Müminin Feraseti 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Leyli Rana Üye
  Leyli Rana
  Üye

  Üye No: 36951
  Mesaj Sayısı: 359
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: Germany

  Müminin Feraseti


  Müminin ferasetinen korkunuz, zira o Allah'ın nuru ile bakar. (Hadis meali)

  ...Bu ferasetin insanda zuhur etmesi için, evvela günahların (büyük olsun küçük olsun) terki gerekir. İkincisi ibadetlere önem verip vakti vaktinde hatta cemaatla edadan başka gündüz işrak, duha, evvabin, yatarken abdestli ve namazlı yatmak, bahasus gece teheccüd namazlarına devamla beraber, nefs ile şehvetin önüne geçebilmek için, mutlaka kuvvetli riyazetlere devam şarttır. Pazartesi, perşembe oruçları ile beraber savm-ı Davud'a da devam etmek ve göz, kulak, lisan ve gönül zinalarından da son derece kendini kurtarmaya çalışmak ve Hak Sübhanehu ve Teala'nın zikrine devam ile beraber muhterem büyük, yaşlı mutasavvıfları da ziyaret edip biraz sohbetlerinde bulunup dualarını almayı ihmal etmemekle, kadınlarla ve gençlerle yaşlı dahi, onlarla yüz-göz olup görüşüp konuşmaktanda son derece korkmak ve kaçmak gerektir.

  Nefsin arzularına meyil, süs, saltanatına ve makamlara iltifat, hele paraları sevmek ve bugünün ahengine ayak uydurmya çalışmak ki bunlar hep nefsin esiri ve kölesi olmamıza vesile olacağına hiç de şüphemiz yoktur. Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz. marifetnamesinde zikr olunan evsafların insanlar üzerinde büyük tesirleri olduğu malumdur. Fakat, şahin ve atmaca gibi yabani ve yırtıcı kuşların bile ıslah edilip sahibinin işine yarar ve artık ondan ayrılmaz ve tuttuğu kuşları yemeden sahibine getirdiği hepimizce malumdur. Av köpekleri de öyle değil mi? Eğer bir insan, insan olur da Allah'ın kulu olduğunu idrak edemeyip şer işlerde devam ederse ona (bel hüm edall) denmesse ya ne demek lazım? Binaenaleyh, Cenab-ı Hak biz müslüman kullarını hakiki ve kamil müslümanlardan eylesin. Asıl, insanlar yarının ahvalinden bir şey sezemezlerse ve karşılarındaki insanların halini anlayamazsa iyi bilmeli ki o,Allah'ın nurundan mahrum bir zavallıdır, ona düşen hemen ağlamaktır demişler. Çünkü çok mükemmel olan bu insan bütün insanlık meziyetlerini, şehvet, nefis ve hevalarına esir etmişler. Servetini kaybeden bir bedbaht gibi kara kara düşünüp ağlamak da faide vermez. Onun için Allah'a yalvaralım da bizleri de sevdiği ve razı olduğu nurlu kulları arasına kabul etsin vesselam.

  Mehmed Zahid Kotku (Rh.A) / Hadislerle Nasihatler 1, s.108, 109

  İlgili Yazılar

 2. 2
  MECİDİE Bayan Üye
  MECİDİE
  Bayan Üye

  Üye No: 107337
  Mesaj Sayısı: 429
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Müminin Feraseti


  mümin ferasete edişebilmesi için ibadette dikkatli olması günahlarını terk etmesi fazla fazla dua edip ibadet etmek için olanaklar yaratmalıdır insan isterse herşeye zaman bulabilr


+ Yorum Gönder