Cemaatle namaz kılarken imam ile cemaatin 1. safı arası en fazla ne kadar olmalıdır? kaynak gösterirseniz memnun olurum. 5 üzerinden 4.29 | Toplam : 7 kişi
 1. 1
  DangeR bir mum ışığı
  DangeR
  bir mum ışığı

  Üye No: 85439
  Mesaj Sayısı: 396
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 31

  Cemaatle namaz kılarken imam ile cemaatin 1. safı arası en fazla ne kadar olmalıdır? kaynak gösterirseniz memnun olurum.


  Soru :

  cemaatle namaz kılarken imam ile cemaatin 1. safı arası en fazla ne kadar olmalıdır? kaynak gösterirseniz memnun olurum.
  Cevap :

  İmam ile ilk saf arasındaki aralık rahat bir saf aralığı olmalıdır. Yani imamın arkasındaki kişinin rahat secde edeceği mesafe olmalıdır. Araya bir veya iki saf sığacak kadar boşluk olmamalıdır. Arada bir engel yoksa bu durum da iktida yani imama uymak sahih olsa da mekruh olur. İmam ve cemaatin safları konusunda bkz. Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, imamet ve cemaat, sh. 132-133.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  ZİREGÜL Bayan Üye
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Üye No: 108325
  Mesaj Sayısı: 440
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Cemaatle namaz kılarken imam ile cemaatin 1. safı arası en fazla ne kadar olmalıdır? kaynak gösterirseniz memnun olurum.


  camide namaz kılarken çok kalabalık ise safların sık olması önemlidir bu şekilde herkes namazını eda edebilmelidir ama secde edebilme aralığıda olmalıdır cemaat az bile olsa dağınık saf tutulmamalıdır


 3. 3
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,242
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  Yorum: Cemaatle namaz kılarken imam ile cemaatin 1. safı arası en fazla ne kadar olmalıdır? kaynak gösterirseniz memnun olurum.


  İmam ile cemaat arasındaki mesafe, en az bir kişinin secde edebileceği kadar, En fazla arada bir saf olmayacak kadar olmalıdır.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder