İman'ın Dört Boyutu 5 üzerinden 4.33 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  bekir34 Eğri ok, doğru yol almaz
  bekir34
  Eğri ok, doğru yol almaz

  Üye No: 87506
  Mesaj Sayısı: 167
  Tecrübe Puanı: 2

  İman'ın Dört Boyutu


  1. Marifet : Bilmek demektir. İman için tevhidi bilgiye sahip olmak gerekir. İman eden bir insan nelere inanıp inanmayacağını, tevhidi, şirki, gabya dair ananılması gerekenleri bilmelidir. Bunun için de akıl ve bilgi gerekir. İmanda şüphe olmayacağı için bilgilerinde sağlam olması gereklidir.
  2. Tasdik: Tasdik, bir şeyin hak ve gerçek olduğunu kalbin doğrulaması , o şey hakkında zerrece şüphe duymamasıdır. Tasdikin merkezi kalptir. Kalp ise vücudun merkezidir. Vicdanın yatışması, bir şeyi kabul etmesi imanın iknai boyutudur. Tasdik için marifet yani bilgi şarttır. “Neyi tasdik ediyoruz ? ” bilmeli Kişi bilmediğini nasıl tasdik eder.
  3. Takrir: Tevhid ilminde “Lailahe illallah, Muhammedür-Rasulullah (Allahtan başka ilah yoktur. Muhammed onun elçisidir)” sözünü dil ile söyleyip şahadet etmektir. Bu dilin amelidir. Birinci cümleyle tevhidi (Allah’ın otaritesini) ikinci cümleyle de peygamberliği (islamı) kabul ettiğimizi ilan ediyoruz. İkrar kişinin inandıklarına imzasını atmasıdır.
  4. Amel: Amel iman ağacının mevvesidir. Kişinin altına imzasını atmış olduğu sözleşmenin gereğini yerine getirip, onu bozmamasıdır. Amelsiz iman susuz, kuruyan bir ağaca benzer. Amel ile gerekli suyu verilmezse, kurur , çürür ya da ölür. Tevhide aykırı amelde bulunmak ise iman ağacını kesmektir. Sonuçta , iman hem marifet , hem tasdik , hemde ameldir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,231
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: İman'ın Dört Boyutu


  Biz genelde okuyup veya bi sohbet ortamında duyup , aa böyleymiş bunu yapalım deyip , arkasından şikayet eden acizleriz .İdrak gücümüzü şikayetten yana kullanıyoruz .Öğreniyoruz fakat yaşamıyoruz . Oysa kendimizden çıkıp , dışarıdan kendimize bi bakmalı ; hamdimizi ne kadar dilimizden kalbimize indirebildiğimizi , imanımızın boyutlarını muhasebe etmeliyiz .. ..


+ Yorum Gönder