İslâm`da Temizliğe Verilen Önem 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Ateş-i Bahar Bayan Üye
  Ateş-i Bahar
  Bayan Üye

  Üye No: 46522
  Mesaj Sayısı: 261
  Tecrübe Puanı: 5

  İslâm`da Temizliğe Verilen Önem


  İslâm`da Temizliğe Verilen Önem

  İslâmiyet, temizliğe büyük önem vermiş, onu bir kısım ibâdetlerin vazgeçilmez şartı, mukaddimesi ve anahtarı yapmıştır. Bir hadîs-i şerifte Peygamberimiz şöyle buyurur: "Namazın anahtarı tahâret, yani temizlik, başlangıcı tekbir, tamamlayıcısı da selâm`dır." Temizlik bâzı ibâdetlerin ön şartı olduğu gibi, sıhhat ve âfiyetin vazgeçilmez unsurudur. Ayrıca rızkın artmasına da sebebdir. Hadîs-i şerîfte: "Temizliğe devam et ki, rızkına genişlik verilsin..." buyurulmuştur. Temizliği, sadece beden temizliğine hasretmek yanlış olur. Beden temizliği kadar, hattâ ondan da önce kalb temizliği, niyet dürüstlüğü, ahlâk güzelliği gereklidir. Nitekim niyeti temiz olmayanın ibâdeti hâlis olmaz, dolayısiyle, Allah katında kabûl görmez. Bu sebeble Müslümanda kalb temizliği ile beden temizliği birleşmeli, her ikisinin de temiz tutulması halinde kâmil bir Müslüman olunacağı bilinmelidir. Beden ve kalb temizliği, İslâm`ın temeli ve en mühim bir esasıdır. Nitekim Resûlüllah Efendimiz: "İslâm, temizlik temeli üzerine binâ edildi" hadîs-i şerîfleriyle bu iki hususa işaret buyurmuştur. "Allah temizdir, temizleri sever" îkazı da, İslâm`ın temizlik esasını hatırlatan diğer bir hadîs-i şerîftir. İslâm`ın temizliğe ne derece ehemmiyet verdiğini gösteren bâzı hadîs ve âyet meâlleri: "İslâm temizdir. O halde siz de temizleniniz. Çünkü Cennete ancak temiz olanlar girecektir." (Hadîs-i şerîf meâli)."Temizlik îmanın yarısıdır." (Hadîs-i şerîf meâli). "Temizlik îman(ın kemâlinden ve nurun)dandır." (Hadîs-i şerîf meâli). "Şübhe yok ki, Allah, tevbe edenleri de, (maddî - mânevî kirlerden) temizlenenleri de sever..." (el-Bakare, 222). "(Bu abdest ve teyemmüm emriyle) Allah sizin için güçlük dilemez, fakat sizi tertemiz etmek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister. Tâ ki şükredesiniz." (el-Mâide, 6). "Allah, üzerinize gökten yağmur indiriyor; onunla sizi pisliklerden temizlesin, diye..." (el-Enfâl, 11).


  Mehmet Dikmen


  İlgili Yazılar

 2. 2
  İslam Kur'an Hadimi
  İslam
  Kur'an Hadimi

  Üye No: 47685
  Mesaj Sayısı: 606
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: evim

  --->: İslâm`da Temizliğe Verilen Önem


  her temiz olan müslüman değildir ama bütün müslümanlar temizdir


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Islâm`da Temizlik


  İSLÂM`DA TEMİZLİK  Tahâret Nedir? Tahâret, lügatte, temizlik, nezâfet mânalarına gelir. Dinî ıstılahtaki mânası ise necâset denilen maddî pislik ve hades denilen, ibâdetlere mâni hükmî kirlilik hallerinden temizlenmek demektir.


 4. Reklam

 5. 4
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: İslâm`da Temizliğe Verilen Önem


  İSLAMDA TEMİZLİK VE ÖNEMİ

  Müddessir: 1-5  Yüce Dinimiz İslam; kişisel ve toplumsal hayatın sağlığı, güven ve huzuru için, beden ve çevre temizliğine büyük önem verir. Yüce Allah’ın Peygamberimize indirdiği Kur’an’ın ilk ayeti okumayla, ikinci sırada inen ayeti ise, temizlikle alakalıdır. “Ey örtünüp bürünen(Peygamberim!) Kalk (insanları) uyar, Rabbini yücelt, elbiseni tertemiz tut, kötü şeyleri terk et.”(1) Kur’an-ı Kerim bu ifadesiyle o devirde Mekke gibi suyun az olduğu bir mekanda bile, maddi ve manevi temizliği emretmektedir. Bu emir, beden, elbise, mesken, mabed, çevre ve benzeri her türlü alanın temizliğini kapsadığı gibi, iç arınmayı, inanç, kalp ve ahlak temizliğini de içine alır.


  Allah’a iman nimetiyle şereflenerek kalbini manevi kirlerden temizleyen insan, gözle görülen ve elle tutulan her şeyin temizliğine son derece önem vermelidir. Sağlıklı yaşayabilmek ve toplumda saygın bir kişi olarak yer alabilmek için bu şarttır. Peygamberimiz (sav): “Her hafta yıkanmak, boy abdesti almak Allah’ın, müslüman üzerindeki hakkıdır.”(2) buyurmaktadır. Bu itibarla, her gün yapılan işler neticesinde kirlenen vücudumuzu ve elbiselerimizi temizlemek dini bir görev olup, namazın da ilk iki şartını teşkil etmektedir.

  Sağlıklı ve huzurlu yaşamanın bir diğer kuralı da çevreye karşı son derece duyarlı olmaktır. Çevre, Allah’ın bize lütfu ve emanetidir. Çevreyi kirletmek, nimete nankörlük, emanete ise ihanettir. Dinimiz, çevrenin temiz tutulmasını ve kirletilmemesini emretmektedir. Peygamberimiz (sav): “İman altmış küsür şubedir. En faziletlisi ‘Lâ ilâhe illallah’ demektir. En alt mertebesi de yollardan insanlara zarar veren şeyleri kaldırmaktır.”(3) buyurmaktadır. Eziyet veren ister fabrika dumanı olsun, ister atık su olsun, ister çöp ve moloz olsun, öncelikle bunların eziyet vermeyecek hale getirilmesi gerekir. Olanları da ‘geri dönüşüm’ projesiyle ekonomiye kazandırmak görevimiz olmalıdır.
  Cami, okul, hastane, park ve mesire alanlarının da temiz tutulmasına özen gösterme sorumluluğuna sahip olmalıyız. Yüce Rabbimiz, mabedlerin temiz tutulması ile ilgili olarak: “İbrahim ve İsmail’e şöyle emretmiştik. Tavaf edenler, kendini ibadetlere verenler, rükû ve secde edenler için evimi (Kâbi’yi) tertemiz tutun.”(4) Camiler insanların yan yana ibadet ettiği mekanlar olduğundan, basılan yerlere alın konulduğundan dolayı, çorap ve elbiselerin temiz olmasına özen göstermek son derece önemlidir. Kokusu rahatsız edecek gıdaları yedikten hemen sonra camiye girmemeye, ıslak organlarımızı kuruttuktan, kıyafetimizi düzelttikten sonra namaza başlamaya itina göstermeliyiz. Kıldığımız namazların Allah tarafından kabul görmesi, boşa gitmemesi için namazın farzlarından olan, hadesten ve necasetten taharetin yerine getirilmesi şarttır,


  bir ayeti kerimenin mealini vererek bitiriyorum. “…Orada temizlenmeyi seven adamlar vardır. Allah da çok temizlenenleri sever.”(5)


  Kaynak :
  1-Müddessir,1-5
  2,Müslim,Cuma,9
  3,Müslim,İman,58
  4,Bakara,125
  5,Tevbe,108


  Mehmet SALTIK


+ Yorum Gönder