Safer ayında yapılan evlilikler kısa olur diyorlar, doğru mu? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  DangeR bir mum ışığı
  DangeR
  bir mum ışığı

  Üye No: 85439
  Mesaj Sayısı: 391
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 31

  Safer ayında yapılan evlilikler kısa olur diyorlar, doğru mu?


  Soru: Safer ayında dini ve resmi nikâh iyi değildir diyorlar. Dini bir hükmü var mı? Evlenenlerin evliliği hayırlı olmaz diyorlar. Kur’an’da böyle bir yaptırım var mı?

  Cevap:
  Safer ayının uğursuzluğuna dair söylenen şeylerin hepsi Cahiliye kaynaklı, batıl inanışlardır. Bunun dinimizde yeri yoktur.
  “Cahiliye devrinde safer ayı uğursuz kabul edildiğinden bu ayda umre yapmak büyük günahlardan sayılıyordu. Yine bu ayda yapılan evliliklerin uzun ömürlü olmayacağı, başlanan işlerin sonuçsuz kalacağı ya da kötü biteceği şeklindeki batıl inançların İslam’da da varlığını sürdürdüğü anlaşılmaktadır. Safer ayı hakkındaki Cahiliye anlayışını reddeden hadis (Buhari, Tıp, 19; Ebu Davud, Tıp, 24) daha çok nesî uygulanarak saferin haram ay kabul edilmesinin yasaklandığı şeklinde yorumlanmıştır; ancak bağlam bu ayla ilgili batıl inanışların geçersiz olduğu anlamının çıkarılmasına da elverişlidir.” (M. Kamil Yaşaroğlu, “Safer”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 35, s: 451.)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,277
  Tecrübe Puanı: 70

  Cevap: Safer ayında yapılan evlilikler kısa olur diyorlar, doğru mu?


  safer ayı diyanet
  safer ayı bela ayı mıdır
  safer ayında evlenmek

  Safer, kameri/hicri takvimin Muharrem ayından sonra gelen ikinci ayıdır. Safer ayının uğursuz olduğu ve bu ayda bela ve musibetlerin çokça meydana geldiği şeklinde bir anlayış cahiliye dönemine ait olup (Ebû Davûd, Tıb, 24), dinimizde yeri yoktur. Dolayısıyla böyle bir anlayış hurafedir. Şöyle ki bu ayın diğer aylardan hiçbir farkı yoktur. Hz. Peygamber (s.a.s.) böyle bir anlayışı reddetmiştir. Ebû Hureyre (r.a.)'den gelen rivayete göre Rasûlullah (s.a.s.); “Hastalığın, sahibinden bir başkasına kendi kendine sirâyeti yoktur, eşyada uğursuzluk yoktur. Baykuş ötmesinin te’sîri ve kötülüğü de yoktur. Safer ayında uğursuzluk yoktur. Bunlar Cahiliyet hurâfeleridir. Fakat (ey mü’min!) sen cüzzâmlıdan, arslandan kaçar gibi kaç!” (Buhari, Tıb 19) buyurmuştur.
  Safer ayına has özel bir dua veya ibadet şekli de yoktur. Peygamber Efendimiz (s.a.s.)'in yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. (Geniş bilgi için Türkiye Diyanet Vakfı, İslam Ansiklopedisi'nin "Safer" maddesine (XXXV/450-451) ve Mehmet Zeki Pakalın, Osmanlı Tarih Deyimleri ve Terimleri Sözlüğü'ne (M.E.B. İst. 1993, III/89-90) bakabilirsiniz.) 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Safer ayında yapılan evlilikler kısa olur diyorlar, doğru mu?


  Hocam merhaba, benim de düğünüm ekim 14 de olacak. Bunun için uğursuz ve evlilik yapılmaması gereken bir ay deniyor. Sizce aslı varmıdır Kuran'da ?


 4. Reklam

 5. 4
  Şem'a Özel Üye
  Şem'a
  Özel Üye

  Üye No: 677
  Mesaj Sayısı: 3,243
  Tecrübe Puanı: 34

  Cevap: Safer ayında yapılan evlilikler kısa olur diyorlar, doğru mu?


  Alıntı
  Sizce aslı varmıdır Kuran'da ?
  Hayır hiç bir aslı yoktur. Evlenin bu yanlış inancı kırın


+ Yorum Gönder