Güçlü iman nasıl olur 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  İnşirah Devamlı Üye
  İnşirah
  Devamlı Üye

  Üye No: 86
  Mesaj Sayısı: 1,444
  Tecrübe Puanı: 21

  Güçlü iman nasıl olur


  Güçlü ve kuvvetli iman için ne yapılmalı

  “İnananlar ancak o kimselerdir ki Allah anıldığı zaman kalpleri titrer, âyetleri okunduğu zaman bu onların imanlarını artırır. Ve Rablerine güvenirler; namaz kılarlar; kendilerine verdiğimiz rızıktan yerli yerince sarf ederler.” (8 Enfal 2,3)

  Mü'minlerin, gerçek mü'minlerin özelliklerinin açıklan-dığı bir âyet. Gerçekten inanmış, tam anlamıyla iman et-miş, emniyet ve güvenlik içine girmiş, Rabbiyle tam bir di-yalog halinde, rıza halinde olan, Allah'tan ve Ondan gelen-lerin tümünden razı olmuş mü'minlerin özellikleri şunlar-dır:


  Allah anıldığı zaman, Allah'ın esmâsından birisi günde-me geldiği zaman, veya ef'ali, fiilleri, sıfatları, âyetleri gün-deme getirildiği zaman, en büyük olarak Allah gündeme getirildiği zaman, Rab olarak, İlâh olarak, Melik olarak, Rahmân olarak gündeme getirildiği zaman kalpleri titre-yen, kalplerinde bir hareket, bir depreniş, bir heyecan, bir arzu, bir saygı meydana gelen kimselerdir onlar.
  Evet kalpler ancak Kur'an'la mutmain olur. Ancak Kur'an'la itminan bulur, ancak onunla yatışır ve sükûnete kavuşur. Çünkü kalp Allah'ın âyetlerini duydukça, tanıdık-ça şüphe ve tereddütlerden kurtulup doyuma ve itminana ulaşacaktır.
  Demek ki Allah'ın âyetleri okundukça, âyetlerle karşı karşıya geldikçe mü'minlerin kalpleri coşar, taşar, sanki ka-bına sığmaz hale gelir. Bu âyetin bize anlattığına göre kalp-lerin itminana kavuşmasının birinci yolu elimizdeki şu Kur'an âyetleridir. Bunun bir ikinci yolu da yine kitabımızın Bakara sûresinin beyanıyla meşhut âyetlerle olacaktır. Rabbimizin kâinata serpiştirdiği görsel âyetlerini gördükçe kalpler doyuma ulaşacaktır.  Allah'ın âyetleri kendilerine tilâvet olunduğu, duyurul-duğu, izlettirildiği zaman onların imanları artar. Gerek Allah'ın şu elimdeki kitabının âyetlerini okuyarak izle-diği veya gerekse âyetleri okuyan bir Müslüman kar-deşinin kendisine duyurmasıyla izlediği zaman onların mânâsına nüfuz ederek, Rabbinin kendisinden istedik-lerinin bilincine ererek, farkına vararak dinlerler. İşte böyle ne dendiğini, ne istendiğini anlamaya, kavramaya çalışarak izleme onların imanlarını artırır. Çünkü böyle âyetler üzerinde kafa yorarak izleyenler görürler ve an-larlar ki tüm kâinatta Allah yasaları uygulanmaktadır. Çevrelerinde cereyan eden tüm hadiselerde bu Allah yasalarının uygulandığını gören mü'minlerin imanları artacaktır.
  İman aslında kalbin işidir. Ve iman için kişi Kur'an bil-mek zorundadır. Önce bilecek kişi, inanacak ve sonra da onu amel haline getirecek. Bilmeden inanılmadığı gibi inanmadan da yapılmaz. Neye inanıyoruz? Bunu bilece-ğiz. Meselâ benim kaç tane sâlih amelim varsa o kadar imanım var demektir. Meselâ benim yirmi tane sâlih amelim varsa yirmi tane imanım var demektir. Bunu ço-ğalttıkça benim imanım da çoğalacaktır. Öyleyse kitap-tan iman birimlerini çoğaltmak, yâni tanıdığımız her bir âyetle imanlarımızı çoğaltmak ve buna oranla da sâlih amellerimizi çoğaltmak zorundayız.
  Evet Allah'ın iman birimi âyetlerini tanıdıkça, öğren-dikçe kişinin imanı artacaktır. Yâni Kur'an'da her bir iman konusu gündeme geldikçe bunu öğrenip iman eden mü'minlerin imanları, iman konuları artıverir. Öğ-rendiği her bir âyet karşısında Allah demişse doğrudur, Allah ne demişse kabulümdür diyerek Allah'ın âyetle-riyle tanıştıkça kendisini, hayatını, bakışını, düşüncesini değiştiren kişinin imanı artacaktır. Zira her bir yeni âyeti tanıyıp inandıkça mü'minlerin imanları artmaktadır. Çünkü mü'min durağan değildir. Mü'min sürekli imana, teslimiyete doğru bir gelişim içindedir. Öğrendiği her bir yeni âyete imanla, mü'minler taklitten çıkıp tahkike ula-şırlar.
  Meselâ eğer şu ana kadar bu sûreyi bilmiyorsak şimdi iki âyet öğrendik, iman ettik ve iki âyetlik bir iman artışımız oldu, ya da iki iman birimi daha kazandık de-mektir. Öyleyse her yeni âyete inandıkça bir iman biri-mimiz daha oluyor demektir

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ELİZAN AciZ BiR KuL
  ELİZAN
  AciZ BiR KuL

  Üye No: 21667
  Mesaj Sayısı: 243
  Tecrübe Puanı: 6
  Yer: ÜmİtLE,ÜmİtSiZLiK ArAsI BiR YeR

  --->: Güçlü İman


  Alıntı
  “İnananlar ancak o kimselerdir ki Allah anıldığı zaman kalpleri titrer, âyetleri okunduğu zaman bu onların imanlarını artırır. Ve Rablerine güvenirler; namaz kılarlar; kendilerine verdiğimiz rızıktan yerli yerince sarf ederler.” (8 Enfal 2,3)
  gerçek iman edenlerden olmamız duası ile..Allah razı olsun inşirah kardeşim


 3. 3
  Sergen Osman Emekli
  Sergen Osman
  Emekli

  Üye No: 83161
  Mesaj Sayısı: 112
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 26

  Cevap: Güçlü İman


  ALLAH c.c senden razi olsun cok guzel.selam ve dua ile...


 4. Reklam

+ Yorum Gönder