Nikah tazelemede mehir gerekir mi 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  melle Üye
  melle
  Üye

  Üye No: 20559
  Mesaj Sayısı: 1,823
  Tecrübe Puanı: 20

  Nikah tazelemede mehir gerekir mi


  Nikah tazelemede mehir şartı yoktur, kadın artık ikinci mehir isteme hakkı yok.
  Örneğin erkek veya kadın dinden çıktığında veya bir talak ile boşandığında nikah ile bir araya gelindiğinde mehir verilmez.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  bana bak Üye
  bana bak
  Üye

  Üye No: 35892
  Mesaj Sayısı: 185
  Tecrübe Puanı: 3

  Cevap: Nikah tazelemede mehir gerekir mi


  Mehir kadına bir defa verilir. yenir nikaha ihtiyaç duyulursa mehir tekrar verilmez


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Nikah tazelemede mehir gerekir mi


  Dinden çıkan bir kadın veya koca zaten kafir olur. Yeniden kelimei şehadet getirio dine dönse bile bütün eski yaptığı ibadet ve amelleri zayi olup gider zaten. Kolay mı öyle dinden çıkmak. Büyük günah işlemek bile kişiyi dinden cimartmiyor. Ama söyledigi bir söz imanın 6 sartindan herhangi birine ters düşerse bile isteye böyle söylerse dinden çıkar. Yoksa durup dururken dinden çıkmaz kimse. Acaba ben dinden çıkmışmiyim diye sormak saçma sapan bir şey. Çıkmışsan çıkmışsindir bellidir zaten söylediğin söz. Kaldı ki nikah tazelerken imanı da tazelemek kişinin ne nikahina ne de imanına güveni olmadığıni göstermez mi ?! Durum çok vahim öyleyse. Nikah tazelemek de aynı şey geçerli . Zaten boş ol anlamina gelen bir şey söyleyince nikahin düşer ve bunu sen de bilirsin. Bilmemen mümkün değil. Nikah tazelemek ne ? Ya boşadın ya bosamadin sen bu kadını. Bosadiysan ver mehrini tekrar al eğer rızası varsa . Bosamadiysan zaten senin karın. Adam camide nikah tazeliyor evde kadının haberi bile yok. Adam tek başına nikah kıyıyor kendisine. Hanimina varsayalim boş ol demiş. Tekrar bir araya gelebilmesi için eşine sorması gerek imamın kabul ettinmi diye. belki ikinci kez adamla nikah tazelemek için şartları var mrhir isteyecek kadın. Hanımı ortada yok adam(lar) kendi kendine gelin güvey oluyor resmen. Yanlış bilgilendiriyorsunuz insanları !


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Nikah tazelemede mehir gerekir mi


  Nikah kiyilirken mehir istemesem bundan üç bes ay sonra nikah tazekenirken mehir istesem ilk yani asil nikahima zararı olur mu


 6. 5
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  Kadın mehir hakkından vazgeçebilir

  Nikah kıyılırken mehir istenmese yani hakkını kocasına bağışlamışsa artık hak bitmiştir. Yenden nikah tazelenmez.
  Mehir kadının hakkı olduğu için, herkes gibi o da hakkından vazgeçebilir ve mehrini kocasına bağışlayabilir. Yani almak zorunda değildir.
  Sizin yaptığınız bir hibedir yani mehrinizi ona hibe ettiniz. Bu da sizin hakkınızdır. Artık mehir kalmamıştır. Size bir şey vermesi gerekmez. Allah’a emanet olunuz.


+ Yorum Gönder