Rahman suresini okumanın önemi nedir ? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  melle Üye
  melle
  Üye

  Üye No: 20559
  Mesaj Sayısı: 1,823
  Tecrübe Puanı: 20

  Rahman suresini okumanın önemi nedir ?


  Rahman süresini okumanın önemi nedir ? kısaca

  Bu sure de diğer Mekkî sureler gibi ayetlerinin kısalığı, kuvvetli tesiri, vurgulan ve fazlaca korku uyandırmasıyla temayüz eder. İtikat esasla-nndan olan tevhidden, ilâhî kudretin delillerinden, Peygamberlik ve vahiyden, kıyametten, cennet ve cehennemden, nimetlerden, şiddet ve korkular*dan bahseder.

  Surenin girişinde Allah, büyük nimetlerini saydı. Bunların ilki din, vahiy, Kur'an'ı indirmesi ve bunu kullarına öğretmesi nimetidir. İşte bu en büyük nimet, semavî kitapların zirvesi ve onların doğruluğunun ifadesidir. Sonra insana onu sırf din için yarattığını bildirmek üzere insanın yaratılı*şından, vahiy ve Allah'ın kitabından bahsetti. Sonra insanı diğer canlılar*dan ayıran "ifade etme" özelliğini zikretti ki bu düşündüğünü konuşarak anlatma özelliğidir.

  Sonra güneş, ay, bitkiler, ağaçlar, ince dengelerle ayakta duran gökyüzü, meyvaları, ağaçlan, ekilmiş güzel kokulu mahsulleri ile yeryüzü gibi, kâinatta var olan asıl büyük nimetleri saydı. Diğer taraftan elle tutulma*yan, maddî olmayan başka bir varlık âlemine işaret etmiştir ki o da cinler âlemidir.

  Bütün bunlara apaçık kudretini gösteren bir delil daha ilâve etti ki o da tatlı deniz ile tuzlu denizi ayırması, topraktan samanlı hububatı ve reyhanı çıkarması, tuzlu sudan inci ve mercanı çıkarması ve denizlerin üstünde gemileri yürütmesidir.

  Sonra eşsiz güzelliğe sahip bu varlık âlemini nihaî olarak yok eder, zat-ı sübhaniyesinden başka hiçbir şey kalmaz. Bundan sonra kıyamet âlemi, korku verici büyük hadiseler, günahkârların akibeti, cehennem ateşine atılmaları başlar.

  Bu elem verici manzaraya mukabil ehl-i imanın, ashab-ı yemînin, Allah'ın huzurunda durmaktan korkanların ebedî cennetlerde nimetlere nail oluş manzarası gelir. Bu cennetlerde çeşit çeşit ağaçlar, gözeler, nehirler, meyvalar, yumuşak ipek döşekler, yeşil yastıklar, huriler, huyu güzel, yüzü güzel kadınlar ve hizmetçi delikanlılar bulunur.

  Allah'ın kullarına ihsan ettiği bütün bu nimetler karşısında Allah'a hamdü sena ile bitmesi münasip olacağından, sure "Azamet ve ikram" sahibi Rabbinin adı ne yücedir" ayetiyle bitmiştir

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AYSEVEN Bayan Üye
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107881
  Mesaj Sayısı: 665
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Rahman suresini okumanın önemi nedir ?


  rahman suresi 72 ayettir adını Allahın sıfatlarından er rahman kelimesinden almıştır surede Allahın nimetlerinden birliğinden kudretinden bahsedilmekte günahkarların kıyamette karşılaşacağı korku ve şiddet ten bahsedilmektedir


+ Yorum Gönder