Aşk Nedir? İslamda Aşk Kavramı 5 üzerinden 4.44 | Toplam : 16 kişi
 1. 1
  SİYAH SANCAK Üye
  SİYAH SANCAK
  Üye

  Üye No: 73478
  Mesaj Sayısı: 102
  Tecrübe Puanı: 4
  Yer: kocaeli

  Aşk Nedir? İslamda Aşk Kavramı


  Aşk: Fazla sevgi ve ilgiden bir şey hakkında kalbin pek ziyade ilgi ve çekicilik kazanmasıdır. İnsanlar, maddeten veya manen güzel ve lezzetli buldukları şeylere karşı kalblerinde bir meyil duyarlar. Bu meyil ılımlı olursa "muhabbet", pek kuvvetli olursa "aşk" adını alır. İnsanlar hoşlarına gitmeyen şeylere karşı da bir "nefret" duyarlar. Bu nefret ılımlı olunca "buğz", pek kuvvetli olunca da "Makt (kin)" adı ile anılır.

  Mukaddesata karşı olan meyil bir aşk derecesinde bulunması pek sevimlidir. Fakat ölümlü varlıklara, geçici güzelliklere karşı aşk derecesinde olan meyil, kalbin gevşekliğinden, düşüncenin noksanlığından ileri geldiği için kötüdür.

  Mukaddesat hakkındaki aşka: "Gerçek aşk, Rahmanî aşk" denir Geçici ve nefsanî şeyler hakkındaki aşk da "mecazî aşk, himarî aşk" adını alır. Onun için bu ikinci kısımdan kaçınmak, her faziletli insan için bir görevdir


  (Büyük İslam İlmihali/Ömer Nasuhi Bilmen

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر

  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 4,122
  Tecrübe Puanı: 42
  Yaş: 30
  Yer: Türkiye

  Cevap: Aşk Nedir? İslamda Aşk Kavramı


  İslam Işığında Aşk ve Hakkında Kısaca Bilgiler

  İffet ve ismet timsali Aise(ra) hayatinin en tatli gunlerini Kainatin Efendisi(sav) ile beraber geciriyordu.O'ndan bir nefes olsun uzak kalmak istemiyordu. Hatta geceleri uyanip Allah Rasul'unu yaninda bulamayinca gonlune acilar damla damal iniyordu. Aci ve izdirap icinde kivraniyor, dili inciler saciyordu:


  ''Ey kokusu guzel Peygamber! Sabretmek aslinda guzel birseydir. Fakat Sen'in ayriligina sabretmek guzel olmak soyle dursun ayiptir ustelik. Nasil ki balik susuz olmazsa, bende sensiz olamiyorum!
  Baliklarin suyu sevdigi gibi,
  Ben de SENI SEVIYORUM EYY NEBI!

  HIC DINMEYECEK MI HICRANIM BENIM?
  NASIL DA YANMADA BU CANIM BENIM!
  EYY YILDIZLARLA DOLU MAVI GECELER!
  IZDIRAPLA DOLU HER ANIM BENIM!
  DERDIM BASTAN ASKIN, OYLE ZAMAN KI,
  ANCAK HAKK'TAN OLUR DERMENIM BENIM! -Aise (ra)


  Rasul'e askini daha nasil anlatasaydi ki guzeller guzeli Aise anamiz. Ben hep ozenirim onlarin evlilik hayatlarina. Tartismaları oldu, sakalastiklari oldu, yokluk zamanlari oldu... Hayatta insanin basina ne gelebilecekse yasadilar. Ancak hep bir saygi ve sevgi cercevesinde. Zaten bu kadar cok seyle imtihan olmalarinin tek sebebi her olayda nasil davranmamiz gerektigini bize gostermek. Dusunsenize bir aile nasil olur, ask nasil yasanir, bir insan en cok ne kadar sevilir, cinsel hayattan, yemek, hatta alisverise kadar herseyi bize cok net bir sekilde yasayarak anlattilar. Bizim onlarin hayatini iyice bilip, ogrenip kendi yasantimiza aksettirmemiz lazim.

  Daha evrende hic bir sey yaratilmamisti ki Allahu Teala Efendimiz(sav)'in nurunu yaratti. Nurundan once ''hub''sevgi kelimesi tecelli etti. Arapcada ''hub'' sevgi demektir. Oyle sevdi ki O'nun hurmetine insanlari, dunyayi ve esyalari kisaca on sekiz bin alemi yaratti.

  O bir su kadar duru ve bir elmas gibi ak
  Sanki cennet ufkundan caglayan billur irmak
  O'dur iffet timsali, guzelligin iklimi
  Ve essiz inciye denk tutayim ben kimi?

  Peygamber sairi Hasan b. Sabit(ra)'dan Aise(ra)'ya


  İste Cenab-i Aise'nin Nebiler serverinin katindaki yuksek derecesi. Aise(ra) feyyaz bir akil ve suura sahipti. Gonlu icinde pnarlar caglayan bir gonuldu. Gah yarali bir ceylan gibi cirpinir, gah basi kesik bir mum gibi yanar, gah Allah korkusuyla titrerdi. Nice bin ask ile pervaneler gibi donup dururdu.

  Bu sebeple Nebiler Nebisi onu herkesten ziyade severdi. Hatta bir defasinda Cebrail, bir yesil kumas uzerinde Aise'nin resmini Allah Rasul'une getirdi ve dedi:
  'Eyy Allah'in Rasulu! Dunya ve Ahirette bu senin zevcendir!
  Aise(ra), bu gokler dolusu devlet karsisinda gozyaslarini tutamadi.
  Ulviyetin boylesi...

  Allah'in Rasul'unu Aise(ra)'ye gosterdigi muhabbetin sebebi su iki hadisten anlaşılabilir. Peygamber Efendimiz(sav) buyurmuslardir ki:
  ''Bir kadinda dort meziyyet aranir; Servet, guzellik, soyluluk, dindarlik...Sen dindar olana ragbet et...

  ''Sizin iyiniz ailesine karsi iyi olaninizdir, icinizde ailesine karsi en iyi olaniniz ise benim!

  Bir erkek yetistiren, bir kisi yetistirmis olur.
  Bir kadin yetistiren, bir aile yetistirmis olur...

  Ask ve sevgi cok guzel ve yasanilasi duygulardir. Son bir kudsi hadisle bitiriyorum arkadaslar. Allah Teala olcu bildirmis bize. Dinimizde herseyin olcusu vardir.

  Allah Teala buyurmustur ki:
  ''Benden cok sevdigini elinden alirim, benden cok korktugunu basina musallat ederim''

  Olcu bu canlar sevgilerimle...

  Husna 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Aşk Nedir? İslamda Aşk Kavramı


  Aşk insan iradesine bağlı olarak gerçekleşmez. İkinci kısımda böyle. İkinci kısım aşk ta mecazi aşk başka, himari aşk başkadır. Himari aşk herkeste bulunur mecazi aşk belki binde bir kişide olur ki oda iradeye bağlı değildir.
  Bu yazdığınız mecazi aşkı anlamadığınızı bana düşündürdü. Ne demek uzak durmak. İnsan isteği iradesi dışında gerçekleşen bir şeyden nasıl uzak durabilir.
  Çöldeki insana serap görmekten uzak durun demek gibi bir şey olmuş.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder