Şükür ile ilgili Şükür hakkında 5 üzerinden 3.67 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  İnşirah Devamlı Üye
  İnşirah
  Devamlı Üye

  Üye No: 86
  Mesaj Sayısı: 1,444
  Tecrübe Puanı: 21

  Şükür ile ilgili Şükür hakkında


  وَمَنْ تَطَوَّعَ خَيْرًا فَاِنَّ اللّهَ شَاكِرٌ عَليمٌ
  “…Her kim gönüllü olarak bir iyilik yaparsa şüphesiz Allah şakirdir( şükre karşılık verir) ve (her şeyi) hakkıyla bilir” (Bakara 158)

  مَا يَفْعَلُ اللّهُ بِعَذَابِكُمْ اِنْ شَكَرْتُمْ وَامَنْتُمْ وَكَانَ اللّهُ شَاكِرًا عَليمًا
  “Eğer siz iman eder ve şükrederseniz, Allah size neden azap etsin! Allah şükre karşılık veren ve her şeyi bilendir” (Nisa 147)

  Bu iki ayet-i kerimede görüldüğü gibi, aslında Allah
  “Meşkur” (kendisine şükredilen) olmasına rağmen kendini “Şakir” (şükre karşılık veren ) olarak zikrediyor. Kanaat-ı acizanemce burada anlatılmak istenen, mukabele esasıdır. Yani Cenab-ı Hak kullarına , onların kendisine yaptıkları şeyler cinsinden mukabelede bulunur ki, bu bir ilahi ahlak gereğidir. Sadece şükür mevzuunda değil , sair hususlarda da aynı mukabeleye, Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde çokça rastlarız. Mesala:;
  “Kim tevbe ederse Allah onun tevbesini kabul eder. (Maide 39) veya “kim bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir kulaç, bir kulaç yaklaşırsa ben ona bir arşın yaklaşırım. Kim bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak gelirim…”hadis-i kudsisinde olduğu gibi… Evet, bütün bunlarda anlatılmak veya vurgulanmak istenen husus, nimet kimden gelirse gelsin ona mutlaka mukabelede bulunulması gereğidir. Bediüzzaman hazretleri birinci sözde ifade ettiği gerçeği hatırlayacak olursak , çarşı-pazardaki manava, aldığımız şeyler karşılığında bir fiyat veriyoruz; pekala bunların asıl sahibi, var edeni, yaratıcısı Allah’a karşı ne yapıyoruz? Veya o bizden ne istiyor? Elbetteki, Allah’ın verdiği nimetlere mukabele, O’nun istediği ve belirttiği tarz üzerine olacaktır.
  …Evet, Allah (c.c.) ne alan ve şükreden, ne veren ve O’nun rızasını düşünenleri; ne de aldıklarına karşı nankörce davranan, vereceği yerde de ya cimri kesilen veya verdiklerini çıkar mülahazasıyla ve başa kakmakla öldürenleri mukabelesiz bırakır. Ruhlarında mazhariyetlerini şükürle seslendirenler, Allah’ın onlara bahşettiği şeyleri, ilahi ahlakın gereği deyip başkalarına verenler bu tavırlarıyla yeni varidata davetiye çıkarmış olur ve kurbete sıçramak için yeni bir rampaya binmiş sayılırlar… Ömrünü farz-nafile arası bir terakki kuşağında geçirenleri Cenab-ı Hak, onun işittiği kulağı , gördüğü gözü ve idrak ettiği kalbi olur. Olur da iyi şeyler işitir, iyi değerlendirmelerde bulunur. Hep iyi şeyleri görür ve zaviye inhirafına girmeden her gördüğünde ayrı bir marifet dersi alır ve bütün bildiklerini kalbinde bir marifet balı haline getirebilir.
  Kur’an-dan İdrake yansıyanlar

  İlgili Yazılar

 2. 2
  GAZİBE Bayan Üye
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Üye No: 105598
  Mesaj Sayısı: 52
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Şükür ile ilgili Şükür hakkında


  Yapılanların karşılıksız kalmayacak olan tek yer ahiret hayatıdır.Bu nedenle yaptıklarımız iyi yada kötü zerre kadarı bile mükafat yada ceza aile karşılık bulacaktır.Şükretmek bize verilen her nimet için Allah' teşekkür etmek demektir.


+ Yorum Gönder