Hayvanların ruhu var mıdır? Hayvanların ruhları ahirette ne olacak? 5 üzerinden 4.50 | Toplam : 16 kişi
 1. 1
  Muaviye Üye
  Muaviye
  Üye

  Üye No: 49652
  Mesaj Sayısı: 21
  Tecrübe Puanı: 2

  Hayvanların ruhu var mıdır? Hayvanların ruhları ahirette ne olacak?


  Hayvanlar da haşir meydanına çıkacaklar mı? Onların ahiret hayatından nasipleri nasıl olacak?
  Yazar: Sorularla İslamiyet, 08-2-2006

  Bu dünya tarlasının verdiği bütün insan ve hayvan mahsulleri mahşer meydanında toplanacaktır. Şu var ki, hayvanların bedenleri hesap safhasından sonra toprak olacaklar, ama ruhları baki kalacaktır. Dünya hayatında her hayvan kendisine takdir edilen vazifesi aksatmadan yerine getirmesinin mükafatını ahirette ruhani bir lezzet olarak tadacaktır. Bu lezzetin mahiyetin bilmemiz elbette imkansızdır. Zira bu dünyada hangi hayvanın bu hayattan ne gibi haz duyduğunu, nasıl lezzet aldığını da bilemiyoruz. Bildiğimiz tek şey varsa o da ahiretin bu dünyadan üstünlüğü nispetinde orada alınacak lezzetlerin ve duyulacak hazların da çok ileri bir seviyede olacağıdır.

  Canlılar içinde insanlar ve cinler sorumlu varlıklardır. Allah ın emir ve yasaklarına uymakla görevlidirler; hayatları boyu bir imtihana tabi tutulurlar. Ölünce de ya cennete veya cehenneme girerler. Hayvanlar ise akıldan mahrum olduklarından, günah - sevap, hayır - şer, cennet - cehennem gibi kavramlar onlar için söz konusu değildir.Esas itibariyle ruhun kendisi bakidir, ölmez, yok olmaz, bozulmaz. Ruhun geçici olarak misafir olduğu vücut ise ölür, dağılır. Mahşerde iki sınıf mahluk diriltilecek, hesaba çekildikten sonra sonra cennete yahut cehenneme sevk edileceklerdir.. Bunlar insanlar ve cinlerdir.

  "Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında…" (Tekvir Suresi, 5) ayeti, hayvanların da mahşer meydanına çıkarılacaklarını haber vermektedir. "O öyle bir gündür ki, insan kendi eliyle işlediklerine bakar. Kafir de, "ne olurdu" der, "ben bir toprak olsaydım." (Nebe Suresi, 40) ayeti ise hayvanların mahşer meydanında karşılıklı olarak hesap verdikten sonra bedenlerinin toprak olacağını haber verir.

  Abdullah bin Ömer, Ebu Hureyre ve İmam Mücahid in bu ayetin tefsirlerine göre, Cenabı Hak mahşer gününde hayvanları alıp ödeştirecek, sonra da onlara, "Toprak olun." buyuracak, sonunda onların hepsinin bedenleri toprak olacak, ruhları ise bakı kalacaktır. Hayvanların cehennem azabından kurtulmalarına gıpta ile bakan kâfirler, kendilerinin de toprak olmalarını arzu edeceklerdir.

  Bir hadiste peygamber efendimiz, "Her hak sahibine hakkını vereceksiniz. Hatta boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan kısas suretiyle hakkı alınacaktır" (Krş.Müslim, Birr 15, 60; Tirmizî, Kıyâmet 2; R.Salihın, 204.) buyurarak ahirette hiçbir haksızlığın karşılıksız kalmayacağını bildirir.  Nitekim hayvanların ruhları bâki kalacağını ve Süleyman Aleyhisselamın hüdhüdü ve karıncası, Salih Aleyhisselamın devesi, Ashab-ı Kehf’in köpeği gibi (bk. Alûsî, Ruhu’l-Beyân, 5/226; Kurtubî, 1/372) bazı özel hayvanların hem ruhu, hem cesediyle bâki âleme gideceği ve herbir hayvan nevinin arasıra istimâl için birtek cesedi bulunacağı, rivâyetlerden anlaşılmakla beraber; hikmet, hakikat, rahmet ve rubûbiyet öyle iktiza ederler.


  Nur Külliyatında, hayvanların yaratılış gayeleri ne ise onu en güzel şekilde icra edecek tarzda bir terbiyeden geçirildiklerine ve her türlü meşakkate katlanarak görevlerini ömürleri boyunca yerine getirdiklerine dikkat çekilerek ahiret hayatında onların da kendilerine mahsus bir mükafat görecekleri şu ifadelerler nazara verilir:
  "... Sair zîruh ve hayvanatın dahi, kendilerine mahsus vazife-i fıtriye-i Rabbaniyelerinde ve evamir-i Sübhaniyenin itaatlerinde telef olan ve şiddetli meşakkat çeken zîruhların, onlara göre bir çeşit mükâfat-ı ruhaniye ve onların istidadlarına göre bir nevi ücret-i maneviye, o tükenmez hazine-i rahmetinde baîd değil ki bulunmasın. Dünyadan gitmelerinden pek çok incinmesinler, belki memnun olsunlar." Sözler, 203

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AYSEN Bayan Üye
  AYSEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107604
  Mesaj Sayısı: 505
  Tecrübe Puanı: 6

  Cevap: Hayvanların ruhu var mıdır? Hayvanların ruhları ahirette ne olacak?


  hayvanlar masum canlılardır ve onlar günah ve sevap gibi olguları bilmedikleri için hesap günü onlar sorgulanmayacaklardır allah herşeyin doğrusunu bilir


 3. 3
  Manisali Misafir
  Misafir

  Lütfen cevap ? Ahiret ve dilekler.


  Dunya hayatinda hayvanlari cok seven ve hayvan sahibi olan bir insan,ahirette hesabi goruldukten sonra cennete girdigini dusunursek,cennette bulunan bu kisi dunya hayatindaki hayvanini yaninda isterse cennette onunla beraber kalmak istedginde,bildigimiz uzere cennette her dilenilenin yerine geldigi,kisinin sevdigi seyle beraber oldgunu dusunursek,peki bu dilek istek karsisinda dilek gecersizmi olucak.ya hayvnlarn bazilari cennete girecek istek dorultusunda,yada bazı dilekler istekler cenntte geri cevrilecek oylemidir ? Saygilar


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Hayvanların ruhu var mıdır? Hayvanların ruhları ahirette ne olacak?


  Cennette Allah kullarını üzmeyecek ve dileklerini ihsan edecektir. Cennete girdikten sonra ayrıntılar sorun olmayacaktır. Bu şekilde düşünmeye bile gerek yoktur. Asıl olan Allah'ın rızasını kazanmak ve cennete gitmektir.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah c.c cennette hayvanini isteyen adamın duasını farklı şekilde kabul edemezmi. .köpek süretin bir melekle..ya o adam cehennemde ki ama çok sevdiği karısını isterse. .bence aynı şekilde olur


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Çok basit düşünüyorsun arkadaşım. O cennete giren adam zaten Allah sevgisiyle dolup taşacaktır ve cennete girmek için de Allah'ın rızası için davranışlarına çeki düzen verecektir. Cennete giren adam günahkar birisini neden hala umursamaya devam etsin cennetteki Allah sevgisi hepimize yetecektir zaten.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ne kadar günahlar ya. Aklıma çok değişik bir soru geldi. Hayvanlar acaba düşünüyor mudur biz neden insan olarak doğmadık diye ? Sonuçta onlar ebedi olarak yaşamayacak (ne cennete ne chenneme girecekler). Ahirette toprak olacalar ya. Ve toprak olacaklarını biliyorlar mıdır ? Ve kendi aralarında konuşabiliyorlar mı hayvanlar şu an ?


 9. 8
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  Hayvanlar düşünmez daha doğrusu dşünceleri bizim gibi değil ve ahret gibi bir dertleri yoktur.
  Allah Teala, hayvanları insanlara hizmet için yaratmıştır.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  hayvanlar niçin insana hizmet etsin benim ölen kedim bana hizmet mi ediyordu yani daha ne diye ben ona mama veriyordum


 11. 10
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  Hayvanların bir kaçı müstesna toprak olacak


+ Yorum Gönder