Evleneceğimiz kişi bizim tercihimiz midir? kaderimizde mi vardı? 5 üzerinden 4.80 | Toplam : 15 kişi
 1. 1
  suara Üye
  suara
  Üye

  Üye No: 770
  Mesaj Sayısı: 576
  Tecrübe Puanı: 9
  Yaş: 44

  Evleneceğimiz kişi bizim tercihimiz midir? kaderimizde mi vardı?


  Değerli Kardeşimiz;

  Kişi evleneceği kişiyi kendisi tercih eder, Allah yaratır.


  1- Kader konusunda aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz. Bu durum inkar ettiğiniz anlamina gelmez. Nitekim Kurandan öğrendiğimize göre Hz. İbrahim aleyhisselam ölülerin nasıl diriltileceğini sormuş, sonra da Allahım inanmadığımdan değil, kalbim tatmin olsun diye soruyorum demiştir. Bu nedenle bizler de aklımıza takılan sorularımızı sorabiliriz. Biz de elimizden geldiği kadar cevap vermeye çalışırız.

  2- Kaderin esas anlamı Allah’ın, olmuş olacak her şeyi bilmesi demektir. Dikkat edersek insan iradesini yok saymıyor. Bilmek ayrı yapmak ayrıdır. Bilen Allah’tır, yapan kuldur. Bu konuya bir misal verelim;

  Peygamberimiz İstanbulun fethini ve komutanını yüz yıllar önce müjdelemiş ve haber vermiştir. Zamanı gelince de dediği gibi çıkmış. Şimdi, İstanbul Peygamberimiz dediği için mi fethedildi, yoksa fethedileceğini bildiği için mi söyledi. O zaman Fatih Sultan yatsaydı, çalışmasaydı, ordular hazırlatıp savaşmasaydı yine olacak mıydı. Demek ki Allah Fatihin çalışıp İstanbul’u fethedeceğini biliyordu ve bunu elçisi Hz. Peygambere bildirdi.

  Buradaki ince nokta: Allah bildiği için yapmıyoruz. Biz yapacağımız için Allah biliyor. Zaten Allah’ın geleceği bilmemesi düşünülemez. Bilmese veya bilemese yaratıcı olamaz.

  Buna bir örnek verelim; Allah dostu evliyadan bir öğretmen düşünelim. Öğrencilerinden birisine “yarın seni şu kitaptan imtihan edeceğim.” diyor. Fakat öğretmen Allah’ın izniyle onun filim, maç, oyun, eğlence, derken sabah okula çalışmadan geleceğini bilerek, akşamdan karnesine “0” yazıyor. Ertesi sabah öğrenci sorulan sorulara cevap veremiyor ve sıfırı hak ettiğini bildiği anda, öğretmen cebinden not defterini çıkarıp “senin çalışmayıp sıfır alacağını bildiğim için önceden deftere sıfır yazmıştım” diyor. Buna karşı öğrenci “Hocam sen sıfır yazdığın için ben sıfır aldım. Yoksa geçer puan yazsaydın geçerdim.” diyebilir mi?

  Demek ki Allah yazdığı için biz yapmıyoruz, bizim yapacağımız şeyleri bilerek Allah yazıyor. İşte buna kader diyoruz.

  3- Kaderi ikiye ayırabiliriz: ızdırari kader, ihtiyari kader.

  "ızdırari kader"de bizim hiçbir tesirimiz yok. O, tamamen irademiz dışında yazılmış. Dünyaya geleceğimiz yer, annemiz, babamız, şeklimiz, kabiliyetlerimiz ızdırari kaderimizin konusu. Bunlara kendimiz karar veremeyiz. Bu nevi kaderimizden dolayı mesuliyetimiz de yok.

  İkinci kısım kader ise, irademize bağlıdır. Biz neye karar vereceksek ve ne yapacaksak, Allah ezeli ilmiyle bilmiş, öyle takdir etmiştir. Sizin sorduğunuz soruda bu alanda müzakere edilmektedir. Yani siz bir aday tipi belirliyorsunuz ve arıyorsunuz. Allah’ta sizin istediğiniz vasıflara sahip birkaç kişiyi önünüze çıkarıyor. Sizde bunlardan birini iradenizle beğenip kabul ediyorsunuz. Alah’ın alacağınız eşin kim olduğunu ezelde bilmesi kader, fakat sizin iradenizle seçmeniz cüz’i irade dediğimiz insanın mesuliyet sınırlarıdır.

  Kalbimiz çarpıyor, kanımız temizleniyor, hücrelerimiz büyüyor, çoğalıyor, ölüyor. Vücudumuzda, bizim bilmediğimiz birçok işler yapılıyor. Bunların hiçbirini yapan biz değiliz. Uyuduğumuz zaman bile bu tür faaliyetler devam ediyor.

  Ama şunu da çok iyi biliyoruz ki, kendi isteğimizle yaptığımız işler de var. Yemek, içmek, konuşmak, yürümek gibi fiillerde karar veren biziz. Zayıf da olsa bir irademiz, az da olsa bir ilmimiz, cılız da olsa bir gücümüz var.

  Yol kavşağında hangi yoldan gideceğimize kendimiz karar veriyoruz. Hayat ise, yol kavşaklarıyla dolu.

  Şu halde, bilerek tercih ettiğimiz, hiçbir zorlamaya maruz kalmaksızın karar verip işlediğimiz bir suçu kendimizden başka kime yükleyebiliriz?

  İnsanın cüz-i ihtiyari adı verilen iradesi, önemsiz gibi görülmekle beraber, kainatta geçerli olan kanunlardan istifade ederek büyük işlerin meydana gelmesine sebep olmaktadır.

  Bir apartmanın üst katının lütuflarla, bodrum katının ise işkence aletleriyle dolu olduğunu ve bir şahsın bu apartmanın asansörü içerisinde bulunduğunu farz ediniz. Kendisine, apartmanın bu keyfiyeti daha önce anlatılmış bulunan bu zat, üst katın düğmesine bastığında lütfa mazhar olacak, alt katın düğmesine bastığında ise azaba duçar olacaktır.

  Burada iradenin yaptığı tek şey, sadece hangi düğmeye basılacağına karar vermesi ve teşebbüse geçmesidir. Asansör ise, o zatın kudret ve iradesiyle değil, belirli fizik ve mekanik kanunlarla hareket etmektedir. Yani, insan üst kata kendi iktidarıyla çıkmadığı gibi, alt kata da kendi iktidarıyla inmemektedir. Bununla beraber asansörün nereye gideceğinin tayini, içindeki şahsın iradesine bırakılmıştır.

  İnsanın kendi iradesiyle yaptığı bütün işler, bu ölçüyle değerlendirilebilir. Mesela; cenab-ı hak, meyhaneye gitmenin haram, camiye gitmenin ise faziletli olduğunu insanlara bildirmiş bulunmaktadır. İnsan bedeni ise kendi iradesiyle, misaldeki asansör gibi her iki yere de gitmeye müsait bir yapıdadır.

  Kainattaki faaliyetlerde olduğu gibi, beden içindeki faaliyetlerde de insanın iradesi söz konusu olmamakta ve insan bedeni, kanun-u külli adı verilen ilahi kanunlarla hareket etmektedir. Fakat onun nereye gideceğinin tayini, insanın irade ve ihtiyarına bırakılmıştır. O hangi düğmeye basarsa, yani nereye gitmek isterse, beden oraya doğru hareket etmekte, dolayısıyla da gideceği yerin mükafatı veya cezası o insana ait olmaktadır.
  Dikkat edilirse, kaderi bahane ederek, “benim ne suçum var” diyen kişinin, iradeyi yok saydığı görülür.

  Eğer insan, “rüzgarın önünde sürüklenen bir yaprak” ise, seçme kabiliyeti yoksa, yaptığından mesul değilse, o zaman suçun ne manası kalır? Böyle diyen kişi, bir haksızlığa uğradığı zaman mahkemeye müracaat etmiyor mu?

  Halbuki, anlayışına göre şöyle düşünmesi gerekirdi: “bu adam benim evimi yaktı, namusuma dil uzattı, çocuğumu öldürdü, ama mazurdur. Kaderinde bu fiilleri işlemek varmış, ne yapsın, başka türlü davranmak elinden gelmezdi ki.”

  Hakkı çiğnenenler gerçekten böyle mi düşünüyorlar?

  İnsan yaptığından sorumlu olmasaydı, “iyi” ve “kötü” kelimeleri manasız olurdu. Kahramanları takdire, hainleri aşağılamaya gerek kalmazdı. Çünkü, her ikisi de yaptığını isteyerek yapmamış olurlardı. Halbuki hiç kimse böyle iddialarda bulunmaz. Vicdanen her insan, yaptıklarından sorumlu olduğunu ve rüzgarın önünde bir yaprak gibi olmadığını kabul eder.
  Selam ve dua ile...


  İlgili Yazılar

 2. 2
  #SiReNa# Üye
  #SiReNa#
  Üye

  Üye No: 1419
  Mesaj Sayısı: 31
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: Evlenecegimiz kisi bizim tercihimizmidir?


  "Buradaki ince nokta: Allah bildiği için yapmıyoruz. Biz yapacağımız için Allah biliyor."

  Allah Razı Olsun..Çok açıklayıcı bir metindi..


 3. 3
  Ecir Üye
  Ecir
  Üye

  Üye No: 1608
  Mesaj Sayısı: 464
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 31
  Yer: Sükûtun kıyısı...

  --->: Evlenecegimiz kisi bizim tercihimizmidir?


  İnsanların evleneceği kişi kadere yazılmıştır,insanlar iradesi ve aklı ile sadece yönünü tayin edebilir.
  Yazının başında belirtilen Kişi evleneceği kişiyi kendisi tercih eder, Allah yaratır.
  Konu açık ve öz.Teşekkürler paylaşımınız için...


 4. Reklam

 5. 4
  gül_seda Üye
  gül_seda
  Üye

  Üye No: 22395
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: Evlenecegimiz kisi bizim tercihimizmidir?


  Allah razı olsun,çok önemli bilgiler bunlar...


 6. 5
  ceren_99 Üye
  ceren_99
  Üye

  Üye No: 25348
  Mesaj Sayısı: 122
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 26
  Yer: izmir

  Allah cc razı olsun... önemli bir konu...


 7. 6
  dilek.k Üye
  dilek.k
  Üye

  Üye No: 27050
  Mesaj Sayısı: 28
  Tecrübe Puanı: 2

  Allah razı olsn ...
  önemli bir konu gercekten .. Rabbim doğru kararlar verdirsin...

  kavli dua(kalben dua ) ederken fiil duayı( calısarak irade ile ) es geciyorus bazen ... iki dua da sabit olanlardan olmak duasıyla ..


 8. 7
  güleda Üye
  güleda
  Üye

  Üye No: 47465
  Mesaj Sayısı: 46
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: denizli

  çok açıklayıcı bir yazı olmuş..emeği geçene teşekkür ederim...


 9. 8
  k.yel Üye
  k.yel
  Üye

  Üye No: 84067
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 37
  Yer: Ankara

  peki evlilik konusunda tercih ettiğiniz kişiyi aile istemiyor ve bi şekilde olmuyorsa bu kaderde olduğu için mi yanlış kişi olduğu kaderde yazılı olduğu için mi?


 10. 9
  k.yel Üye
  k.yel
  Üye

  Üye No: 84067
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 37
  Yer: Ankara

  iyi akşamlar.ben bir şey sorucam.kısmet aranmalı mı?yoksa beklenip o nasılsa bulur mu denmeli?


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ama evleneceginiz kisi hayirlimi deyilmi nasil anlaya bilirsin


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Lütfen cewap werin hayatimin sorusu bu. Birini cok sewdim cok istedim.istihare namazina yattim we hayirli olduquni qördum.nişanlandik.ama ailem en basindan beri istemiyordu.benim elimde olmadan nişanimi bozdular*ayrildik.kader insanin secimiyse eqer ben onu sectim cok istedim. Neden olmadi peki aciklar misinz benim icn ccok önemli lutfen cewapsiz birakmayin


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Benim cok istediğim biri oldu o istemedi ozaman ne olcak


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cok aciklayici bir metindi allah razi olsun


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Çok istediğim halde sevdiğimle evlenemiyorum.


+ Yorum Gönder