Musibetlerin Kader Açısından Bazı Hikmetleri 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,216
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  Musibetlerin Kader Açısından Bazı Hikmetleri


  Musibetlerin Kader Açısından Bazı Hikmetleri

  Musibetlerin Kader Açısından Bazı Hikmetleri Hayatın çeşitli safhalarında insanların maruz kaldığı bela ve musibetlerin altında, insan idrakinin kavramaktan aciz kaldığı birçok hikmetler gizlidir.
  Nitekim Cenab-ı Hak, Kur'an-ı Kerimin de şöyle buyurmaktadır:
  "Sizin için hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, halbuki siz bilmezsiniz"(Bakara suresi: 216)
  Bela ve musibetlerin takdirinde kader hakiki sebeplere bakar ki, bu meseleyi daha önce izah etmiştik. Hakiki sebeplerin arkasında da rahmet, adalet ve inayet gizlidir.

  Bu makamda söz konusu hakiki sebeplerden 5 tanesine kısaca işaret edeceğiz:

  1- Bazı musibetler, kulların geçmişteki hatalarının neticesidir. Bu musibetler tamamen insanların ihmallerinden, hata ve kusurlarından doğmaktadır. Gerekli tedbirleri almayan insanın hastalanması, tartıda hile yapan bir toplumun kuraklık ile cezalandırılması gibi. Musibetlerin bu sebebi Kur'an da şöyle ifade edilmektedir:
  "İnsanların bizzat kendi işledikleri günahlar yüzünden karada ve denizde fesat meydana geldi. Allah işledikleri günahların bir kısmının cezasını dünyada onlara tattırır ki, belki tuttukları kötü yoldan dönerler" (Rum 41),
  "Başınıza gelen her musibet, kendi ellerinizle işlediğiniz günahlar yüzündendir. Bununla beraber Allah çoğunu da affeder" (Şura 30)

  2- Bir kısım musibetler, gelecek belaları def eder veya onların şiddetlerini kırar. Büyük musibetlerin önüne set olan bu gibi musibetler, gerçekte Cenab-ı Hakkın bir ihsanıdır. Musibetlerin bu sebebi de Kur'an da şöyle ifade edilmektedir:

  "En büyük azaptan önce, onlara mutlaka en yakın azaptan tattıracağız; olur ki imana dönerler" (Secde 21)

  3- Musibetler hayatı yeknesaklıktan kurtarmakla nimetlerin takdirine vesile olurlar. Zira "Her şey zıddıyla bilinir" kaidesiyle;
  Sıcak olmasa, soğuk,
  Gece olmasa, gündüz,
  Açlık olmasa, tokluk bilinemezdi.
  Aynen bunlar gibi hayat devamlı rahat ve sefa ile geçseydi, o zaman, bu rahat ve sefa nimeti de bilinemezdi. Hasta olmayan, sağlık nimetini, fakir olmayan, zenginlik devletini, depremde evi yıkılarak evsiz kalmayan, evinin kıymetini hakkıyla takdir edemez. İşte musibetler bu açıdan da kişiye, elindeki nimetlerin kıymetini bildiren bir mihenk taşıdır. Yani musibetler; sıhhatin ve diğer nimetlerin önemini ve kıymetini insana fiilen ders veren mürşitlerdir.

  Aynı zamanda musibetler insanı manen ve madden kemâle ulaştırır. Hayat şartlarına karşı mukavemetini ve sabır kuvvetini geliştirir. Musibetlerin bu ciheti de Cenab-ı Hakkın bir ihsanıdır.

  4- Bu dünya bir imtihan yeridir. İmtihanın bir ciheti de; insanların İlahi takdire rıza ve teslimiyet derecelerinin ölçülmesidir. Bu ise ancak bela ve musibetlerle olabilir. Peygamber efendimizin şu hadisi bu manayı şöyle ifade etmektedir:
  Allah-u Teala şöyle buyurmuştur: "Ben, bir Allah'ım ki, benden başka ibadete müstahak kimse yoktur. Muhammed (sav) benim resulümdür. Bir kimse benim verdiğim hükümlere razı olur, belalarıma sabreder ve nimetlerime şükrederse, onu sıdıklar defterine yazarım. Kıyamet günü sıddıklarla haşrederim. Ve bir kimse, benim verdiğim hükümleri beğenmez, belalarıma sabretmez ve nimetlerime de şükretmezse benim kapımdan başka kapı arasın"

  5- Musibetler, günahkar bir müminin günahlarına kefaret olur,halis kullarının da makamlarını yükseltir.
  Peygamber Efendimiz (sav) bu manaya şöyle işaret etmiştir: "Mümine gelen her musibetle, hatta ayağına bir dikenin batmasıyla da, Allah onun hatalarını döker"
  Bir diken batmasının dahi müminlerin günahlarından bir kısmını döktüğü dikkate alındığında, diğer hastalık ve musibetlerin ne kadar azim rahmet ve inayetlere vesile olacağı elbette daha iyi anlaşılır. Bizler bu makamda,"Musibetlerin ve hastalıkların insanlara niçin musallat oldukları" meselesinde bu kadar izah ile yetineceğiz.
  ---------------------------------------------
  Son olarak şunu da ifade edelim ki:
  Her musibetin altında Erhamürrahimin olan Allah'ın inayetinin çok tatlı meyveleri bulunmaktadır. Bu sebeple bizler musibetlere karşı sabır ve şükürle mukabele etmek, acizliğimizi ve zayıflığımızı düşünerek dergah-ı ilahiyyeye iltica etmek ile mükellefiz. Musibetleri rıza ile karşılamak, Allah-u Tealanın rızasını kazanmanın en önemli bir vesilesidir.
  Bir kul o rızaya nail olma şerefine ererse, çektiği bütün meşakkatler ve uğradığı bütün musibetler hiç hükmünde kalır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  suara Üye
  suara
  Üye

  Üye No: 770
  Mesaj Sayısı: 575
  Tecrübe Puanı: 9
  Yaş: 44

  --->: Musibetlerin Kader Açısından Bazı Hikmetleri


  Allah razi olsun hocam

  kaderine razi olki rahat edesin...


 3. 3
  sitare ...demincek
  sitare
  ...demincek

  Üye No: 8019
  Mesaj Sayısı: 223
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 36

  --->: Musibetlerin Kader Açısından Bazı Hikmetleri


  Allah razı olsun hocam..
  bir musibet bin nasihatten iyidir derler ya..ders çıkarabilmek önemli olan ve şükredebilmek..
  paylaşım için teşekkürler


 4. Reklam

 5. 4
  zehracan Üye
  zehracan
  Üye

  Üye No: 19267
  Mesaj Sayısı: 23
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: Musibetlerin Kader Açısından Bazı Hikmetleri


  En son en zaman başınıza bir musibet geldi?
  Musibetler de Nimettir

  En son en zaman başınıza bir musibet geldi; ne zaman acılar içinde kıvrandınız?

  Niye hep ben, diyor musunuz aşılmaz, onulmaz sandığınız bir derde maruz kalınca. İsyan yelkenlerini hemen indiriyor musunuz, yoksa denizin sakinleşmesini bekliyor bir yandan da sabır tesbihini mi çekiyorsunuz dualarla?

  Musibetler, dertler, acılar, yokluklar neden hep bizi bulur diye hayıflanırız çoğu kere. Hâlbuki dertlerin de nimet olabileceği nedense hiç aklımıza gelmiyor.

  Belki gözümüzü başka bir aleme açacak kapıdır bu dert sandıklarımız.

  Bizi uyarmaya gelmişlerdir.

  Ya da “Şişt; ne oluyor sana; aslını unutma, ödevlerini unutma” demek istemişlerdir.

  Ayazın nefes dahi aldırmadığı dağ başında karlarla mücadele halindesiniz diyelim. Yanınızdaki size küçük musibetlerle dokunuyor. Belki çimdik atıyor, belki tokat atıyor. Peki neden? Derdin daha büyüğüne kapılıp gitmeyin diye; uyuya kalıp da soğuktan donmayasınız diye… Gözünüz bu dünyaya hep açık dursun diye, bilinciniz yerinde kalsın diye… Kim olduğunuzu, nereye gidip nereden geldiğinizi unutmayasınız diye…

  Belki tokat atar belki tekme! Bu zahirde, görünüşte birer küçük musibet gibi görünen hareketlerin olmadığını düşünün, ne olur sonunuz?

  Elbette uyku uyuma isteği başlar, uykuda daha çok savunmasız kalan zayıf ve aciz bedeniniz soğuğa yenik düşerek can emanetini Azrail meleğine teslim eder.

  İşte bunun gibi belki dert, sıkıntı, musibet sandıklarımız Rabbimizin bizi gaflet uykusuna dalıp da dünya ölülerinden olmayalım diye göndermiş olduğu küçük uyarılar neden olmasın?

  Sizi Zat'ına bağlayan, birkaç dua cümlesi iki damla gözyaşı ile "kul" olma makamına çıkartan ikramlar neden olmasın?

  Ya da “bu şekilde hayat sürme; kendine gel!” türünden ve dikkat edilmezse büyük belaların habercisi olabilecek bir uyarı neden olmasın?

  Anlatırlar ki Rabbimiz Firavun’a yüzyıllarca yaşayan Firavun’a bir baş ağrısı dahi vermemiş. “Uzun ömründe sapasağlam yaşasın, dua edip de sesini Bana duyurmasın” diye.

  Yani musibetler de her kula nasip olmasa gerek. Ancak Rabbimizin kendisinden ayırmak istemediği, gönlünü Zat'ından yana çevirmek istediği ender kullarına verdiği bir lütuf belki.

  Küçük musibet büyük musibeti önler denir ki, bu da işin diğer boyutu.

  Küçük bir dersten akıllanan insan aynı tür ya da benzeri bir olayla karşılaştığı zaman tecrübesini devreye sokar ve küçük dersten, büyük musibetten edindiği deneyimle başını büyük beladan koruyabilir.

  Ya da küçük musibet belki günahlara kefaret olacaktır bu vesileyle bir başka büyük imtihana gerek kalmayacaktır.

  İşte tüm bu düşünceler insanın yaşadığı olaylara karşı bakışını farklılaştırır.

  Bozulmaya yüz tutan insan halet-i ruhiyesini dengede tutmaya yarar.

  Zaten İslam’ın da korumak istediklerinden biri de bu değil mi?

  İman ile dünyaya bakan asla teessür olmaz.
  Her işte bir hikmet ve hayır arar ve bulur.

  Somut mükafatını ise Rabbimiz dilerse belki bu dünya da ama ahrette mutlaka verecektir.

  Kul olmanın sırrına binaen yapılacak en güzel davranış olaylara ilk başta gereken sabrı gösterip alınması lazım gelen dersleri alarak hayatı okumaya devam etmektir.

  Yoksa en küçük tepede yorulursak, yoldan dönmeye kalkarsak veya da o tepeye kızarsak, küçük engel sebebiyle kendimizi üzersek insana verilen pek çok kerameti kullanamamış oluruz.

  Musibetlerin bir sam yeli edasıyla olgunluğunuza olgunluk katarak sizi kemâlat derecesinde tatlandırması duasıyla…

  Ümit Demir 6. 5
  abdulkadir_ Üye
  abdulkadir_
  Üye

  Üye No: 18757
  Mesaj Sayısı: 12
  Tecrübe Puanı: 2

  çok güzel bir açıklama olmuş.İnşALLAH uygulayabiliriz.


 7. 6
  Ecir Üye
  Ecir
  Üye

  Üye No: 1608
  Mesaj Sayısı: 462
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 31
  Yer: Sükûtun kıyısı...

  3/146: ...Şüphesiz ki Allah, sabredenleri sever...


  Musibette sabır hayatta sabır en doğru istikamettir vesselam.


  Allah razı olsun...


 8. 7
  cananevirgen Üye
  cananevirgen
  Üye

  Üye No: 17912
  Mesaj Sayısı: 113
  Tecrübe Puanı: 4

  Allahım hakkımda hayırlı olana, gönlümü razı eyle.
  Musibetlerin bir sam yeli edasıyla olgunluğunuza olgunluk katarak sizi kamalat derecesinde tatlandırması duasıyla sizlerde esen kalın.
  Çok güzel açıklamışsınız.Allah'u Teala bizleride sabredenlerden eylesin inşallah. Amin.


 9. 8
  zehracan Üye
  zehracan
  Üye

  Üye No: 19267
  Mesaj Sayısı: 23
  Tecrübe Puanı: 2

  cananevirgen Nickli Üyeden Alıntı
  Allahım hakkımda hayırlı olana, gönlümü razı eyle.
  Musibetlerin bir sam yeli edasıyla olgunluğunuza olgunluk katarak sizi kamalat derecesinde tatlandırması duasıyla sizlerde esen kalın.
  Çok güzel açıklamışsınız.Allah'u Teala bizleride sabredenlerden eylesin inşallah. Amin.
  Allah razı olsun kardeşim...


 10. 9
  cananevirgen Üye
  cananevirgen
  Üye

  Üye No: 17912
  Mesaj Sayısı: 113
  Tecrübe Puanı: 4

  Allahım! Hakkımda hayırlı olana,


  gönlümü razı eyle

  İman ile dünyaya bakan asla teessür olmaz. Her işte bir hikmet ve hayır arar ve bulur.

  Somut mükafatını ise Rabbimiz dilerse belki bu dünya da ama ahrette mutlaka verecektir, Allah razı olsun. 11. 10
  cananevirgen Üye
  cananevirgen
  Üye

  Üye No: 17912
  Mesaj Sayısı: 113
  Tecrübe Puanı: 4

  Bir kul o rızaya nail olma şerefine ererse, çektiği bütün meşakkatler ve uğradığı bütün musibetler hiç hükmünde kalır.

  Allahım! Hakkımda hayırlı olana,


  gönlümü razı eyle

  Allahu Teala razı olsun. Elinize sağlık.


 12. 11
  ilke Üye
  ilke
  Üye

  Üye No: 13790
  Mesaj Sayısı: 259
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 36
  Yer: Antalya

  Bizlerin de faydalanmasına vesile oldunuz teşekkür ederiz.


 13. 12
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,216
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  Allah cc sizden de razı olsun. faydalanmışsanız ne mutlu bana:)


+ Yorum Gönder