Mest üzerine mesh yapmak 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi
 1. 1
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر

  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 4,122
  Tecrübe Puanı: 42
  Yaş: 30
  Yer: Türkiye

  Mest üzerine mesh yapmak


  MEST ÜZERİNE MESH YAPMAK93- Hemmâm b. Hâris (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Cerir b. Abdillah, küçük abdest bozdu sonra abdest aldı, sonra mestleri üzerine meshetti. Kendisine sen böyle mi yapıyorsun dediler. Bunun üzerine: “Bunu yapmama bir engel mi var? Ben, Rasûlullah (s.a.v.)’in böylece yaptığını gördüm.” Hadisin râvîlerinden İbrahim diyor ki: Cerir’in bu sözü Abdullah’ın arkadaşlarının hoşuna giderdi çünkü Cerir’in Müslüman olması Mâide süresinin gelişinden sonra idi. “Arkadaşlarının hoşuna giderdi” sözü hadisin râvîlerinden İbrahim’in sözüdür. (Müslim, Tahara: 22; Ebû Dâvûd, Tahara: 60)
  ž Bu konuda Ömer, Ali Huzeyfe, Muğıre, Bilâl, Saîd, Ebû Eyyûb, Selman, Büreyde, Amr b. Ümeyye, Enes, Sehl b. Saîd, Ya’la b. Mürre, Ubâde b. Sâmit, Üsâme b. Şerîk, Ebû Ümâme, Câbir, Üsâme b. Zeyd, İbn Ubâde (İbn Umâra da denilir) ve Übey b. Imara’dan da hadis rivâyet edilmiştir.
  Tirmîzî: Cerir’in bu hadisi hasen sahihtir.
  94- Şehr b. Havseb (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Cerir b. Abdillah’ı gördüm. Abdest aldı mestleri üzerine meshetti. Bu konuyu kendisine sorduğumda, “Ben Rasûlullah (s.a.v.)’i gördüm; abdest aldı ve mestleri üzerine meshetmişti” dedi. Ben de: Mâide suresinin inmesinden önce mi? Sonra mı? Dedim. O da: ben, Mâide süresinin inmesinden sonra Müslüman oldum dedi. (Müslim, Tahara: 22; Nesâî, Tahara: 96)
  ž Kuteybe bu hadisi Hâlid b. Ziyâd et Tirmîzî, Mukatıl b. Hayyan, Şehr b. Havşeb yoluyla Cerir’den rivâyet etmiştir.
  Tirmîzî: Bakıyye bu hadisi İbrahim b. Ethem, Mukatıl b. Hayyan, Şehr b. Havşeb ve Cerir’den rivâyet etmiştir.
  Tirmîzî: Bu hadis tefsire konu olmuştur. Mest üzerine meshi inkar edenler bu hadise yorum getirerek, bu hadise; Rasûlullah (s.a.v.)’ Mâide sûresinin indirilmesinden öncedir, diyerek abdest ayetiyle neshedildiğini söylemeye çalışmışlardır. Halbuki Cerir bu hadisinde Müslüman oluş tarihini söylemek suretiyle diğer rivâyet edenlerin hoşuna gidecek şekle gelmiştir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,274
  Tecrübe Puanı: 70

  Cevap: Mest üzerine mesh yapmak


  Mest, ayakları topuklarıyla yani ayak bilekleriyle beraber örten bir tür ayakkabıya verilen isimdir.
  İslâm dini namazı, dinin temel vecîbelerinden saymış olmasının yanı sıra, her türlü mükellefiyette zorluğu gidermeye ve kolaylığı temin etmeye de ayrı bir önem vermiştir. Bu kabilden olmak üzere, mükellefler için mest veya sargı üzerine mesh yaparak abdest alma ve böylece üzerine düşen ibadetleri ifa etme imkânı getirmiştir.
  Mesh, bir nevi hükmî temizlik olup; abdestte bir uzvun, ayağa giyilen mestin veya yaraya sarılan sargının üzerine ıslak elle; teyemmümde ise toprağa sürülmüş elle yüz ve kollar üzerine yapılır.
  Abdest alırken mestler üzerine mesh etmek Peygamberimiz (s.a.s.)’insünneti ile sabittir. Nitekim, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in abdest aldığını ve mestlerinin üzerine mesh ettiğini bildiren birçok rivayet vardır (Buhârî, Vudu, 35, 48; Müslim, Taharet, 72, 73). Mestler üzerine meshin caiz olabilmesi için gerekli olan şartlar şunlardır:
  a) Ayaklar yıkanarak alınan bir abdestten sonra giyilmiş olması,
  B) Ayağa giyilmiş olarak normal bir yürüyüşle yaklaşık 5 km. veya daha fazla yürüyecek kadar dayanıklı olması,
  c) Mestlerin bağsız olarak ayakta durabilecek kadar sağlam ve kalın olması,
  d) Mestlerin her birinde, ayak parmağının küçüklerinden üçünün gireceği kadar genişlikte delik bulunmaması,
  e) Hemen suyu emerek ayağa geçirmemesi,
  f) Mesti giyenin ayağı tümüyle kopuk ve yok olmaması; en azından ayağının ön kısmında, elin küçük parmağıyla üç parmak kadar bir parça bulunmalıdır.
  Mestler üzerine mesh edildiği gibi, mest özelliği taşıyan çizme, potin, yukarıdaki şartları taşıyan çorap ve benzeri şeyler de Hanefîler’e göre mest hükmündedir. Devamlı olarak yerle temas halindeki çizme ve ayakkabılara mesh etmek yeterli olmayıp; varsa üzerindeki necis maddelerin de temizlenmesi gerekir.
  Abdestli olarak ayağına mest giyen kimse, mest giydikten sonra ilk defa abdestinin bozulmasından itibaren, mukim ise bir gün, yolcu ise üç gün mestleri üzerine mesh edebilir. Peygamberimiz (s.a.s.) misafir için üç gün üç ge*ceyi, mukim için de bir gün bir geceyi mest süresi olarak tayin etmiştir (Neseî, Taharet, 98).
  Mesh ile abdest aldıktan sonra, abdestli iken ayağından mestlerini veya birini çıkarırsa, hades (abdestsizlik hali) ayağına geçmiş kabul edilir ve abdestini bozmadan ayaklarını yıkayıp tekrar mestleri giymesi gerekir. Abdesti yokken çıkarmışsa, tekrar abdest alması gerekir. Süresi dolduğunda, abdestli ise mestleri çıkarıp ayaklarını yıkaması yeterlidir; abdestsiz ise ayağını yıkayarak tam abdest almalıdır (Kasânî, Bedâiu’s-sanaî, I/9).


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Mest üzerine mesh


  mest üzerine mesh şu şekilde değil mi;

  mesela ben gece 00 da abdest aldım ve mestlerimi giydim diyelim. ertesi gece 00 a kadar mestler ayağımda duracaklar ve o günkü sabah, ögle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarını mestin üzerine mesh ederek kılabilirim. gece 00 da 24 saat dolacağı ıçin mestleri çıkarıp bir daha abdest alacağım ve ertesi günde böyle kılacağım mesela, doğru anlamışım değil mi?


 4. Reklam

 5. 4
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,954
  Tecrübe Puanı: 79

  Cevap: Mest üzerine mesh


  Alıntı
  doğru anlamışım değil mi?
  Mest üzerine mesh etme konusunu doğru anlamışsın. Giydiğin saat önemli değil.
  Örneğin öğle abdest alıp giysen diğer gün öğleye kadar mestleri çıkarıp ayaklarını yıkamana gerek kalmaz sadece mest üzerine mesh edersin.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  1- mestleri giymeden önce vakit abdesti alma şartı var mıdır? yani mesela öğle namazını kılacağız diyelim abdestimizi alıpta mesti öyle mi giymeliyiz yoksa geceden saat 12 de mesela abdest aldık ve aldıktan sonra bilerek abdestimizi bozduk ama mestleri cıkarmadik diyelim bir dahaki geceye kadar devam eder dimi süre? yani mesti giymek icin vakit namazinda abdest alipta giyme sarti yok dimi herhangi bi saatte abdest alip bu 24 saatlik sure(abdesti bozunca) baslar?

  2- abdest aldik ayaklarimiz kuruladik vb diyelim ciplak ayagin uzerine mesti giydik sonra onun ustune corap giyebilirmiyiz? yani mesela disaridsyiz diyelim abdest alirken aldik ayaklara gelince sira corabi cikarip meste mesh edip bir daha coraplari giysek?


 7. 6
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,954
  Tecrübe Puanı: 79

  Alıntı
  vakit abdesti alma şartı var mıdır?
  Abdest alınmadan mest giyilmez.
  Abdest alıp giydikten sonra süre başlamış olmaz, abdest bozulduğunda süre başlar ve evde olan için 24 saat çıkarmama imkanı var.

  Mest üzerine Çorap giymenin bir sakıncası yoktur.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  7. Her ayağın ön tarafından en az üç küçük el parmağı kadar yer mevcut bulunmalıdır.

  bu şartta geçiyor. bunu açar mısınız? 3 parmaklık yer boş mu olmalı demek istiyor?


 9. 8
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,954
  Tecrübe Puanı: 79

  7. maddeyi aldığın yerde açıklama mevcuttu

  7) Her ayağın ön tarafından en az küçük el parmağı kadar kısım mevcut olmalıdır. Bu yüzden bir veya iki ayağının ön tarafı bulunmayan kimse, mestlerine mesh edemez. Ancak bir ayağı tamamen bulunmayan kimse, diğer ayağına giydiği mestine mesh edebilir (el-Kasanî, a.g.e., l, 7 vd.; İbn Abidin, a.g.e., l, 261 vd.; el-Fetava’l-Hindiyye, l, 32-34; Mehmed Zihni, Nimet-i islam, İstan-bul, t.y.; s. 76; Ö. Nasuhi Bilmen, Büyük İslam llmihali, istanbul 1985, s. 82 vd.).


 10. 9
  İslam1453 Üye
  İslam1453
  Üye

  Üye No: 116562
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Yatsı namazında abdest alıp üzerine mest giysem sabah namazına kalktığımda mestler üzerine mesh etsem olur mu ?

  Yatsı namzına abdest alıp mestleri giysem bunlarla uyusam sabah namazına mest üzerine mesh yapabilir miyim?


 11. 10
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,900
  Tecrübe Puanı: 102

  Alıntı
  Yatsı namazında abdest alıp üzerine mest giysem
  24 saate kadar mesh edebilirsin. Yani ertesi gün yatsına kadar mesh etme hakkın var. Mest Güzel nimet bu soğuklarda faydalanın


+ Yorum Gönder