Cenabet Kalmak Günahmıdır? 5 üzerinden 4.71 | Toplam : 83 kişi
 1. 1
  Robin_10 Üye
  Robin_10
  Üye

  Üye No: 1910
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 2

  Cenabet Kalmak Günahmıdır?


  Öncellikle s.a arkdaşlar ;
  Sitenizi çok beğendim ve sizin dost sitenizden öğrendim.Arkdaşlar kaç gündür aklıma takılan birşey var:Cenabet kalmak günah mıdır? Yanı cünup olarak yemek yemek,su içmek günah mıdır?

  Cevabınızı bekliyorum,Allaha emanet olun...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  cavusoglu_07 Üye
  cavusoglu_07
  Üye

  Üye No: 1904
  Mesaj Sayısı: 12
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 36

  --->: Cenabet Kalmak Günahmıdır?


  ve aleykumusselam ve rahmetullah

  cenabet kalmanın sakıncası yok kardeşim ama vakit namazı gelince yıkanmak farz olur. Yani iki vakit arası cünüp kalınabilir.
  Cünüpken, ağzını yıkadıktan sonra yemek yenebilir su içilebilir çalışılabilir

  mesela:
  akşam eşiyle birlikte olan birinin sabah ezanına kadar yıkanma mecburiyeti yok. ezan okununca/namaz vakti girince yıkanması farz olur.

  Bu demek değilki cünüp kalın bir vaikt boyunca yıkanmayın
  tam aksine erken yıkanmak daha iyidir/tavsiyemiz budur.

  Sonuç: iki vakit arası cunup kalmakta sakınca yok fakat yıkanmak daha güzel olur 3. 3
  Robin_10 Üye
  Robin_10
  Üye

  Üye No: 1910
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: Cenabet Kalmak Günahmıdır?


  cavusoglu_07 Nickli Üyeden Alıntı
  günahtır hemde çok büyük bir günahtır mümkün oldukca kısa zamanda gusül abdesti almanız lazım yiyip içmek nedemek adım atmak bile günah

  Ben şimdi cünup değilim galiba yanlış anladın:) Yalnızca aklıma takıldı.

  Cevabın için Teşekkür Ederim.Allaha emanet ol


 4. Reklam

 5. 4
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,216
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  --->: Cenabet Kalmak Günahmıdır?


  Gusül Etmesi Gerekenlere Haram Olan Şeyler:

  Kendilerine gusül farz olanlara-hayız ve nifas halindeki kadınlar da aynı hükme tabidir- gusletmeden önce haram olan şeyler şunlardır:
  1) Namaz kılmak, tilavet secdesi yapmak. Bir ayet olsa bile, Kur'an niyeti ile Kur'an okumak. Yalnız hamd ve dua ile ilgili ayetleri, dua ve zikir niyeti ile okumak caizdir. Cünüb veya adet halinde olan bir kadının dua niyeti ile Fatiha Suresini okuması caizdir.
  Yine bu durumda olan kimsenin çocuklara Kur'an ayetlerini kelime kelime öğretmesi de caizdir. Şehadet kelimesini söylemek, tesbih ve tekbir getirmek yine caizdir.
  2) Kur'an-ı Kerim’e, bir veya yarım ayet olsa bile, el sürmek ve Mushaf-ı Şerif'i tutmak haramdır. Ancak Kur'an'a yapıştırılmamış olan bir kılıf, bir mahfaza ve sandık içinde onu taşımak ve onu dış taraftan tutmak caizdir.
  3) Kabe'yi tavaf etmek ve bir zaruret olmadığı halde bir mescide girmek veya içinden geçmek. Fakat zaruret hali olursa, geçilebilir. Bir kimsenin evinin kapısı, mescidin içine doğru açılsa ve evine girip yıkanmak için mescit içinden geçmek zorunda kalsa, o kimse mescit içinden geçerek evine girer ve yıkanır. Bu bir mecburiyet halidir. Mescit içinde uyurken ihtilam olan kimse, dışarıya çıkmak için teyemmüm eder; fakat bu teyemmüm ile Kur'ân okuyamaz, namaz da kılamaz.
  4) Üzerinde ayeti kerime yazılı bulunan bir levhayı veya bir parayı el ile tutmak.

  Boy abdesti almak gerektiği halde yıkanmamanın hükmü nedir?

  Bir mü'min, su iktiza ettiğinde, o haliyle en çok bir namaz vaktini kaçırmayacak kadar kalabilir. Ama bu en son limittir. Zira namazı kaçırmak haramdır. Burada esas olan ise, ilk fırsatta o halden kurtulmaktır.

  Bir hadislerinde Efendimiz (s.a.s.) böyle bir durumda namaz abdesti gibi abdest alıp yatmayı tavsiye ediyor.( Buharî, Gusül, 26) Hz. Aişe validemizin "Su iktiza edince yer, içer ve otururdu." şeklindeki ifadeleri de, hadis şerhlerinde abdest alıp, elini-ağzını yıkadıktan sonraya hamledilir. Yalnız bir defasında Nebiler Serveri -ihtimal ki ümmete talim için- mescide çıktı, ön safa kadar geldiğinde hızla geri döndü ve hücre-yi saadetlerine girdi. Bir müddet sonra çıktığında başından sular damlıyordu.( Buharî, Gusül, 17.) Belki Allah Resulü, bununla ümmete her şeyi göstermek istiyor, böyle bir durumda unutarak camiye girmenin bir mahzur teşkil etmeyeceğini gösteriyordu.

  Bir başka defasında da kendisini görünce kaçan Ebu Hureyre'ye daha sonra bunun sebebini soruyor. "Necistim ya Resulallah!" cevabını alınca "Sübhanallah! Hiç mü'min necis olur mu?" (Buharî, Gusül, 23) buyuruyor ve âdeta bu durumda da cemaat içinde oturulabileceğini vurguluyor.
  Hz. Aişe validemizin ifadeleriyle Allah Resulü (s.a.s), hanımı aybaşı halinde iken Hz. Aişe (r.anha)'nin dizine başını kor, yanına oturur, örtüsünü de üzerine alırdı.( Buharî, Hayz, 2.)

  Ayrıca çok önemli gördüğümüz bir hususa dikkatleri çekmek istiyoruz: İnsanı, maddî sebepler itibarıyla Allah’ın sıyanetinden (koruması) çıkarabilecek bazı hâller vardır. Erkekler için cünüp olma hâli de bunlardan biri sayılabilir. Bu hâlden kurtulmak iradî olduğu için, insanın yıkanmasını tehir etmesi, ilâhî sıyaneti inkıtaya uğratabilir. Onun için bu hâli fazla uzatmamak ve hemen o hâlden kurtulmak gerekir. Zira bu, hadisin ifadesiyle kanın aktığı mecrada dolaşan şeytan ve emsali varlıklar için en müsait bir zemin ve vasattır.


 6. 5
  Robin_10 Üye
  Robin_10
  Üye

  Üye No: 1910
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 2

  Mumsema Kardeş cevabın için çok teşşekür ederim.Allah Razı olsun..


 7. 6
  MustafaSevdali Emekli
  MustafaSevdali
  Emekli

  Üye No: 1568
  Mesaj Sayısı: 71
  Tecrübe Puanı: 0

  çavuşoğlu kardeş delilsiz ve kaynaksız -özellikle kendi düşüncemize göre- konuşmayalım, ve kesinlikle hüküm vermeyelim...

  Sual: Cünübün bir şey yiyip içmesi sokağa çıkması, cünüp kadının çocuğunu emzirmesi uygun mudur?
  CEVAP
  Ağzını yıkadıktan sonra yiyip içmesi caizdir. Sokağa çıkmak da caizdir. Kadın göğsünü yıkadıktan sonra çocuğunu emzirebilir. Namaz vakti çıkmadan önce yıkanmalıdır. Daha fazla cünüp durmak haramdır. Namaz kılan ve kılmayan herkes, bir namaz vaktini cünüp geçirirse, çok azap görür.
  kaynak: dinimizislam


 8. 7
  esesim Üye
  esesim
  Üye

  Üye No: 780
  Mesaj Sayısı: 226
  Tecrübe Puanı: 6

  mumsema hocamALLAH razı olsun bizleri aydınlatıyorsun RABBİM ecrini verir inşaallah


 9. 8
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,216
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  cavusoglu_07 Nickli Üyeden Alıntı
  siz çok şey biliyosunuz
  nerde yazıyosa artık

  1.Diyanet islam ilmihali
  2.Diyanet vakıf ilmihali 2 cilt
  3.Ömer nasuhi bilmen islam ilmihali
  4.İslam fıkhı ansiklopedisi 10 cilt dört mezhebe göre
  5.Delilleriyle b. şafii ilmihali

  4 mezhepte de durum aynı cavusoglu kardeşim. 10. 9
  ertsvr Üye
  ertsvr
  Üye

  Üye No: 1923
  Mesaj Sayısı: 30
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: Samsun

  Nisâ(*) Sûresinin 43 . Ayetinde Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Şüphesiz Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır.


  Mâide(*) Sûresinin 6 . Ayetinde Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat o sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.


  Dİyanet Vakfı Kuran-ı Kerim Türkçe Meali


 11. 10
  kırık_cocuk Üye
  kırık_cocuk
  Üye

  Üye No: 11512
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 25

  s.a
  birşey duymuştum zevk için yapılırsa günah diye.gerçekten bu böyle mi? bir de mesela akşam - yatsı arası cenabet oluyorum ve ne zaman almam farz olur ?


 12. 11
  ßaran T.T.O.R.H.S.S.
  ßaran
  T.T.O.R.H.S.S.

  Üye No: 11279
  Mesaj Sayısı: 1,454
  Tecrübe Puanı: 22

  cünüpseniz temizlenin. hasta veya yolcuysanız yada içinizden biriniz tuvaletini yapmaktan dönmüsse yahut kadınlara yaklaşmıssanız temizliğinizi yapın.
  ayetin bu kısmında Allah hijyenle ilgili noktalara dikkat çekmektedir. orgazm olan bir insanın tıp ilmine göre terinde yüksek miktarda toksin bulunmaktadır. hasta olan birinin vucut kimyası bozulduğu için temizliğini ihmal etmemesini istiyor ve böylelikle daha çabuk iyilşemesini öğütlüyor, yolculuk esnasında beden yorulduğu için insan terler pis kokar ve etrafını rahatsız edeblir özellikle günümüz için ayak terlemesi ve elbiselerin temizliği konusuna dikkat çekiyor,tuvaletten sonra da boşaltım sisteminin iyice temizlenmesinin gerekliliğine değiniliyor, karşı cinsle tam bir birleşme olmasa bile yakınlaşma sonucunda bazı salgıların salınım yapması ve bunun sonucunda temizlenmeyi emrediyor çünkü azot ve üre gibi salgılar bedende kaldığı müddetce bakterizasyona neden olabiliyor.bu tür hallerden her birinin gerektirdiği temizlik şeklinin genel hijen kurallarına göre değiştiği aşikardır.özetle ayetin bu kısmı insanların temizliğine ve hijyenine önem vermeleri istenmektedir...
  bu tür hallerde temizlenmeyi yerine getirmek için su bulamassanız temiz topraktan yüzünüze ve ellerinize sürün
  ayetin bu kısmında su bulamadığımız nadir durumlara işaret edilmektedir.toprağı elimize ve yüzümüze sürmeninde temizliği yerine getireceğine değinilmiştir. bunun mutlaka ilmi bir açıklaması vardır. bilim adamlarının bu konuda araştırma yapmalarına gerek vardır mutlaka şaşırtıcı sonuçlar çıkacaktır.
  Allah size bir zoluk çıkarmak istemiyor, sizin hijyeninizi ve sizin yararınıza olan öğütlerini tamamlamak istiyor. böylece ona şükran duyasınız.
  ayetin bu kısmında insanlığın sağlıklı olmasını temin etmek üzere faydalı öğütlerin emredildiği belirtiliyor. tüm bu güzellikler bize tavsiye edildiği içinde O'na şükran duymamızın gerekliliğinide bize hatırlatıyor.


 13. 12
  ßaran T.T.O.R.H.S.S.
  ßaran
  T.T.O.R.H.S.S.

  Üye No: 11279
  Mesaj Sayısı: 1,454
  Tecrübe Puanı: 22

  kırık_cocuk Nickli Üyeden Alıntı
  beni aydınlattğınız içi teşekkür ederim ben ne kadar günahkarım :(
  tevbe istiğfar ediyorum Allah'ım lütfen şu elle boşalmadan kurtulayım...
  bu arada daha orta son sınıf öğrencisiyim ergenliğe neredeyse yeni girdim arkadaşlarımın hepsi elle yapıyor bana da bu çirkin davranış bulaştı :(
  abilerim lütfen yardım edin dua edin bana.....
  şu anda da cenabetim zaten :( off Allah'ım affet beni hemen banyo yapıcam....:agla::agla::agla::agla::agla::agla:

  Karde$im Erkeklerin İhtiyaçları Vardır. Sende ßunu Gideriyorsun. Ama İyi ßişey DeqiL GözüyLe ßakıyorum ßen ßu Yüzden Sende Öncelikle İradeni Şartlandır. Göreceksinki ßu Alışkanlıqından Kurtulacaksın Allahın selamı Üzerine oLSun

  Esselamu Aleykum...


 14. 13
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,216
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  kırık_cocuk Nickli Üyeden Alıntı
  beni aydınlattğınız içi teşekkür ederim ben ne kadar günahkarım :(
  tevbe istiğfar ediyorum Allah'ım lütfen şu elle boşalmadan kurtulayım...
  bu arada daha orta son sınıf öğrencisiyim ergenliğe neredeyse yeni girdim arkadaşlarımın hepsi elle yapıyor bana da bu çirkin davranış bulaştı :(
  abilerim lütfen yardım edin dua edin bana.....
  şu anda da cenabetim zaten :( off Allah'ım affet beni hemen banyo yapıcam....:agla::agla::agla::agla::agla::agla:

  Cuma Günü Lütfen Bana Dua Edin Bırakmayı O Kdar çok Sitiyorum Ki...:(
  • Sevgili kırık_cocuk kardeşim,
  • öncelikle bunun günah ve çirkin bir fiil olduğunu okuduğun an hemen pişaman olman çok güzel Rabbim yardımcın olsun.
  • Allah cc, kişinin taşıyamayacağı yükü yüklemez. İnsan harama baş vuracağına, mutlaka onun yerine bir helal yol vardır. Kişi evlenebiliyorsa evlenir bu en güzeli. evlenmeye gücü yoksa oruç tutar ve bu şekilde şehvetini kırar. ikisi olmasada, Rabbim zaten vucudu otomatik yaratmış, belirli bir süreden sonra vucut o fazla suyu zaten uykuda dışarı atıyor. (İhtilam)
  • "kişi arkadaşının dinindendir" buyuruyur Efendimiz (sav). sende bu kötü fiili bırakman için o kötü arkadaşlarının ortamından uzaklaşmalısın. Günahlarını sana söylemeleri onların hayadan yoksun olduklarını gösteriyor.
  • Cünüp kalma hiçbir zaman, bu bir muslümana yakışmaz. Cünüp olduğun an en geç bir namaz vakti geçmeden hemen yıkan ve namazını aksatma.
  • Dualarımız senle kardeşim ama bırakabilmen için herşey sana bağlı. 15. 14
  kırık_cocuk Üye
  kırık_cocuk
  Üye

  Üye No: 11512
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 25

  zaten o msjı yzınca hemen temizlenmiştim...
  o arkadaş çevresinden kurtulamıyorum malesef ama bu sene oksye hazırlanıyorum inşallah o kötü arkadaşlardan başka bir liseye giderek kurtulacağım..


+ Yorum Gönder
Git 124 Son