Hicretin Dünya Açısından Önemi Nedir ? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  furkan Forum Editörü
  furkan
  Forum Editörü

  Üye No: 20
  Mesaj Sayısı: 170
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: Hatay

  Hicretin Dünya Açısından Önemi Nedir ?


  Sual: Hicretin Dünya Açısından Önemi Nedir ?

  Cevap: İlk hicret 615 yılında Habeşistan'a yapılmıştır. Bu hicretin asıl önemi Mekkeli Müslümanlar içindi çünkü o dönemlerde Müslümanlar, Müşrikler tarafından boykot uygulanmış ve onları açlığa mahkum etmiştir. 615 yılının ardından 616 yılında bir grup Müslüman daha Habeşistan'a hicret etmiştir. Bu hicret ile birlikte başta Habeşistan kralı Necaşi'nin dikkatini çekerek az da olsa Müslümanlığı Afrika kıtasının küçük bir yerinde az da olsa bazı insanların Müslüman olmasına vesile olmuştur.

  Asıl hicret 622 yılında Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem önderliğinde Medine'ye yapılmıştır. Mekkeli Müslümanlar Yesrib (Yeni adıyla Medine)'e göç etmiş ve büyük İslam devletinin kurulmasını sağlamıştır. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem önderliğindeki İslam devleti Medine'de İslam'ı hakim kılmıştır.

  Uzun zaman sonra Medine'ye göç eden Müslümanlar kurdukları İslam Devleti ile Müşriklerle savaştıktan sonra Mekke'yi feth etmiştir. Daha sonra Hayber, Suriye, Filistin, İran ve Mısır gibi çok önemli yerlere Müslümanlığı yaymıştır. Günümüzde Müslümanlığın Orta Doğu'da hakim olmasının nedeni 622 yılındaki göç diyebiliriz.

  İlgili Yazılar

+ Yorum Gönder