Dine uygun çare aramak 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  İslamiTicaret Üye
  İslamiTicaret
  Üye

  Üye No: 59321
  Mesaj Sayısı: 14
  Tecrübe Puanı: 2

  Dine uygun çare aramak


  Dine uygun çare aramak

  “İslâmiyette hile-i şeriyye olmaz” diyenler var. Harâma düşmemek için hile-i şeriyye yapmak câiz değil midir?

  CEVAP
  Hile-i şeriyye, harama düşmemek için kurtuluş çaresini bulmak demektir. Haramı helal veya helalı haram yapmak için hile-i şeriyye yapılmaz. Yahut birinin hakkına mani olmak veya haksız mal ele geçirmek için hile yapmak caiz olmaz. Farzdan kurtulmak veya haram işlemek için hile yapmak haramdır. Buna hile-i şeriyye değil, hile-i bâtıla denir. Bir şey, farz veya haram olmadan önce, farz veya haram olmasını önlemek câizdir. Buna hile-i şeriyye denir.

  Muteber eserlerde buyuruluyor ki:

  Haramdan kurtulmak ve helale kavuşmak için hile-i şeriyye yapmak caiz ve iyidir. Böyle hilenin caiz olmasına senet, Sad suresinin 44. ayetidir. Bu ayet-i kerime, Eyyüp aleyhisselam, hanımına yüz sopa vurmaya yemin edince, bu yemini yapmaktan kurtulması için yapılacak hile-i şeriyyeyi bildirmektedir. (Hindiyye)

  Said bin Sad hazretleri anlatır:

  "Babam Sad, Resulullahın yanına, hasta, sarsak birini getirdi. Suçunu söyleyip ceza verilmesini istedi. Peygamber efendimiz, (Buna üzerinde yüz filiz bulunan bir dal ile bir kere vurunuz!) buyurdu. Böylece bir vurmakla, yüz sopa vurulmuş, had cezası yapılmış oldu. (Eşiat-ül-lemeat)

  Ayet-i kerime ve hadis-i şerifte bildirilen hususlar da, hile-i şeriyyenin caiz ve iyi olduğunu göstermektedir. İmam-ı a'zam hazretleri de hile-i şeriyyenin caiz olduğunu bildirmiştir.

  Zaruret olmadıkça; hiçbir sebep ile ödünç para alıp, faiz ödemek caiz değildir. Zaruret başkadır, ihtiyaç başkadır. Zaruret, kendinin veya nafakası lazım olanların aç, susuz, çıplak veya sokakta kalarak hasta olması demektir. Zaruret olunca, yani ölümden veya hastalıkla, bir uzvun yok olmasından korku olunca, helal yol bulunamazsa, faizle ödünç alınıp, bununla zaruret giderilir. Nafakaya muhtaç olup, çalışamayan ve faizsiz ödünç bulamayan kimsenin nafaka için, faiz ile ödünç alması caiz olur ise de, böyle kimsenin, krediyi muamele satışı yolu ile alması iyi olur. Mesela, on altın alıp, üç ay sonra on iki altın ödemek isterse, on altını alırken, kalem, defter, kitap gibi herhangi bir şeyi de iki altına satın alıp, on iki altın borçlanır. Bunun gibi haram işlemekten kurtuluş yolu aramaya hile-i şeriyye denir. Zarurete düşenin, ibadetini kaçırmaması veya haram işlememesi için hile-i şeriyye yapması lâzım olur. İslamiyete uymaktan kaçmak için çare aramaya hile-i bâtıla denir ki, haramdır.

  Zekatı fakire veya vekiline, altın olarak verip sonra bunu kağıt paraya çevirmek, hile-i şeriyye olur. Zekatı, sadaka-i fıtrı, nezri ve kurbanı, kaza etmeden fakir olanın, hile-i şeriyye denilen kolaylıkla, bunları kaza edebilir.

  Eşini üç talakla boşayan müslümanın, nikahı kendi mezhebine uygun, fakat diğer üç mezhepten birine uygun değil idiyse, o mezhebi taklit ederek yeniden nikah yapar. Bu da hile-i şeriyye olur.

  100 gam bileziği olan muhtaç bir kadın, dinen zengin sayılır. Zekat vermesi ve kurban kesmesi gerekir. Eğer bu muhtaç kadın, kurban kesmemek için, kurban bayramında sefere çıksa, bayramdan sonra memleketine gelse, artık kurban kesmesi vacib olmaz. Zekat vermemek için de, bileziklerinin yarısını çocuğuna hediye etse, zekat vermekten kurtulur. Fakat zekat farz olmadan önce yapılan böyle hile, imam-ı Muhammed’e göre mekruh, imam-ı Ebu Yusuf’a göre câiz olur.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ZİREGÜL Bayan Üye
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Üye No: 108325
  Mesaj Sayısı: 440
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Dine uygun çare aramak


  Dine uygun çare aramak, bu biraz konunun ne olduğu ile alakalı bir durum yani günah işyecek bir iş yapıp sonra kalben mutmain olmayıp bak bunun şurda yeri var demek çok uygun olmasa gerek


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Dine uygun çare aramak


  Beş sene önce yapmak üzere 650 liraya dantel yapacağım için anlaştım parayı bitince verecek ama ben o zaman yapamadım bu sene teslim edeceğim acaba bu yılın fiyatından para istesem faiz olur mu


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Dine uygun çare aramak


  Anlaştığın ücret ne ise o anlaşma geçerlidir. Enflasyondan ve para değerinin kaybından dolayı bu durumu izah edebilir ve bu ücretin artık yeterli olamayacağını izah edebilirsin.


+ Yorum Gönder