Beş şeyden önce beş şeyin kıymetini bil!!! 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  hoca hanım Üye
  hoca hanım
  Üye

  Üye No: 32879
  Mesaj Sayısı: 39
  Tecrübe Puanı: 2

  Beş şeyden önce beş şeyin kıymetini bil!!!


  İmam-ı Tirmizi(rh)İbn-i Abbas'tan rivayet ediyor:Resulullah(sav)bir kimseye nasihat edip buyurdu ki:''beş şeyden önce beş şeyin kıymetini bil:
  ''ihtiyarlık gelmeden önce gençliğinin kıymetini bil.''Zira en kolay kemal gençlikte elde edilir.İlim veAmel gibi.Bedenin kuvveti yerinde iken taat ve ilim kazanılır.İhtiyarlık zamanında hastalık ve dermansızlık bulunduğundan ibadet ve ilim için kudreti olmaz,pişmanlıktan başka elinden birşey gelmez.
  ''Hastalıktan önce sıhhatinin kıymetini bil.''Sıhhat ve afiyet zamanını nimet bilip ilmi ve taati çok yap.Çünkü hastalık buna mani olur.
  ''Fakirlikten önce zenginliğinin kıymetini bil''.Malın ile iyilik et,mal ile ibadet eyle.Böylece ahirette çok sevab ve ecir bulursun.
  ''Meşguliyetten önce boş vaktinin kıymetini bil.''Çoluk çoçuk ve diğer işler seni meşgul etmeden önce ,marifet ve kemale ve salih amelleri işlemeye gayret et.
  İmam-ı Buhari'nin İbn-i Abbas'tan bildirdiği bir hadis-i şerifte :''2 büyük nimet vardır ki onlarda çok kimseler aldanmıştır:O nimetlerin kıymetini bilmezler:Biri beden sıhhati,diğeri boş vakittir,''buyruldu.
  ''Ölümden önce hayatının kıymetini bil.''Hayatında hiç fırsat kaçırmadan din ilimlerini öğrenmeğe ve salih amel yapmağa dikkat et zira ölüm gelince insan din ilimlerinden ve salih amel işlemekten kesilir.Müminin her nefesi öyle kıymetli bir cevherdir ki onun ile Cennet derecesine kavuşabilir.
  Ahiretini düşünen akıllı kimse,herhalde ahiret derecelerine kavuşmağa ve yüksek mertebelere sahip olmağa çalışır.Allahu Teala hepimize nasip eylesin.(Amin!)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ATİE Bayan Üye
  ATİE
  Bayan Üye

  Üye No: 109243
  Mesaj Sayısı: 443
  Tecrübe Puanı: 5

  Yorum: Beş şeyden önce beş şeyin kıymetini bil!!!


  aslında kısaca burda başına kötü birşey gelmeden elindekilerin değerini bil denmektedir çünkü kaybedilince değerli olacak ve hayatı tamamen değiştirecek çok şey var


+ Yorum Gönder