İstibra ve istinca ne demektir ve nasıl yapılır? 5 üzerinden 4.44 | Toplam : 18 kişi
 1. 1
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,315
  Tecrübe Puanı: 71

  İstibra ve istinca ne demektir ve nasıl yapılır?


  İstibra ve istinca ne demektir ve nasıl yapılır?
  istibra ve istinca nedir


  Küçük abdest bozduktan sonra idrar yolunda kalabilecek idrar damla ve sızıntılarının tamamen kesilmesi için bir süre bekleme, bundan sonra vücuttaki idrar sızıntılarını temizleme işlemine fıkıh dilinde “istibr┠denilir.
  Özellikle erkekler açısından istibrâ önemlidir. Şayet özür hali söz konusu değilse vücuttan idrar sızıntısı olduğu sürece abdest geçerli olmaz. Bunun için de idrarın vücuttan iyice çıkmasını beklemek, bu amaçla biraz hareket etmek, yürümek veya öksürmek gerekir
  (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, Beyrut, 1421/2000, I, 344-345).
  Bunun için Hz. Peygamber “İdrardan sakınınız, çünkü kabir azabının çoğu idrardan sakınmama sebebiyledir” buyurmuştur
  (Buhârî, Vudû 55; İbn Mâce, Tahâret 26).
  Literatürde “istinc┠terimiyle ifade edilen temizlik, büyük abdest bozulduktan sonra dışkı ve idrar yollarında yapılacak temizliktir. Aslolan bu temizliğin su ile yapılmasıdır. Su bulunmadığı takdirde bu temizlik tuvalet kâğıdı, bez vb. en uygun temizlik araçlarıyla yapılabilir. Temizlik sol elle yapılmalı, suyun ve diğer temizlik araçlarının kullanımında israftan kaçınılmalı, fakat temizliğin titizlikle yapılmasından da ödün verilmemelidir
  (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, Beyrut, 1421/2000, I, 344-345).

  İlgili Yazılar

 2. 2
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 6,206
  Tecrübe Puanı: 66
  Yer: gölbaşı

  Cevap: İstibra ve istinca ne demektir ve nasıl yapılır?


  istinca ve istibra nedir? istibra nasıl yapılır?
  İSTİBRÂ ve İSTİNCÂ

  (الاستبراء والاستنجاء)

  Abdest bozduktan sonra yapılması gerekli temizliği ifade eden iki terim.

  Sözlükte “kurtulmak, uzaklaşmak”, anlamındaki berâet kökünden türeyen istibr⠓bir şeyden kurtulmayı istemek” demektir. Terim olarak ise abdest bozduktan sonra dışkı veya idrarın tamamen kesildiğini anlamak için bir süre beklemeyi ve bu amaçla bazı davranışlarda bulunmayı ifade eder. “Bir sıkıntıdan kurtulmak, bir şeyi kesmek” mânasındaki necâ (necât) kökünden gelen istincâ da “bir şeyden kurtulmaya, vücuttan çıkan pisliği temizlemeye çalışmak” anlamındadır. Terim olarak tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra dışkı ve idrar kalıntısını su vb. şeylerle temizlemeyi anlatır.

  DEVAMI BURDA: [URL="https://www.mumsemaforum.com/misafir-sorulari/273795-namaz-kilma-ve-idrar-tutamama-problemi-hanimlar-okumasin.html#post978086"]Namaz kılma ve idrar tutamama problemi. [Hanımlar okumasın][/URL]


 3. 3
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,979
  Tecrübe Puanı: 79

  Cevap: İstibra ve istinca ne demektir ve nasıl yapılır?


  istibra nasıl yapılır
  İstibra idrarın tamamının çıkmasını beklemektir.

  istinca nasıl yapılır
  İstinca ise bğyğk abdestten temşzlenmeye denir.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İstibra ve istinca ne demektir ve nasıl yapılır?


  Küçük abdest bozduktan sonra idrar sızıntılarının tamamen kesilmesi için bir müddet beklemek,bu amaçla biraz hareket etmek,yürümek ve öksürmek gereklidir.İstibra, idrar yolunu idrardan temizlemek demektir.Kadın istibra yapmaz.

  Erkeklerin yürüyerek, öksürerek veya sol tarafa yatarak istibra etmesi, yani idrar yolunda damlalar bırakmaması vaciptir. İdrar damlası kalmadığına kanaat gelmeden abdest almamalıdır.(-İstibra asla,sadece bir müddetinin geçmesiyle, meydana gelmiş olmaz.-40 Adım atmak,5 dk. beklemek vs.- Sızmanın tamamen kesilmesi gerekir-). (Abdest alırken ve daha sonra) Bir damla sızarsa, hem abdest bozulur, hem de çamaşır kirlenir.(İdrar,bir) Çamaşıra avuç içinden az sızarsa,(O çamaşır ile) abdest alıp kıldığı namaz mekruh olur. Daha çok sızarsa, namaz sahih olmaz.

  Ayrıca beklemeye vakti olmayan veya vesveseye tutulanların pamuk kullanması tavsiye edilir.İstibra da güçlük çekenler arpa kadar nebati pamuğu idrar deliğine koymalıdır.Pamuk kullanmak en sağlamıdır.Sızan idrarı pamuk emer.Hem abdest bozulmaz,hem de don kirlenmez.Yalnız pamuk uzun olup,ucunun dışarıda kalmaması lazımdır.Ucu dışarıda kalır ve bevl ile ıslanırsa,abdest bozulur.


+ Yorum Gönder