili biri ile konuşabilirsin.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bir kaç sorum olacaktı; Birisi yokken onun hakkında konuşmak halk dilinde dedikodu gıybet midir ? Gıybet nedir ? Gıybet kul hakkımıdır ? Helallik almak şartmıdır yoksa tövbe etmek yeterlimidir ?
  Örneğin bi futbolcuya kötü dedik veya bi ünlü hakkında konuştuk buda gıybetmidir ? Teşekkürler


 9. 8
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 722
  Tecrübe Puanı: 11

  "Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir." (Hucurât - 12)


  Ayetinde buyurulduğu gibi gıybet yasaklanmıştır. Birinin arkasından kendisi mevcut değilken konuşmak gıybettir. Ancak bu husus kişi hakkında bilgi vermek, veya iyi bir yönünü söylemek olursa yasak olmaktan çıkar, konuşulabilir. Gıybet kulun hakkıdır, çünkü hakkına girilen bir "kişi" vardır. Dolayısıyla bu günaha girildiyse kişiden helallik almak, alınma ihtimali yoksa Allah'a pişmanlığın bildirilmesi gerekir.

  Bir futbolcunun tekniğine, oyun şekline dair yapılan yorumlar gıybet değildir. Gıybet, direkt şahıs özelinde özeline dair konuşmaktır.


+ Yorum Gönder