İhlas nedir? İhlas nasıl kazanılır? 5 üzerinden 4.93 | Toplam : 15 kişi
 1. 1
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,242
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  İhlas nedir? İhlas nasıl kazanılır?


  İhlas tam olarak nedir? İhlas nasıl kazanılır?


  İhlasın kelime manası; arıtma, saflaştırma, ayırma, katışığını giderme manasına gelmektedir.

  İhlas; ferdin, ibadet ve taatinde Cenabı Hakkı emir, istek ve ihsanlarının dışında her şeye karşı kapanmasıdır. Abd ve Mabud münasebetlerinde sır tutucu olması, tabiri diğerle, vazife ve sorumluluklarını O emrettiği için yerine getirmesi, yerine getirirkende Onun hoşnutluğunu hedeflemesi ve Onun uhrevi tevecühlerine yönelmesinden ibarettir. Ki, saflardan saf sadıkların en önemli vasıflarından biri sayılır.

  İhlas br kalb amelidir, ve Allah da kalbi temayüllerine göre insana değer verir. Evet: "O, sizin suret, şekil ve dış görünüşlerinize değil, kalblerinize va kalbi temayüllernize bakar. (Müslim, Birr, 33)

  İhlas, Allah tarafından temiz kalblere bahşedilmiş, azları çok eden, sığ şeyleri derinleştiren ve sınırlı ibadetü taati sınırsızlaştıran öyle sihirli bir kredidir ki, insan, onunla dünya ve ukba pazarlarında en pahalı nesnelere talip olabilir ve onun sayesinde alemin sürüm sürüm olduğu yerlerde hep elden ele dolaşı. İhlasın bu sırlı gücünden dolayıdır ki, Allah Rasülü (sas) "Dini hayatında ihlaslı ol, az amel yeter" (Münavi, Feyzul Kadir, I, 216) buyurur. ve "Her zaman amelleriniz de ihlası gözetin, zira Allah, sadece amelin halis olanını kabul eder." (Münavi, Feyzul Kadir, I, 217) diyerek, amellerin ihlas yörüngeli olmasına tenbihte bulunur. İhlas, kul ile Mabud bir sırdır ve bu sırrı Allah, sevdiklerinin kalbine koymuştur.

  Özetle ihlas; bu dünyada özellikle uhrevi hizmetlerde en mühim bir esas, en büyük bir kuvvet, en makbul bir şefaatçi, en sağlam bir dayanak noktası, bizi hakikata ulaştıran en kısa bir yol, en makbul bir manevi duadır. Bizi maksatlarımıza ulaştıran en kerametli bir vesile, en yüksek bir haslet, en safi bir ubudiyet... (Lemalar)

  Ahmet Ünal, Kuranda Temel Kavramlar


  İlgili Yazılar

 2. 2
  imtiyaz Üye
  imtiyaz
  Üye

  Üye No: 16117
  Mesaj Sayısı: 35
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 30
  Yer: istanbul

  --->: İhlas nedir? İhlas nasıl kazanılır?


  güzel bir yazı gercekden..
  Allah razı olsun...


 3. 3
  yunus-emre Üye
  yunus-emre
  Üye

  Üye No: 22360
  Mesaj Sayısı: 36
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: almanya

  --->: İhlas nedir? İhlas nasıl kazanılır?


  Allah razi oLsun. çok güzel bir paylaşim.


 4. Reklam

 5. 4
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,946
  Tecrübe Puanı: 43
  Yer: Almanya

  --->: İhlas nedir? İhlas nasıl kazanılır?


  Alıntı
  Özetle ihlas; bu dünyada özellikle uhrevi hizmetlerde en mühim bir esas, en büyük bir kuvvet, en makbul bir şefaatçi, en sağlam bir dayanak noktası, bizi hakikata ulaştıran en kısa bir yol, en makbul bir manevi duadır. Bizi maksatlarımıza ulaştıran en kerametli bir vesile, en yüksek bir haslet, en safi bir ubudiyet...
  Rabbim salih kullarindan eylesin


 6. 5
  emo72 Üye
  emo72
  Üye

  Üye No: 71892
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  allah cc. razı olsun...


+ Yorum Gönder