Sakalın uzunluğu ne kadar olmalı, kısa sakal bidat mıdır? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,328
  Tecrübe Puanı: 233

  Sakalın uzunluğu ne kadar olmalı, kısa sakal bidat mıdır?


  Sakalın uzunluğu ne kadar olmalı, kısa sakal bidat mıdır?


  İslâm âlimleri sakalı bırakma ölçüsü olarak bir tutamdan fazlasının kesilmesini ifade ederler. Hz. Ömer, sakalını uzatmış birini görerek bir tutamdan fazlasını kesmesini söylemiştir. Ebû Hüreyre gibi büyük bir Sahabî de (r.a.) sakalını tutar, bir tutamdan fazlasını keserdi. Abdullah bin Ömer'in de aynı şekilde hareket ettiği rivayet edilmektedir.

  Fıkıh kitaplarımızda ifade edildiği gibi, sakalın kâmil mânâdaki şekli «arız» denilen yüzün iki tarafı ile çenede bırakılmasıdır. Şayet sadece çenede sakal bırakılsa sünnet yerine gelmiş olmaz.

  Sakal bırakmakta ve diğer sünnetleri işlemekte mü'minin esas niyeti Peygamberimize uymak ve onu taklit etmektir. Bir Müslümanm gayesi, mümkün olduğu ölçüde sünnet-i seniyyeye her yönüyle uymaktır. Fakat buna muvaffak olmak ancak «ehass-ı havas» denilen bazı mümtaz şahsiyetlere mahsustur. Yalnızca müçtehid ve velî mertebesine varan zatlar bu sınıfa girer. Fakat herkes sünnetin tamamını yapamasa da, taraftarolmak, kabul etmek ve hâlis bir niyetle de yapmaya gayret göstermek mecburiyetindedir. Ancak bu niyet ve kararlılık içinde olmakla beraber, daha başka maslahatlar icabı olarak bazı sünnetleri yapmayanları ve yapamayanları çok büyük bir günaha girmiş gibi suçlamaya ve tahkir etmeye, küçük görmeye de hakkımız yoktur.

  Sünnet ölçüleri dışında bırakılan sakala bidattır denilmez. Ancak sünnet olan ölçüler dışındaki sakal şeklini sünnettir diye iddia etmek bidattır.
  SİE

  İlgili Yazılar

 2. 2
  bassedas Üye
  bassedas
  Üye

  Üye No: 98797
  Mesaj Sayısı: 44
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Sakalın uzunluğu ne kadar olmalı, kısa sakal bidat mıdır?


  benim sakallarım yapı olarak çok kötü olduğu için ben günlük her sabah keserim. kötü birşey yapmış oluyor muyum? bırakırsam böle kıvır kıvır çıkıyor.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Sakalın uzunluğu ne kadar olmalı, kısa sakal bidat mıdır?


  yine de sakal uzatmalısın
  sakalın kıvırcık olsun farketmez
  sakalın güzeldir her türlü
  Allah teala seni en güzel şekilde yarattı.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder