Üç Ayların Önemi, Fazileti, Hayrı ve Sırları Hakkında Kısaca Bilgi 5 üzerinden 4.41 | Toplam : 29 kişi
 1. 1
  caferi Üye
  caferi
  Üye

  Üye No: 5927
  Mesaj Sayısı: 155
  Tecrübe Puanı: 3

  Üç Ayların Önemi, Fazileti, Hayrı ve Sırları Hakkında Kısaca Bilgi


  Üç Ayların Önemi, Fazileti, Hayrı ve Sırları Hakkında Bilgi


  Cenab-ı Hakk (c.c.) biz mü’minler için rahmeti, feyiz ve bereketi bol olan günler ve aylar halketmiştir. Nasıl ki haftanın günleri arasında Cuma günü faziletli bir gün ise, üç aylar olarak bilinen Receb, Şaban ve Ramazan ayları da fazileti büyük, feyiz ve bereketi bol, mübarek aylardır. Zira Receb ayı girince Peygamberimiz (s.a.v.) Allahım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl! Bizi Ramazan’a ulaştır. diye dua ederlerdi.

  Bu ayların Müslümanlarca değerli addedilmesinin sebeplerinden birisi de Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu aylar hakkında verdiği haberlerdir. Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz; Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır buyurmuştur.

  Recep, şaban ve ramazan ayları ibadet ve maneviyat olarak diğer aylara göre daha üstün bir şeref ve fazilete sahiptir.

  Hz. Resul-ü Ekrem’den (s.a.a) nakledilen bir hadisinde şöyle buyurmaktadır Recep Allah’ın büyük ayıdır. Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz. Bu ayda kafirlerle savaş haramdır. Şunu bilin ki recep Allah’ın ayı, şaban benim ayım, ve ramazan ümmetimin ayıdır. Kim recep ayının bir gününü oruç tutarsa, Allah’ın rızasını kazanmış olur. Allah’ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzüne kapanır.

  İmam Musa Kazım’dan a.s şöyle rivayet edilir Kim recepten birgün oruç tutarsa, cehennem ateşi bir yıllık mesafe ondan uzaklaşır. Kim üç gün oruç tutarsa, cennet ona farz olur.

  RECEB AYI
  Receb kelimesi herhangi bir şeyden korkmak, utanmak veya bir kimseyi heybetinden dolayı ululamak ve tazim etmek manalarına gelir.

  Cahiliye devrinde Araplar, putları için bu ayda kurban keserlerdi. Araplar arasında mukaddes bilinen Receb ayı, haram aylardan eşhuru’l-hurum) biridir. Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. Diğer üç haram ay ise, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem’dir. Receb ayı, birbirini takip eden bu üç aydan hemen sonra gelmediği ve yedinci sırada olduğu için Recebü’l ferd adı da verilmiştir.

  ŞABAN AYI
  Şaban ayının Araplar arasındaki eski adı ‘Azil’ idi. Araplar, Şaban ayına şehrullâhi’l-muazzam, şehru’l-kerame ve şehru’l-kasir de derler. Şaban ayı şuhür-ü selâse denilen üç ayların ikincisidir. Şaban ayının en önemli hususiyetlerinden birisi de, Berat gecesinin bu ayın on beşinci gecesine tesadüf etmesidir. Berat gecesi; meleklerin inmesi, duaların geri çevrilmeyip kabul olunması gibi daha birçok hususiyete haiz olduğu için, içerisinde bulunduğu Şaban ayını da değerli kılmıştır.

  RAMAZAN AYI
  Ramazan ayı; Kur’an ve oruç ayı olup, içerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini de barındırmasıyla izzet ve şerefi bir kat daha artan, Peygamberimiz s.a.v.’in Ümmetimin ayıdır diye vasfettiği, iyilik, tövbe, istiğfar ve sabır ayıdır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,231
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: Üç Ayların Önemi, Fazileti, Hayrı ve Sırları Hakkında Kısaca Bilgi


  Zünnün Mısrî der ki:

  “Receb ekme ayıdır, Şaban sulama ayıdır, Ramazan derleyip toplama ayıdır. Herkes ne ekerse onu biçer, ne yaparsa cezasını çeker. Bir kimse ekimi bırakırsa, hasat zamanı ekmediğine pişman olur. Kıyamet gününde ise çok kötü duruma düşer.” (Abdulkadir Geylani, Üç Aylar ve Faziletleri 3. 3
  Efdal Bayan Üye
  Efdal
  Bayan Üye

  Üye No: 441
  Mesaj Sayısı: 749
  Tecrübe Puanı: 12

  Yorum: Üç Ayların Önemi, Fazileti, Hayrı ve Sırları Hakkında Kısaca Bilgi


  3 ayların önemi ve fazileti hakkında pek çok hadis varit olmuştur. üç aylarda daha çok ibadet etmeli ve çokça günahlardan kaçınılmalıdır.
  Çünkü bu aylar kutsal aylardır. 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Üç Ayların Önemi, Fazileti, Hayrı ve Sırları Hakkında Kısaca Bilgi


  Bugün oruç tutum ama sabah namazından sonra niyet ettim oluyormu


 6. 5
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Allah kabul etsin. Evet bu şekilde niyet etmekle nafile orucu tutulabilir. Bu tür oruçlarda oruca aykırı bir şey yapılmadığı sürece öğle vakti girmeden bir saat öncesine kadar niyet edilebilir.


+ Yorum Gönder