Bir Şeyi Bilmek ve İhtilaflarımız 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 640
  Tecrübe Puanı: 7

  Bir Şeyi Bilmek ve İhtilaflarımız


  bir insan bilirse ve bildiğini de bilirse; artık bildiği şey kendisinden uzaklaşır ve o şeyle arasında artık hiçbir bağ kalmamış olur. yani bir insan kalemi biliyorsa, bu kalemdir der ve onu masanın üzerine koyabilir. alimlerin tartışmaması, delilleri ortaya koyup delillerin karşılaştırması da böyledir.

  ancak bir insan bilmezse; ortaya koyduğu şeyi, doğru yanlış tarih içindeki tüm süreçleriyle, kendi hayatındaki tüm izleriyle birlikte ortaya koyar. dolayısıyla bunlar sıyırılmadıkları şeylerle birlikte tartışılır olur ve tartışmalar şahsileşir. yani kalem bu kalemdir denip ortaya konulumazken, birisi bu tahtadır der, birisi çubuktur der, birisi ağaçtır der, birisi orman yangınlarından bahseder, diğeride yapıldığı bir başka madde üzerine veya kullanıldığı bir başka alan üzerine yoğunlaşabilir.

  bu durum agresifliğe de neden olabilir. aslında bu hususdaki agresifliğin nedeni, bilmemek ve başa çıkamamak olabilir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Bir Şeyi Bilmek ve İhtilaflarımız


  ayrıca farkına varılması gereken bir husus da ihtilafın ve hilafın arasındaki farkdır.

  ihtilaf: amacın aynı olduğu, farklı üslublarla farklı gerekçelerle, ortak neticeye ulaşmak muradıdır ve rahmete vesiledir.
  hilaf ise hem amacın hem izlenilen yolun farklı olmasıdır. nefsani bir tahammülsüzlük baş gösterir, çekişme ve ayrışma getirir.

  ihtilaf bir mesnede dayanırken, hilafın dayandığı bir mesned yoktur.

  ilacı ise kişinin; bulunduğu yeri mutlak kabul etmemesi, heva ve hevesinin peşinden gitmemesi, nefsaniyet yapmaması, ilminin ve idrak kabiliyetinin sınırlarının farkına varıp bunu geliştirmeye çalışmasıdır.

  bu yazdıklarım kuru laf değil... mesela evlilik hayatında da insanlar amaçlarının Allah ın rızasını kazanmak ve mutlu olmak olduğunu unutmayıp, belli başlı referanslarına sadık kalabilirse; alabildiğince geniş yol yöntem farklılıkları, rahmete vesile olabilecektir. tabi bu referanslarda üzerine konuşulacak bir retorik olarak bellenmemelidir. yok ne amaçlar birbirini tutuyor, ne de izlenilen yol yöntem ve yapılanlar birbirine benzemiyorsa; amaç başka, yol başka, kafa başkaysa ...


  ilim boşa geçen vakti kurtarır, ilim boşa oyalanılan ömrü kurtarır, ilim hayat kurtarır, ilim akıbeti kurtarır.


+ Yorum Gönder