Üçten dokuzâ şart olsun demek boşamak mıdır? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi
 1. 1
  Şahmerdan Üye
  Şahmerdan
  Üye

  Üye No: 26793
  Mesaj Sayısı: 22
  Tecrübe Puanı: 3

  Üçten dokuzâ şart olsun demek boşamak mıdır?


  Üçten dokuzâ şart olsun demek boşamak mıdır?

  Önce bir hususa önemle dikkat çekmek isterim. Boşama kelimeleri son derece tehlikeli lâfızlardır. Ne şakası, ne de ciddisi sevimli olmaz, tehlikeden çıkmaz. Bu sebeple, boşama mânâsına yaklaşan kelime ve sözlerden dikkatle uzak kalınmalı, böyle cümle ve kelimelerle kadını korkutmak cihetine dahi gidilmemelidir. Zira bu gibi kelimelerin korkutma veya sevindirme niyeti hükmü değiştirmez. Hemen hepsi de âile bağını bir anda koparıp yok edebilir.

  Bu ikaz ve ihtardan sonra (şart olsun) sözünün mânâsına geçiyorum:
  Şart olsun sözü, söylenen muhitte ne mânâya geliyor, bunu bilmek gerek. Umumiyetle bununla (boş olsun) mânâsı kast edilir. Bu mânâya gelen (şart olsun) sözü boşamaktan başka bir şey değildir. Böyle olunca "üçten dokuza şart olsun" demek, kadını üç talâk ile birden boşamak demektir. Yâni kadını kocaya bağlayan üç katlı bağın üçünü de bir anda koparıp atmaktır. Sahabe zamanında da böyle fazla boşamalar olmuş, birisi karısını yüz talâk ile, biri de bin talâk ile boşamış, durum Resûlüllaha aksedince bunun üç talâk olduğunu, fazlasının ise günah olan bir lüzumsuzluk olduğunu ifade buyurmuştur.

  Ehl-i sünnet âlimleri (üçten dokuza) veya daha fazlaya şâmil boşanmalarda üç talâkın üçünün de vaki olduğuna hükmetmişlerdir.


  Ahmed Şahin


  İlgili Yazılar

 2. 2
  HADİE Bayan Üye
  HADİE
  Bayan Üye

  Üye No: 107408
  Mesaj Sayısı: 802
  Tecrübe Puanı: 9

  Cevap: Üçten dokuzâ şart olsun demek boşamak mıdır?


  üç talak ile boşayınca geri dönüşü yok anlamı taşıyor bu şekilde konuşmak bile sakıncalı yok ben kızmıştım söylemek istemedim bile bağzen sakıncalı olabilir en iyisi evli birisini bu kelimeyi lıgattan çıkarmasıdır


+ Yorum Gönder