Hacca gitmeden umreye giden kimseye, hacca gitmek farz olur mu? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  maydın Özel Üye
  maydın
  Özel Üye

  Üye No: 761
  Mesaj Sayısı: 674
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: iskenderun

  Hacca gitmeden umreye giden kimseye, hacca gitmek farz olur mu?


  Hacca gitmeden umreye giden kimseye, hacca gitmek farz olur mu?

  Soru

  Hacca gitmeden umreye giden kimseye, hacca gitmek farz olur mu?

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Üzerine hac farz olan bir kimsenin herhangi bir sebeple Mekke’ye gitmesi veya umre haccını yapması hiçbir şekilde üzerindeki hac borcunu kaldırmaz. Çünkü umre haccı sünnettir, farz hac yerine geçmez. Zaten umre, farz olan hacdaki şart ve esasların bir kısmını taşımamaktadır. “Hac fevrîdir” görüşüne göre, o kimse memleketine dönse de, ilk senede hacca gitmesi gerekir. O ibadet borcunu ödemeden hac farîzasını üzerinden kaldırmış olmaz.

  Fakat maddi durumu müsait olmayan bir kimse herhangi bir sebeple Mekke’ye gidip Kâbe’yi görecek olsa, orada bulunduğu vakit hac mevsimine rast gelir ve hac yapma imkânını da bulursa, bu ibadeti yerine getirmesi gerekir. Hac ayları: Şevval, Zilkade ve Zilhicce’nin ilk on günüdür. Fakat Mekke’de bulunduğu vakit hac aylarına tekabül etmiyor, ancak orada kalabiliyorsa, bazı Hanefi âlimlerine göre hac mevsimini bekleyip haccı yapması gerekir. Orada uzun müddet beklemenin zor olacağı ve kişinin bazı işlerinin aksayacağını nazara alan bir kısım âlimlere göre ise, böyle bir insanın Mekke’de kalıp beklemesi mecburi değildir.


  Şimdi ise, hac mevsimini beklemek için Mekke’de kalmak mümkün olmamaktadır. Çünkü Suudi Arabistan idaresi, resmi görevlilerden ve orada çalışanlardan başkasına uzun müddet ikamet izni vermemektedir.


  Bu durumda, hac mevsiminden önce vazifeli olarak gidip bu vesileyle umre yapan veya herhangi bir sebeple Kâbe’yi gören fakir bir kimseye hac farz olmaz. Zira hapis korkusu ve devletin sınır dışı etme endişesi vardır. Ayrıca zengin de olmadığına göre haccın farz olduğu söylenemez.


  Mehmed Paksu

  İbadet Hayatımız-1

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


  İlgili Yazılar

 2. 2
  ZİREGÜL Bayan Üye
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Üye No: 108325
  Mesaj Sayısı: 440
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Hacca gitmeden umreye giden kimseye, hacca gitmek farz olur mu?


  maddi durumu ve sağlığı yerinde olan her müslümanın hac vazifesini yapması farz ibadettir umre vazifesini yapmak isteyen bu şartlara sahipse onu önce yapabilir daha sonrada haccını yapar


+ Yorum Gönder