Düşünme Ve Karakter. 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Abdullah Özel Üye
  Abdullah
  Özel Üye

  Üye No: 3
  Mesaj Sayısı: 62
  Tecrübe Puanı: 2

  Düşünme Ve Karakter.


  DÜŞÜNME VE KARAKTER.
  Aile içinde veya toplum içinde olsun davranış biçimimiz aslında düşünce de üretilen ürünün dışa yansımasıdır.
  Bir insan nasıl düşünüyorsa odur.
  Bitki; nasıl ki tohumdan çıkıyor ve çıktığı tohumun özelliklerini sergiliyorsa, insanın sergilediği davranış biçimi de düşüncede ne olduğunun anlatımıdır. Düşünme olmadan eylem olmaz, fiiliyata geçilmez, önce tasarım yapılır sonrada icraat başlar. Yapılan eylemin sonucu, düşüncenin açtığı çiçekten olan meyvedir, acı veya tatlı olması seçilen tohumun yapısından kaynaklanmaktadır.
  Yaşamımızda ki sorunların kaynağı kendimiz değimliyiz, düşünce de üretim; Allah’ın men ettiği yönde ise karşılığı da mutlaka sevginin olmadığı, riyanın hüküm sürdüğü, menfaatin; vericiliği yok kıldığı yaşam olacaktır.
  Düşüncede arınmışlık; sevgi kavramının gerçek anlamda uygulanması ile mümkündür.

  Sevgi Hakk’tır… Sevgi Allah’tır… Kulun sevgi ile buluşması, Allah’ın cemal sıfatlarının kendinde tecelli etmesi yani sahih bilgiler doğrultusun da amel-i Salih sahibi olması ile mümkün olmaktadır. Sahih bilgilerin tek kaynağı da Kur’an-ı Kerimdir.

  İnsan tesadüfen yaratılmamıştır. Düşünce dünyasında hür iradeye sahip olması nedeni ile o dünyanın sahibi kendisidir, orada yarattığı her düşünce Allah (c.c.) tarafından kabul görülüp amel defterine aynen yazılmaktadır. Kaf suresi 16. ayeti hatırlarsak “Andolsun, insani biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız.” Düşünce dünyasında üretilen ürün’e, Hakk rıza göstermiş ise insanı insan yapan bir karaktere sahip olunur, rıza yok ise düşüncenin yanlış kullanımı sonucu insan aşağıların aşağısına çekilir.

  İnsan karakterini kendisi belirliyor, karakter; bireyin kendine özgü yapısı, onu başkalarından ayıran temel belirti ve bireyin davranış biçimlerini belirleyen, üstün ana özelliktir.

  İnsan karakterinin şeklini veren düşünce yapısı; insanın toplum içinde ki yerini belirleyen faktörlerin başında gelmektedir. Günümüzde birey topluma, ilk önce kılığı kıyafeti ile kabul edilir fakat düşünce ve karakter yapısı ile uğurlanır.

  İnsan düşüncenin efendisidir.

  İnsan karakterin mimarıdır.

  Allah kulunu kendine bir halife olarak yaratması, düşüncede ve çevresine sergilediği karakteri ile O’nun kulu olduğunu ispat etmek durumundadır.

  “Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdınla seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insani mi halife kılıyorsun? Dediler. Allah da onlara: Sizin bilemeyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.”

  Allah kuluna güvenmiş, nizamını da ona göre kurmuş, verdiği hür iradeye müdahale etmeyerek kulunun kendi gayreti ve çabası ile kendini yaratan Allah’ı bulacağını bilmektedir. Bu bilgi ve beceriyi kullanması için kuluna akıl emanet etmiş, emaneti O’nun yolunda kullanmak cahilliği ve zalimliği terk etmekten geçiyor.

  “Biz emaneti, göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler, (sorumluluğundan) korktular. Onu insan yüklendi. Doğrusu o çok zalim, çok cahildir.”

  Allah cümlemizi cemal sıfatları ile amel etmeyi düşüncede arınmış, karakterde; kâmil insan mertebesine ulaşmayı her kula nasip eylesin! ÂMİN

  ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN!

  İlgili Yazılar

 2. 2
  zeynepirfan Bayan Üye
  zeynepirfan
  Bayan Üye

  Üye No: 14102
  Mesaj Sayısı: 167
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: TÜRKİYE

  --->: Düşünme Ve Karakter.


  Allah yar ve yardımcımız olsun
  Amin cümlemizin iNşAllah emeğine sağlık


 3. 3
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,231
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: Düşünme Ve Karakter.


  Bazen çeşitli huylarımız hoş görülmediği zaman ben böyleyim ne yapayım. Bu bir karakter meselesi, ben yıllardır böyle alışmışım deriz. Hayır efendim bu tümüyle yanlış. Bu bir karakter meselesi, böyle alışmışım diye bir şey yok. Alışkanlıklarımızı terk etmek veya değiştirmek zorundayız. Çünkü buna yaratılış olarak muktediriz.

  Hz. Mevlânâ: Her insanın karakterini değiştirme yeteneği vardır fakat nefsine uymasından dolayı değişemez der.

  Eyvallah çeşitli karakterler vardır, fakat anahtarları da elimizdedir istediğimizi açar, istediğimizi de kapatırız.

  Malûm insan melek ile hayvan arası bir yaratıktır. Bir Hâdis-i şerifte:

  “ALLAH melekleri yarattı onlara akıl verdi.

  Hayvanları yarattı onlara şehvet verdi.

  İnsanları da yarattı hem akıl hem şehvet verdi.

  Kimin aklı şehvetinden üstün olursa meleklerden daha yücedir.

  Kimin şehveti aklından üstünse o hayvanlardan daha aşağıdır”
  Biz insanlar ne hayvanız ne melek. İkisi arası bir yaratığız. Aklımız şehvetimizden üstün gelirse Meleklerden de yüce olurken, şehvetimiz aklımızdan üstün olursa hayvandan da aşağı oluruz. 4. Reklam

 5. 4
  XXL Misafir
  Misafir

  Karakter Ruh


  Yapi olarak cok kaygili, detayci mukemmelliyetci biriyim. Bu benim karakterim sanirim. Karakter Allah'in belirledigi bir sey midir? Mizac Allah'in emri ille mi olusur?


 6. 5
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Karakter ile mizaç hemen hemen aynı anlamdadır. Huy, yapı ve insanın yaradılışını simgeler. Doğuştan gelen vücut ve ruh özelliklerine mizaç denir. Sürekli bir şeyi yaparak o konuda dikkatli davranıp yapmaya devam ederek o şey huy edinilir ve meleke haline gelir. Bazı temel olan huylar ise değişmez. Örneğin gazap, öfke ve şehvet gibi huylar değişmediği görüşü vardır.

  Örneğin dinimiz şehvetin yok edilmesini emretmemiştir ama onu dizginlemek için meşru yollar ihsan emiştir.


+ Yorum Gönder