VİRD ÂDABI 5 üzerinden 4.43 | Toplam : 28 kişi
 1. 1
  Zenan Üye
  Zenan
  Üye

  Üye No: 47453
  Mesaj Sayısı: 67
  Tecrübe Puanı: 2

  VİRD ÂDABI


  VİRD ÂDABI

  Başladıkları dersi artırmak isteyenler, mürşidine veya onun görevlendirdiği kişilere (vekile) müracaat ederler. Vekil, belli bir yere ve sayıya kadar vird artırmaya yardımcı olabilir. Ondan sonrasını mürşide bizzat sormalıdır.

  Vird, en az dört ay çekildikten sonra artırılmalıdır. Özel bir durum olursa, mürşide danışarak daha önce de artırmak mümkündür.

  Vekil, kimseyi virdini artırması için zorlayamaz. Kimsenin vird süresini takip etmesi gerekmez. Sofiye vird tavsiye ve teşvik edilir, kendi gönlü ile müracaat edenin virdi usulünce artırılır.

  Vekil, yirmi bir bine kadar artırabilir. Artış, ikibin ikibin olur. Mürşid ise, gerekli gördüğü kadar artırır.

  Vird çekerken vücutta meydana gelen ağrı, yanma, batma, bayılma, sızı gibi haller, virdi artırma sebebi olabilir. Ancak vekil, bu tür hallerde virdi bırak diyemez, durumu mürşide bildirir.

  Şehadet parmağı olmayanlar vird çekemezler, hâllerine uygun zikir dersleri alırlar.

  Gününde çekilememiş olan vird, kaza edilmez. En dar anlarda virdi terk etmek yerine, Fâtihâları okuyup hediye etmek ve bir miktar tespih çekmek gerekir. Bunun da feyzi ve faydası vardır.

  Hareket hâlindeki araçta vird çekilmez. Yolculuk sırasında mürid vird dersini çekemediği için zarar görmez. Ancak kalben uyanık olmaya ve bir sayı düşünmeden kalbiyle zikretmeye çalışmalıdır. Bunu her durumda yapabilir.

  Normal şartlarda örtüsüz vird çekilmez. Ancak kişi örtü yerine kullanabileceği herhangi bir şey bulamazsa veya bunaltıcı sıcaklık varsa örtü kullanmayabilir. Bu da izne tabidir.

  Örtü kullanılmadan vird çekileceği zaman önünü bir duvara veya direğe getirmeli, insanların gelip geçeceği yerlerde virde oturmamalıdır.

  Mürid hiçbir virdi kendi başına artırıp eksiltemez. Kendi başına mürşidinin verdiği zikirlerin dışında yeni zikir çeşitleri tercih edemez. Ederse ilerleyemez ve şeytanın hilelerinden emin olamaz. Bu işte asıl fayda kâmil mürşide itaattedir.

  Günlük işlerin önünde veya sonunda okunan ve vird hükmünde olmayan dua ve zikirler serbesttir. Onlar o işin ve vaktin sünnetidir, herkes yapabilir, yapmalıdır.

  Salavat okumayı günlük vird hâline getirmek isteyenlerin bunun için izin ve talimat almaları güzel olur. Vird hâlinde okunacak salavatlar için “Delailü’l-Hayrât” kitabı tavsiye edilir.

  Herkes günde istediği kadar Kur’an-ı Kerim okuyabilir. Ancak büyükler başlanan bir amelin az da olsa devamlı olmasını tavsiye ediyorlar. Bunun için her gün bir cüz Kur’an okumak ve ayda bir hatim yapmak en güzelidir.

  Vird ve diğer zikir çeşitleri ile yetinerek Kur’an okumasını ihmal etmek doğru değildir. Her gün beş on sayfa salavat okurken, bir sayfa Kur’an okumamak, adaba aykırıdır. Hele bütün gününü işe ve hizmete ayırırken, farz namazlarında okuyacağı Kur’an’ı öğrenmek için biraz vaktini ayırmamak, şeytanın bir hilesidir; zarardır, tasavvuf büyüklerinin usul ve adabına aykırıdır.

  Kaynak : Arifler Yolunun Edepleri / Semerkand Yayınları


  İlgili Yazılar

 2. 2
  muvahhidim herşey O'nun için..!
  muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Üye No: 78968
  Mesaj Sayısı: 921
  Tecrübe Puanı: 11
  Yer: جَنُوبُ تُرْكيا

  Cevap: VİRD ÂDABI


  Virdin âdabı zikirlerini, dualarını düzenli ve zamanında yapmaktır.


 3. 3
  sertyuuu Üye
  sertyuuu
  Üye

  Üye No: 95698
  Mesaj Sayısı: 41
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 35
  Yer: konya

  Cevap: VİRD ÂDABI


  vird dedikleri sey baslarina bir ortu alarak kafalarini orterek kibleye dogru gecmeleri ellerine bir tesbih alip ellerini kalp hizalarina goturmeleri ayaklarini yana acmalari ve dillerini damaklarina yapistirarak Allah Allah demeleridir. Bu naksi tarikatina girince enaz mertebesi 5000 kere denir ilerde bu 10 000 100 000 defa demeye kadar varir ki bu hergün yapilir..!Bunu yapmayan sofi gürevini yabmayinca şeyhe şüzünü tutmadidiye rencide ederler şeyhi yurulacakmiş ve yerine çekecekmiş dersinidiye murted gibi gorulur hatta sofiler arasinda ya sen vird yapiyormusun neden yapmiyorsun yapmazsan olmaz gibi muhabbetler çokca yapilir..İmam nevevi el ezkarda soyle demektedir yapilan butun zikirler dil ile soylenir ve kulak ile duyulmalidir. Dil ile soylenmyene ve kulak ile duyulmayan zikirler sahih degildir.Peygamber sallahu aleyhi ve selleme bir sahabe geldi ve ya resulullah bana islamın emirleri agır geldi bana 1 sey soylede daima onu yapayım dedi efendimiz ona soyle buyurdular dilin daima allahın zikri ile ıslak kalsın - tirmizi ve hakim -demekki sunnet olan zikir zikiri dil ile soylemek ve kulak ile duymakgene bu insanlarin kafalarina ortu ortmeleri ve gunde 5000 kere allah demelerininide kitab ve sunnette delili yoktur. cunku peygamber boyle bir amel yapmadi sahabede yapmadi. aksine peygamber sunlari yapardiher gun 100 defa estağfirullah derdi - muslim -sabahlayinca 100 kere la ilahe il allahu vahdehu la serike leh lehul mulk ve lehul hamd ve huve ala kulli sey'in kadir derdi - buhari muslim -gunde 100 kere gene subhanallahi ve bihamdihi derdi - buhari muslim -daha pekcok zikir yapardi bunlari imam nevevinin el ezkarinda ibni sunninin amelul yevm vel leylesinde ve imam nesai nin amelul yevm vel leyle kitabinda bulabilirsiniz said el kahtaninin hisnul muslim kitabida bunlarin bir ozetidirgordugunuz gibi bir kac zikiri kaynakli verdik ve hepsi sahih hadistir bu zikirler dururken imam nevevinin el ezkarda rivyaet ettigi 1500 kadar sahih zikir ve dua dururken neden bu insanlar kendi kafakarindan dua uyduruyorlar???o halde bu bir bidattir peygamber sallahbu aleyhi ve sellem soyle buyuruyor kim bizim bu dinimizde emrimiz olmadan birsey yaparsa o red edilmistir - muslim -ve gene soyle buyuruyor allah bidat sahibinin namazini orucunu haccini vesair hicbir ibadetini kabul etmez - ibni mace -demekki bidat sahibinin namazi orucu bile makbul degil!!!ey musluman yaptigin amellere dikkat et kitap ve sunnetten delilleri varmi mezheb kitaplarinda geciyormu gecmiyormu bunlara iyi bak gordugun gibi vird ve rabitanin hicbir delili yok. peygamber bunlari yapmadi sen nasil yaparsin ondan rivayet edilen 100 000 hadis yetmedimi sana da alinin velinin icad ettigi bidatlarla amel ediyorsun??


  ayni seyleri hazmaktansa kopyala yapistir yapiyorum kusura bakmatin 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir


  Ey örtüye bürünen meali ile başlayan ayeti okur musun birader...


 6. 5
  hazalvg Misafir
  Misafir

  Birader kusura bakma da sen yolu çok yanlış anlamışsın. O hadisi biliyorsun da Efendimiz aleyhisselamin hira da hz ebubekir e "ey ebu bekir korkma dilini damagina yapistir ALLAH de " dediğini ne diye bilmezsin. Ya da " onlar ayaktayken , otururken , yanları üzere yatarken ALLAH i zikrederler " ayetini de m i bilmezsin. Hadi onu da geçtim Sen , ağaçların toprağın dağın taşın zikrittegini de mi bilmezsin ... Duyuyor musun onları.yoksa sen mi karar veriyorsun ALLAH Teala ya zikrin nasıl olacagina ... Biraz mantıklı düşünün . Her şeye bidat diyeceginize önce öğrenin. Tevessül teberruk bidat nedir araştırın önce. Her şeye bidat demekle olmuyor. Sen dirildiginde topraktan dilini de mi gotureceksin sorgu suale. Ruhun dili yok ruh kalbiyle konuşur. ve" kalb ler de ancak ALLAH i zikir ile mutmain olur" .... Yazdığın hadiste sessiz zikir çekme dememiş efendimiz aleyhisselam. Sesli de dememiş. Sadece zikir demiş. İşinize geleni uygulamayin araştırın önce....


 7. 6
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,979
  Tecrübe Puanı: 79

  Alıntı
  "ey ebu bekir korkma dilini damagina yapistir ALLAH de "
  Bu hadis değil bir kaynağı yok
  Varsa yazın inanalım


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  gizli zikir hakkında onlarca hadis var. bunca allah dostu bilmiyor da senmi biliyorsun kardeşim. haddinizi hududunuzu bilin. durduk yere günah işlemeyin. peygamber efendimizin yaptığı bir ameli yapmadı diye yargilamak ayrı bir günah. hem bu gizli zikir hz ebubekirden bu yana gelmiştir ki ebubekir r.a cennette en üstün sahabidir. sıddıklık makamının sahibidir. işiniz gücünüz tarikatları kötülemek. tarikatlar haktır kardeşim. şeriatın özü tarikattır.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  yapmayın yapana da karışmayın ne kadar saçma allah diyeni eleştiriyorsunuz sırf allah dedi diye bir de sünnette geçen zikirleri yaptınız da size yapmayın diyen mi oldu yada günde 100 salavat getirebildiniz mi?neyin peşindesiniz...


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Virdi aksatarak çekmek günahmidir. Sofi kardeşlerim


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Nisa Suresinde 59 Ayet ne diyor . Allaha itaat et Peygambere itaat et Zamanın imamına itaat et
  . eyy kardeş zamanın imamı ne derse itaat etmek lazımdır. insanlara bilir bilmez fetva verme zikir konusunda


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Herşeyi yazmissin kardeşim de neden ALLAH u telanin beni çokça zikredin ayetini yazmissin ki elhamdülillah yolumuz doğru yoldur ve kimseye zararimiz yoktur insanları asalamayiz kendimizi de onlardan asla üstün gormeyiz biz en asagidayiz sen günde 5000 ALLAH de biz şahit olduk elhamdülillah manevi haller yaşanır inşaallah madem yanlış yapıyoruz nasıl oluyor bu iş vay kardeşim yanlış bir kelime mubarekleri bir laf etme adamı dinden çıkarır dinden çıkan gevur olur helal olan karısı haram olur tekrar kelimei şahadet tövbe i istiğfar ve dini nikah gerektirir dikkat etmek lazım biiznillah


 13. 12
  Kayıtsız Misafir
  Misafir

  Kardeşlerim sadatların yolunu bırakmayın.İnşallah bu yol bizleri Allahın ŕızasına götürecek olan yoldur. kim islamda hayırli ve güzel bir çığır ve yol açarsa ve o yolu açanda o yoldan gidende hayırlara mazhar olur inşallah.Bu tiplerin işi gücü yok tasavvufu eleştirirler.dinsuz imansızla uģrasmazlar.mevlana hzlerini dünya kabul etmis.sen etmesen nolur.selametle


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evet aksatmasak daha iyi olur güzel kardeşim çünkü kalpte bir çiçek gibidir çiçeği sularsan açar ve güzelleşir mis kokular saçar kalpte böyledir Allah dedikçe berraklaşır güzelleşir ve içini tarifsiz bir neşe kaplar inşallahu teala


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  kardesim bidat deyipte kendi kendinize fetva vermeye kalkışmayın tartisacaginiz konu hakkında bir kaynak varmı diye önce bi göz atın


+ Yorum Gönder
Git 12 Son