Regaip kandilinde ne olmuştur 5 üzerinden 3.75 | Toplam : 52 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Regaip kandilinde ne olmuştur


  Regaip kandilinde ne olmuştur Regaip kandilinde yaşananlar hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Cevap: regaip kandilinde ne olmuştur


  Regaib demek, kendisine çokça rağbet edilen, bol bol karşılık ve ikram edilen anlamındadır. Recep ayının ilk perşembe gecesini cumaya bağlayan geceye denir. Bu gece hakkında bildirilen özel bir ibadet yada dua yoktur. Ancak Recep ayı girmesinden dolayı ibadetlerini artırmak ve oruç tutarak recep aynı karşılamak peygamber aleyhisselamın sünnetinde vardır. Peygamber aleyhisselamın bu ibadetleri tüm recep ayına mahsus olup yani sırf bu geceye özel bir ibadet emredilmemiş ve bildirilmemiştir.


 3. 3
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 10,705
  Tecrübe Puanı: 158

  Cevap: regaip kandilinde ne olmuştur


  REGÂİB GECESİ

  Receb ayının ilk Cuma gecesi REGAİB gecesidir.

  Sen O’na değer ver ki, Allah Teâlâ da sana kıymet versin…

  Bu mübarek geceye adını veren “Regaib” kelimesi Arapçada: “Bahâsı ağır şey” veyâhut da: “Bol at┠mânasına gelen “Regîbe”nin cem’i (çokluk şekli)dir. Şu hâlde Regaib gecesi: “Cenab-ı Hakk’ın in’âm hazînesinden bahâsı ağır şeylere veyâ bol atıyyelere nâil olma gecesi” demek olur. Bu gece, rağbet bulmuş, pek mübarek, pek kıymetli bir gecedir. Cenab-ı Hakk’ın kıymet ve değer verdiğine önem vermekle, kişi de kıymet ve değer bulur. Sen O’na değer ver ki, Allah Teâlâ da sana kıymet versin…

  Müslümanlar için çok kıymetli olan bu geceyi ve mübarek üç ayları uyanık bir şekilde geçirmeliyiz. Günahlarımıza, yanlış tutum ve davranışlarımıza tevbe etmeli, hatalı yolda isek hemen dönmeliyiz. Yüce Rabbımıza karşı eksik olan kulluğumuzu tamamlamaya çalışmalıyız.


  Kur’an-ı Kerim’in; “İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır ” (Necm Sûresi: 39)

  “Erkek veya kadın kim mü’min olarak iyi amel işlerse onu mutlaka güzel bir hayat ile yaşatırız ve onların mükafatlarını yapmakta olduklarının en güzeliyle veririz” (Nahl Sûresi: 97) beyanları, maddi ve manevi yönden ilerlemenin ve her alanda var olma yolunun çalışmak ve emek sarf etmekten geçtiğini, hayatın güzelleşmesinin iman ve çalışma ile mümkün olacağına işaret etmektedir.

  Hadîs-i şerîfde buyuruldu ki:

  * Receb, Allahü teâlânın ayıdır. Receb ayına ikrâm edene, saygı gösterene, Allahü teâlâ, dünyâda ve âhırette ikrâm eder.

  * Bu geceyi ihyâ edene, saygı gösterene, Allahü teâlâ kabr azâbı yapmaz. Duâlarını kabul eder. Yalnız, 7 kimseyi af etmez ve duâlarını kabul etmez: Fâiz alan veyâ veren, Müslümanları aşağı gören, anasına, babasına eziyet eden, karşı gelen çocuk, İslam'ın emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, şarkı ve çalgıcılığı sanat edinenler, livâta ve zinâ edenler, beş vakit namazı kılmayanlar. (Bunlar, bu günahlardan vazgeçmedikçe, tövbe etmedikçe, duâları kabul olmaz.)


  Peygamber "sallallahü aleyhi ve sellem" Efendimiz, Receb ayındaki ibâdetlerin fazîletini anlatıyordu. Yaşlı bir zât, "Yâ Resûlallah! Receb ayının tamamını oruçlu olarak geçirmeye gücüm yetmez." deyince, Peygamber Efendimiz buyurdu ki:

  * Sen Receb ayının birinci, onbeşinci ve sonuncu günleri oruç tut! Hepsini tutmuş sevâbına kavuşursun.


  Bu mübarek gecenin hepimiz, milletimiz ve bütün İslâm alemi için maddî ve manevî hayırlara, bereketlere ve afv-ü mağfirete nail olmamıza vesile olmasını Cenab-ı Hakk'dan niyaz ederiz.. Ve bilhassa idrak ettiğimiz bu mübarek gecenin; çağın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, ümitsiz, karamsar, günleri gafletle geçen kimselere gerçek manada maddi ve manevi bir kandil olması için dua ve niyaz ediyoruz..

  Allah cümlemizin yar ve yardımcı olsun.. Duaları ile emanet edilecek yegane sahibimize yani Yüce Rabbi Rahmana emanet olunuz..


 4. Reklam

 5. 4
  nurya Üye
  nurya
  Üye

  Üye No: 53334
  Mesaj Sayısı: 493
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 53
  Yer: samsun

  Cevap: regaip kandilinde ne olmuştur


  inşaALLAH bu gece niyet edip yarını oruçlu karşılamak istiyorum vede bundan sonraki recep ayı günlerini oruçlu geçirmek niyetindeyim inşaALLAH bu senede nasip olupta tutarsam recep ayını oruçlu geçirdiğim 3. senem olacak bakalım günü güne ekleyip recep ayını hayırlısı tamamlamak nasip olur inşaALLAH AMİNNNNN


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Çok teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldunuz


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah herkezin duaların kabul etsin kandiliniz mübarek olsun


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Peygamber efendimiz de kutlamış mı bu geceyi veya benden sonra varın anıp kutlayın mı demiş.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Amin hepimizin duaları kabul olur inşallah


+ Yorum Gönder