Cami Temizliği İçin Neler Yapılabilir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  melle Üye
  melle
  Üye

  Üye No: 20559
  Mesaj Sayısı: 1,823
  Tecrübe Puanı: 20

  Cami Temizliği İçin Neler Yapılabilir?


  Cami nasıl temizlenir? kısaca

  Camiler ve Mescitlerin Temizliği Hakkında Bilgi


  Cami gibi kutsal alanlar ve diğer tüm ibadethaneler ortak amaç için yapılmış olup yoğun bir insan trafiğine maruz kalan platformlardır. Ne kadar havalandırılırsa havalandırılsın ufak bir alan gibi sık sık temizlenme şansı yoktur ve olsa da yine de standart temizlik malzemeleri ile gerçek amaca tam anlamıyla ne yazık ki ulaşılamamaktadır. Tabi bu da büyük problemler yaratmakta ve bulaşıcı hastalıklara dahi meyil vermektedir.

  Cami temizliği ev iş yeri gibi daha az insan gelen alanlardan çok daha önemli olmakla birlikte bakımına kat be kat önem gösterilmesi gereken alanlardır. Bu yüzden ibadethanelerin temizlik ve mikroplara karşı korunmasında alışılagelmiş önlemlerin dışına çıkılmalı ve kalıcı uzun süreli hijyenik bir atmosfer oluşturulmalıdır.

  Cami Temizliği Ve Önemi

  Müminler fiziksel olarak tertemiz insanlardır. Bedenleri, yedikleri yiyecekler, giydikleri giysiler, yaşadıkları ortamlar her zaman temizliği ve düzeniyle göze çarpar. Bulundukları her yeri kuran'da tarif edilen, tertemiz cennet ortamlarına benzetmeye çalışırlar. Kur'ân-ı kerîm'in birçok âyetinde, Hz. Peygamber'in hadislerinde ve örnek hayatında temizliğin önemi ve gerekliliği üzerinde ısrarla durulmuş, genel anlamda temizlik ve ibadet amaçlı temizlikle ilgili birtakım ilke ve ölçüler getirilmiş ve temizlik bazı ibadetler için ön şart sayılmıştır.

  İslâm kültüründe genel anlamdaki temizlik ile ibadet amaçlı temizlik birbirini tamamlar ve birlikte bir anlam ifade eder.

  Bana hiçbir şeyi ortak koşma, tavaf edenler, kıyam edenler, rükua ve sücuda varanlar için evimi tertemiz tut. (hac suresi, 26)

  Maddî temizlik İslâm dininin fevkalâde önem atfettiği bir konudur. Kur'ân-ı Kerîm'de çevrenin ve ibadet yerinin temizliğinden söz edilir. Allah'ın temizlik konusunda titizlik gösterenleri sevdiği bildirilir. (el-bakara 2/125; et-tevbe 9/108; el-hac 22/26).


  İlgili Yazılar

 2. 2
  AYSEVEN Bayan Üye
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107881
  Mesaj Sayısı: 665
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Cami Temizliği İçin Neler Yapılabilir?


  camiler kutsal yerlerdir ibadetlerin bir çoğu yapılır özellikle namaz zamanı bir çok müslüman bir araya gelir bu yüzden temizliğinede dikkat etmek gerekir zira mikrop almak olası bir durum camilerin hergün süpürülmesi faydalı olacaktır


+ Yorum Gönder