Tesettür hakkında bilgi 5 üzerinden 4.42 | Toplam : 12 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Tesettür hakkında sorular


  Ben tesettürlü bir bayanım..ama pantolan giyiyorum topuzumu deve hörgücü gibi olmasada eşarbın düzgün durması için topuz yapıyorum ama fazla yüksek değil başımın üstünü geçmiyor dar paça pantolon giyiyorum ama üzerine dizlerime kadar tunik giyiyorum eşarplarımda genelde spor desenlidir bilirsiniz işte araba,zincirli geometrik desenli filan..şimdi ben bunların günah olduğunu biliyorum ama yinede vazgeçemiyorum..en azından açık değilim diyorum kendi kendime dışarda bir sürü açık insan var tamam her koyun kendi bacağından asılır ama yine onlara bakınca yinede testtürlüyüm diyorum ve benden daha iyisini gördüğümde veya tesettüre dair yazılar okuduğumda üzülüyorum keşke diyorum bende tam anlamıyla tesettüre bürünebilsem ama sadce lafta kalıyor yani bunu icrata geçiremiyorum ve hala pantolonlara bakıyorum yeni bir tanede daha almak için.bütün bunlara rağmen ben günahkar oluyormuyum pantolan giysemde sonuçta başım kapalı yani bu farzı yerine getirmiş oluyormuyum...?? ve en azında açık değilim.. demek de günahmı???

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Tesettür hakkında bilgi


  Tesettür Nedir Tesettür Ne Anlama Gelmektedir Tesettür hakkında bilgi verir misiniz? kısaca bilgiler verir misiniz ?


 3. 3
  Darusselam Üye
  Darusselam
  Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,146
  Tecrübe Puanı: 32

  Cevap: tesettür hakkında sorular


  Bayanların tesetür ölçüsü nasıl olmalı?


  Tesettür, kadınlar için kıyafet acısından kullanılan bir kavram. Tesettür, kadının vücudunu örtmesi anlamına kullanılıyor. Aslında erkek de tesettüre muhataptır. Çünkü tesettür Allahu Teâlâ’nın dininin avret olarak bize bildirdiği beden bölümlerinin gizlenmesi anlamına geliyor. Erkeğin de avreti var, kadının da avreti var. Erkeğin avret yeri diz kapağıyla göbek arasındaki yerdir ve yüzde yüz avrettir. Bayan için de yüz, el ve topuktan aşağısı ayaklar hariç her yer avrettir. Avretin örtülmesi Allah’ın emridir. Bir seçenek, tercih falan asla değildir. Allah emrettiği için tesettüre girilir. Erkek de kadın da buna muhataptır. Namazla, oruçla, zekatla, hacla hiçbir farkı yoktur tesettürün. Nasıl Müslüman namaz kılmadığı halde oruç tutuyorsa, bari beşte bir kârın olsun deniyorsa, aynı şekilde oruç tuttuğu, namaz kıldığı halde tesettüre girmeyen Müslüman için de bir zararı vardır. Diğeri bari kurtulmuş olsun deniyor. Yoksa tesettürle yani bayan ve erkeğin örtünmesiyle namazın bir farkı yok. İkisi de Allahu Teâlâ’nın emridir. Bayanların tesettürü, güzel giyinmeleri değildir. Tesettür asla moda olamaz. Tesettürün kendisi de tesettürü gerektirecek hale gelirse Allah’ın maksadı ve emri gerçekleşmiş olmaz. Tessettürden maksat, yani özellikle bayanın örtünmesinin istenmesi, yabancı gözlerin dikkatinden uzak kalmaya yöneliktir. Yani bir erkek bir bayana gözü iliştiğinde onun bayanlığıyla ilgili boyutu anlamıyor olması, hissetmiyor olması gerekiyor.

  Eğer tesettür, bayanın üzerindeki cazibeyi artırıyorsa, bunun adı çarşaf bile olsa Allah’ın emrettiği tesettür diyemeyiz ona. Çünkü tesettürdeki ölçü; çarşaf, manto, pardüse, şalvar, herhangi bir şey değildir. Allah’ın emri çarşaf veya manto olarak isimlendirilemez. Allah, tesettürü emretmiştir. Tesettür, kadının erkeğin gözünden korunmasıdır. Bunu çarşaf sağlıyorsa Allah çarşafı emretmiştir, bunu pardüse sağlıyorsa Allah onu emretmiştir. Bunu herhangi bir yöresel kıyafet sağlıyorsa Allah bunu emretmiştir. Ama bir bayan, mesela çarşaf en yaygın kıyafet olarak tesettür kıyafeti bilindiği için çarşafı zikrediyorum, çarşaf giydiği halde vücut organları, dikkat eden bir erkeğin gözünde belli olacak kıvamda ise, gerek inceliği, şeffaflığı acısından ve gerekse darlığı açısından rüzgârlı bir yerde çarşafın aldığı şekil yüzünden vücut organları teşhir edilecek halde bulunuyorsa buna tesettür diyemeyiz, tesettür adıyla kullanılmış kıyafet diyebiliriz. Veya bir başörtüsü, renginden, üretimindeki teknik özelliklerden dikkat çekiyorsa bunun adı tesettür değildir. Çünkü Allahu Teâlâ’nın emrettiği başörtüsü veya çarşaf veya ayakkabı modeli değildir; bayanın gizlenmesidir. Bayanın erkeğin gözünden korunmasıdır. Bu, renk baskısıyla veya zorlamalarla daha cazip hale geliyorsa lütfen bunu tesettür olarak adlandırmayalım; Müslümanların tesettür adıyla zevklerini tatmin etmesi olarak adlandıralım.

  Velhamdülilllahi rabbil âlemin.

  Nureddin Yıldız 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Tesettür ile ilgili sorular


  Eşim işi sebebiyle başımı açmamı istiyor. Güzel yerlerde iyi insanlar olmalı diyor birilerinin fedakarlık yapması gerektiğini söylüyor,islamiyeti daha çok kişinin rahatça yaşayabilmesi için bizim birşeylerden fedakarlık etmemiz gerekiyor diyor. Ben açmak istemiyorum ama anlattıkları da mantıklı geliyor. Eşim çok ince düşünen çok takva sahibi biridir.Onun düşündüğü toplum , iyi yerlerde iyi insanlar olursa mümin kardeşlerimiz daha rahat edecek diyor. Ben fedakarlık yapmazsam sen fedakarlık yapmazsan güzel yerlerde hep kötü insanlar olacak diyor. Böyle bir durumda 'sadece' eşimin görev yaptığı şehirde peruk takmam uygun mudur?


 6. 5
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Bir kadın dine hizmet amaçlı bir farzından taviz veremez.
  Allah için hizmet, Allahın belirlediği ve Peygamberimizle bize gösterdiği yol ile olur.
  Örtünüzü asla çıkarmayın
  Hatta Saidi Nursinin sarığı başından çıkarmak isteyenlere söylediği şu söz kulağınıza küpe olsun:
  "Bu sarık bu kelle ile çıkar"


 7. 6
  duzgunomer Dibe Vuran
  duzgunomer
  Dibe Vuran

  Üye No: 117340
  Mesaj Sayısı: 373
  Tecrübe Puanı: 4
  Yer: Ahir Zaman

  İncelikten kasıt ten rengi gösterme onu anladık da. Işığın geliş açısına göre değişebiliyor, yada güneş ile gözümüzün arasına kıyafetin bir tarafını koyduğumuzda etraf görünebiliyor ?


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  sen zaten kocan için açılırsan allah için kapanmamışındır o yüzden çıkarma ne gerek var herkes bu dönemde rahat ve özgür iradeyle hareket edebilcek şekilde . onlar alışsın senin kapalı olmana ki eşim takva sahibi diyosun da o zman niye açılmanı istiyo ?


+ Yorum Gönder