İslam’da Ticaret ve Ahilik 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  İslamiTicaret Üye
  İslamiTicaret
  Üye

  Üye No: 59321
  Mesaj Sayısı: 14
  Tecrübe Puanı: 2

  İslam’da Ticaret ve Ahilik


  وَيْلٌ لِّلْمُطَفِّفِينَ {1} الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُواْ عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ {2} وَإِذَا كَالُوهُمْ أَو وَّزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ

  İslam’da Ticaret ve Ahilik

  Muhterem Müslümanlar!

  Yüce dinimiz İslâm, dünyada huzur ve güvenlik, ahrette cennet ve Allah’ın rızasına ulaşabilmek için bir takım usul ve esaslar koymuştur. Emir ve yasaklarıyla fert ve toplumun dünyevi ve uhrevi huzur ve saadetini hedefleyen dinimiz, bu amaçla hırsızlığı, yalan söylemeyi, hile yapmayı, ticaret ve alışverişte eksik ölçme ve eksik tartmayı haram kılmıştır. Bu hususta Kur’anı-ı Kerimde şöyle buyrulmaktadır: " Ölçüde ve tartıda hile yapanların vay haline! Onlar, insanlardan (bir şey) ölçüp aldıkları zaman, tam ölçerler. Fakat, kendileri onlara bir şey ölçüp yahut tartıp verdikleri zaman eksik ölçüp tartarlar. Onlar büyük bir gün olan, insanların, âlemlerin Rabbinin huzurunda duracakları gün için diriltileceklerini sanmıyorlar mı?"(1)

  Değerli Mü'minler!
  Mü'min; kazancının helal olmasına, kazanırken de başkasının hakkına tecavüz etmemeye özen göstermeli, yaptığı işi, ibadet şuuru içinde dürüstçe yapmalı, aldığı ücretin helal olmasına dikkat etmelidir. Dinimiz, ticaret ahlâkı ile ilgili prensipleri ortaya koyarken, ticarette haksız rekabeti, satışı kızıştırmak için alıcıymış gibi davranmayı, hileli artırımda bulunmayı yasaklamış; Gerçeği gizleyip yalan söyleyerek yapılan alışverişin bereketini, Allah-u Teâlâ'nın yok edeceğini bildirmiştir. Yine Peygamberimiz (sav) "Doğru ve güvenilir tacir (ahirette) Peygamberler, sıddıklar ve şehitlerle beraberdir" (2)buyurarak doğru tüccarı övmüştür. Müşterinin gafletinden veya bilgisizliğinden faydalanıp, onu aldatanı da şiddetle ikaz etmiştir. Nitekim bir gün pazarı dolaşırken bir yiyecek yığınına elini daldırmış, eline ıslaklık gelince; "Nedir bu? diye sormuş, bunun üzerine satıcı Yağmur yağmıştı ondan dolayı ıslandı diye cevap verince Peygamberimiz, Niçin o ıslak tarafı halkın görebilmesi için üste getirmedin? diye mukabelede bulunduktan sonra: "Bizi aldatan bizden değildir." (3) Buyurmuşlardır.

  Aziz Mü'minler!

  Bir toplumda birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsur müşterek değerlerin korunmasıdır.
  Bu müşterek değerlerin korunmasının en canlı örneğini, temel prensiplerini milli ve manevi değerlerden alan ahilik teşkilatında görmekteyiz.
  13-19 Ekim tarihleri arasında kutlanan ahilik bir meslek teşkilatı olmasından dolayı belli ahlak kurallarına sahiptir. Bunlar; Doğruluktan ayrılmamak, cömert olmak, alçak gönüllü olmak, iyi huylarını geliştirmek, kendisini halkına adamak, yani vatansever olmak, misafirleri sevmek, insanları nasihat ederek iyi yola yöneltmek, dindar olmak, utanma duygusuna sahip olmak, yalan söylememek, dedikodu yapmamak, kusur aramamak, aksine kusurları örtmek, içki içmemek, zina yapmamak, kin ve düşmanlık beslememek, nefsine hakim olmak, eline, beline, diline sahip olmaktır.(4) Atalarımızın Anadolu’da yıllardan beri varlığını sürdürmelerindeki sır, Ahilik anlayışı içerisinde bu değerlere saygı göstermeleridir.

  Toplum olarak hepimizin bu kurallardan alacağımız hisselerimiz vardır. Öyleyse hepimiz helalinden kazanıp çoluk çocuğumuza temiz rızk, helal lokma yedirelim. Özümüz, sözümüz, ticaretimiz, sanatımız, ortaklığımız, dostluğumuz, arkadaşlığımız hep dürüstçe olsun. Dünyamız da, ahiretimiz de mamur olsun.


  HAZIRLAYANIN ADI: Aytekin Yılmaz
  ÜNVANI: İl Müftü Yardımcısı
  Kayseri İl müftülüğünün 10.10.2008 tarihli hutbesidir.

  [1] Mutaffifin 83/1-6 [2] Tirmizi, Büyü, 4(1204)
  [3] Müslim, İman Bab 43; Hadis no: 164,
  (4) Ahilik, Dr. Yusuf Ekinci, s.29–30


  İlgili Yazılar

+ Yorum Gönder