Allah insanı neden kusurlu yarattı ? 5 üzerinden 4.25 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  sametcftc1 لا إله إلا الله
  sametcftc1
  لا إله إلا الله

  Üye No: 97748
  Mesaj Sayısı: 246
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 22

  Allah insanı neden kusurlu yarattı ?


  Yüce Allah her türlü noksanlıktan münezzehtir ve kusursuzluk ona aittir o halde kusursuz bir başka mahlukatın varlığı kabul edilebilinir bir şey değildir.İnsanlar öyle mahluktur ki eğer ona yani insana her şeyi verirseniz Firavunun yaptığı gibi ilahlık davasına kadar işi sürükleyebilir.Bu durumda bütün insanlar kusursuz yaratılmış olsa idi alemde düzen diye bir şey kalmazdı buda işin başka yönü.Zaten bir ayette biz her nefse istediği her şeyi verse idik alem bozulurdu diyor Rabbimiz.

  İnsan yada tüm mahlukat tümüyle Yüce Allah'a muhtaçdırlar.Örneğin güneş var ama onu yörüngeye oturtacak birine ihitiyaç var.Tüm mahlukat bir araya gelse en ince hesabı yapsalar dahi güneşi o yörüngede şaşmadan kimse tutamaz.Rahman suresinde belirtildiği gibi 5. Güneş de ay da bir hesab iledir.

  Zaten bu alemin mükemmel bir şekilde ayakta kalması da onun ayetlerindendir.Bu alemi yönetenin ve tüm ihtiyaçları giderenin de muhakkak kusursuz bir yaratıcının olmasını gerektirir ve tek bir ilah olması gerekir ki alem bozulmasın "Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka ilâhlar olsaydı, kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu. Demek ki, Arş’ın Rabbi Allah, onların nitelemelerinden uzaktır, yücedir.Enbiya 22"

  Yüce Allah'ın kabul etmek gerekir ki aklın ermeyeceği ve gözlerin görmeyeceği inanılmaz bir kudreti yahut ilmi yada saltanatı var.Ve bir çok sıfatları var ki bu sıfatların atıl durumda kalması düşünülemez.Örnek verecek olsak o ;

  De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

  Peki Yüce Allah bağışlayan ve esirgeyen ise bu özelliğini nerde kullanacak ? Görüldüğü gibi kusurlu yani günah işleyen bir varlık olmalı ki onu bağışlasın ve esirgesin tabi buda o varlığın tövbe etmesine bağlıdır.

  Tabi ki bu örnekler dahada fazla verilebilinir ama önemli olan ana mesajı alabilmektir.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  ZİREGÜL Bayan Üye
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Üye No: 108325
  Mesaj Sayısı: 440
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Allah insanı neden kusurlu yarattı ?


  insana okadar çok nimet okada çok şans verilmişki yüce allah tarafından yinede değerini bilmemekte ve çoğunlukla haddini aşmaktadır kusursuz olduğunu düşünürsek bu insan oğlunun önü hiç alınmazdı


+ Yorum Gönder