Melekler ve Görevleri 5 üzerinden 4.62 | Toplam : 21 kişi
 1. 1
  #UguR Özel Üye
  #UguR
  Özel Üye

  Üye No: 106942
  Mesaj Sayısı: 1,006
  Tecrübe Puanı: 11

  Melekler ve Görevleri


  Melek, Allahü teala tarafından yaratılmış, erkeklik ve dişilikleri olmayan ve Allahü teala'ya itaatten ayrılmayan gözle görülmeyen nuranî varlıklardır. Melekler nurdan yaratılmışlardır. Yemezler, içmezler uyumazlar, doğuğ doğurmazlar. Yüce Allah'ın emirlerine asla isyan etmezler. Hiçbir günah işlemezler. Devamlı Allah'a ibadet ederler. Bizler ruhumuzu göremediğimiz gibi melekleri de göremeyiz.

  "Şüphesiz Rabbin katındaki (Melek)ler O'na ibadet etmekten büyüklenmezler. O'nu tesbih ederler, yalnız O'na secde ederler." (A’raf, 7/206)

  Melekler her an Allah'ın emrettiği bir mekândan diğer bir mekâna intikal edecek, hatta yerleri ve gökleri dolaşacak bir kabiliyette yaratılmışlardır. Kur'ân-ı Kerim'de meleklerin kanatlarının olduğu belirtilmektedir. Melekler son derece kuvvetli ve süratli varlıklardır. İnsanların yapamadıklarını kolayca yaparlar, ulaşamadıkları yerlere çabucak ulaşırlar. Melekler, Allah'ın emirleriyle farklı şekillere girebilirler.

  "Hamd, gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler yapan Allah'a mahsustur. O, yaratmada dilediğini arttırır." (Fâtır,35/1)

  Meleklerin görevleri, Allah'a kulluk etmek, O neyi emrediyorsa, onu yerine getirmektir. Melekler görevleri açısından bir kaç gruba ayrılır. Melekler yerde, arşta veya semada bulunurlar.

  Melekler yüklendikleri görevler itibariyle farklı isimlerle anılmışlardır. Bunlardan en üstünleri, büyük melek olarak bilinmektedir: Cebrâîl, Mikâîl, İsrâfîl ve Azrail.

  Bilinen diğer melekler de şunlardır: Münker Nekir (Öldümden sonra, kabirde sorguyla görevli melekler), Kirâmen Kâtibin (Hafaza/İnsanların amellerini yazmakla görevli melekler), Hamele-i Arş (Arşı taşıyan melekler), Hazin (Cennet ve cehennemde bekçilikle görevli melekler), Zebânî, Mâlik (Cehennemde görevli melekler), Rıdvân (Cennette görevli melekler), Mukarrabûn ve İlliyyûn (Allah'a çok yakın ve onun katında üstün mevkie sahip melekler)

  Melekler:

  - Cebraîl

  - Mikail

  - Azrail

  - İsrafil

  - Münker ve Nekir

  - Zebaniler

  - Hafaza Melekleri


  İlgili Yazılar

 2. 2
  İZGEN Bayan Üye
  İZGEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107262
  Mesaj Sayısı: 549
  Tecrübe Puanı: 6

  Cevap: Melekler ve Görevleri


  meleklerde sevme yada sevmeme gibi hisleri bilmektedirler yüce yaratanın emrindedirler Allah kimi severse onu sever kimi sevmesse onu sevmezler melekler nurdan yaratılmışlardır


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Melekler ve Görevleri


  İnsanlarin cennet nimetlerini tatmasi meleklerin ise bundan mahrum kalması nasıl açıklanır?


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Melekler ve Görevleri


  Meleklerin yaratılışı ile insanların, cinlerin ve hayvanların yaratılışı birbirinden çok farklıdır. Meleklerde yeme, içme, eğlenme ve bu tür istekler yoktur. Bundan dolayı bunu tatmamaları son derece normaldir.


+ Yorum Gönder