Bankanın verdiği promosyon parası caiz midir 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  maydın Özel Üye
  maydın
  Özel Üye

  Üye No: 761
  Mesaj Sayısı: 674
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: iskenderun

  Bankanın verdiği promosyon parası caiz midir


  SORU: 1- Kamu personeliyim.Yıllık maaşımızı aldığımız banka bize yılda birdefa olmak şartıyla promosyan parası altında 410TL para veriyor. Bu paranın kullanımı hakkında caiz olup olmamasıyla alakalı çeşitli söylemler var! Sizin ilminizden faydalanarak cevap bekliyorum inşaallah.
  2-Araçlara kasko yaptırmak caiz midir?

  CEVAP: Bankanın verdiği o promosyon için faiz şartları tahakkuk etmiyor. Ama bir mümin olarak, banka kelimesinin içimizde oluşturduğu tiksintiyi siz de takdir edersiniz. Kullanmayıp bir kuruma vermek veya bir fakire vermek en iyisidir diyebiliriz. Ama kullanmanın da faiz gibi olduğunu söylememiz zordur.
  İslamî bir ortam dikkate alınarak konuşulduğunda kasko ve benzeri sigortaların caiz olması asla mümkün değildir. Fakat, yaşadığımız ülkelerdeki şartlarımızı dikkate alarak, zaruret dairesinde kalan uygulamalar da sözkonusu olabilir. Bu tür zaruretler kulun imanı ile takvası arasında gelir gider. Zira bilhassa malı olan Müslüman için sigortayı kökten yok saymak oldukça zordur.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Bayan Üye
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Üye No: 108595
  Mesaj Sayısı: 234
  Tecrübe Puanı: 3

  Cevap: Bankanın verdiği promosyon parası caiz midir


  bu tür sorular okadar çokki ve çoğu insanında hayatının bir parçası olmuş durumda neyapacağını bilememk ve bu tür ihtiyaçlardanda vazgeçememek artık çok yaygın


+ Yorum Gönder