Mülk Suresi’ni neden çokça okumalıyız? Mülk Suresi’nin fazileti 5 üzerinden 4.79 | Toplam : 19 kişi
 1. 1
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,216
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  Mülk Suresi’ni neden çokça okumalıyız? Mülk Suresi’nin fazileti


  Mülk Suresi’ni neden çokça okumalıyız?

  Mülk Sûresi, Mekke’de inmiş ve 30 âyettir. Adını birinci âyette geçen “el-mülk” kelimesinden almıştır. Ayrıca Tebâreke, Münciye, Mücâdele, Mâni’a, Vâkiye adları ile anılır.

  Sûrede Allah(c.c.)’ın kâinattaki kudretine dikkat çekilerek, ölmüşleri diriltmeye de kâdir olduğu belirtilir. Allah(c.c.)’ın insanlara olan nimetleri hatırlatılır ve âhirete inanmayanların kötü sonuçlarına, âhirette gerçeklerin ortaya çıkacağına, kimlerin sapık ve kimlerin doğru yolda olduklarının orada belli olacağına işâret edilerek sûre tamamlanır.

  Mülk (Tebareke) Suresi’nin fazileti

  1. İbn Abbas (ra)’dan şöyle rivayet edilmiştir: “Sevgili Peygamberimiz’in (sas) ashâbından birisi bir kabrin üzerine çadırını kurmuştu, ancak onun bir kabir olduğunu bilmiyordu. Bir de baktı ki, orada bir adam Mülk (Tebâreke) Sûresi’ni okuyor. Sonuna kadar okudu. Bunun üzerine çadır sahibi Hz. Peygamber’e gelerek, “Ey Allah(c.c.)’ın Resûlü, ben çadırımı bir kabir üzerine kurmuşum; fakat onun bir kabir olduğunu bilmiyordum. Baktım ki orada bir adam Mülk Sûresi’ni okuyor, sonuna kadar okudu. Resûlullah (sas) buyurdu ki: “O sûre Mânia’dır. O zatı kabir azâbından kurtarır.”

  2. Ebu Hüreyre’den şöyle rivâyet edilmiştir: “Allah(c.c.) Resûlü (sas) buyurdu ki: “Kur’an’da otuz âyetli bir sûre bir adama şefaat etti. Nihayet o, bağışlandı. İşte bu sûre Mülk Sûresi’dir.”

  3. Câbir (ra)’den şöyle rivâyet edilmiştir: “Peygamber Efendimiz (sas) Secde ve Mülk sûrelerini okumadan uyumazdı.” (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’an, 9)

  4. Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: “Resûlullah (sas) buyurdular ki: “Kur’ân-ı Kerim’de otuz âyetlik (şanı yüce) bir sûre vardır. Bu sûre (kendisini okuyan) kimseye (kıyamet günü) şefaat eder ve Allah(c.c.)’ın onu affetmesini sağlar. Bu sûre Tebârekellezî bi-Yedihi’l-Mülk’tür.”

  5. Tirmizî’de, İbnu Abbas (ra) Resûlullah’ın (sas) şöyle dediğini belirtir: “Bu sûre (kabir azabına veya kabir azabına sebep olan günahlara karşı) engeldir, bu sûre kurtuluş sebebidir, kişiyi kabir azabından kurtarır.” (Tirmizî, Sevab-ül Kur’an-9)
  Âlûsî der ki: “Bu sûrenin fazîleti hakkında zikredilen haberlerden dolayı söz konusu sûrenin her gece okunmasının mendub olduğu söylenmiştir. Ben de temyiz yaşından beri bu sûreyi okumaya devam ediyorum. Beni buna muvaffak kılan Allah(c.c.)’a hamd eder, bundan böyle de yardım ve kabulünü dilerim.” (Âlûsî, Rûhu’l-Meânî).
  PROF. DR. DAVUT AYDÜZ

  İlgili Yazılar

 2. 2
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,929
  Tecrübe Puanı: 43
  Yer: Almanya

  Mülk suresini neden çok okumalıyız


  Mülk Sûresi, Mekkede inmiş ve 30 âyettir. Adını birinci âyette geçen el-mülk kelimesinden almıştır. Ayrıca Tebâreke, Münciye, Mücâdele, Mânia, Vâkiye adları ile anılır.
  Sûrede Allahın kâinattaki kudretine dikkat çekilerek, ölmüşleri diriltmeye de kâdir olduğu belirtilir. Allahın insanlara olan nimetleri hatırlatılır ve âhirete inanmayanların kötü sonuçlarına, âhirette gerçeklerin ortaya çıkacağına, kimlerin sapık ve kimlerin doğru yolda olduklarının orada belli olacağına işâret edilerek sûre tamamlanır.

  Mülk (Tebareke) Suresinin fazileti
  1. İbn Abbas (ra)dan şöyle rivayet edilmiştir: Sevgili Peygamberimizin (sas) ashâbından birisi bir kabrin üzerine çadırını kurmuştu, ancak onun bir kabir olduğunu bilmiyordu. Bir de baktı ki, orada bir adam Mülk (Tebâreke) Sûresini okuyor. Sonuna kadar okudu. Bunun üzerine çadır sahibi Hz. Peygambere gelerek, Ey Allahın Resûlü, ben çadırımı bir kabir üzerine kurmuşum; fakat onun bir kabir olduğunu bilmiyordum. Baktım ki orada bir adam Mülk Sûresini okuyor, sonuna kadar okudu. Resûlullah (sas) buyurdu ki: O sûre Mâniadır. O zatı kabir azâbından kurtarır
  2. Ebu Hüreyreden şöyle rivâyet edilmiştir: Allah Resûlü (sas) buyurdu ki: Kuranda otuz âyetli bir sûre bir adama şefaat etti. Nihayet o, bağışlandı. İşte bu sûre Mülk Sûresidir.
  3. Câbir (ra)den şöyle rivâyet edilmiştir: Peygamber Efendimiz (sas) Secde ve Mülk sûrelerini okumadan uyumazdı. (Tirmizî, Fedâilül-Kuran, 9)
  4. Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: Resûlullah (sas) buyurdular ki: Kurân-ı Kerimde otuz âyetlik (şanı yüce) bir sûre vardır. Bu sûre (kendisini okuyan) kimseye (kıyamet günü) şefaat eder ve Allahın onu affetmesini sağlar. Bu sûre Tebârekellezî bi-Yedihil-Mülktür
  5. Tirmizîde, İbnu Abbas (ra) Resûlullahın (sas) şöyle dediğini belirtir: Bu sûre (kabir azabına veya kabir azabına sebep olan günahlara karşı) engeldir, bu sûre kurtuluş sebebidir, kişiyi kabir azabından kurtarır (Tirmizî, Sevab-ül Kuran-9)
  Âlûsî der ki: Bu sûrenin fazîleti hakkında zikredilen haberlerden dolayı söz konusu sûrenin her gece okunmasının mendub olduğu söylenmiştir. Ben de temyiz yaşından beri bu sûreyi okumaya devam ediyorum. Beni buna muvaffak kılan Allaha hamd eder, bundan böyle de yardım ve kabulünü dilerim (Âlûsî, Rûhul-Meânî).

  PROF. DR. DAVUT AYDÜZ 3. 3
  İnşirah Devamlı Üye
  İnşirah
  Devamlı Üye

  Üye No: 86
  Mesaj Sayısı: 1,426
  Tecrübe Puanı: 21

  --->: Mülk Suresi’ni neden çokça okumalıyız? Mülk Suresi’nin fazileti


  O sûre Mânia’dır. O zatı kabir azâbından kurtarır.

  Ne büyük nimet aklını kullanıp bu sureden yoksun kalmayanlar için :(
  Allah razı olsun

 4. Reklam

 5. 4
  Mumtehine haftanın üyesi-6
  Mumtehine
  haftanın üyesi-6

  Üye No: 3717
  Mesaj Sayısı: 155
  Tecrübe Puanı: 4

  --->: Mülk Suresi’ni neden çokça okumalıyız? Mülk Suresi’nin fazileti


  Câbir (r.a)'dan nakledilen bir hadiste de şöyle denilmektedir: "Peygamber (s.a.v), Secde ve Tebâreke (Mülk) sûrelerini okumadan uyumazdı" (Tirmizi, Fedâil'ül-Kur'an, 9)

  Allahu Teala cumlenizden razi olsun.Cehennem ve Kabir azabindan korusun insaAllah! 6. 5
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,216
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  Allah cc sizdende razı olsun.

  yatsı namazından sonra mutlaka okurum. okumadığım gece az olmuştur:)


 7. 6
  dilaranur Üye
  dilaranur
  Üye

  Üye No: 15581
  Mesaj Sayısı: 12
  Tecrübe Puanı: 2

  yatmadan evvel okumanın cok faziletli oldugunu biliyorum kabir azabında korunmak için ve kabrimizi aydınlatan bize kabirde arkadaş olacak bir sure...
  Allah razı olsun...


 8. 7
  Amenna Amenna
  Amenna
  Amenna

  Üye No: 1057
  Mesaj Sayısı: 554
  Tecrübe Puanı: 9

  mumsema hocam sayenizde yeni bir bilgi daha öğrenmiş oldum.:)
  Allah razı olsun....


 9. 8
  ilke Üye
  ilke
  Üye

  Üye No: 13790
  Mesaj Sayısı: 259
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 36
  Yer: Antalya

  Allah razı olsun bilgilendim çok saolun kardeşler.


 10. 9
  01ayşegül01 Üye
  01ayşegül01
  Üye

  Üye No: 44734
  Mesaj Sayısı: 11
  Tecrübe Puanı: 2

  Okumama vesile oldugunuz icin .Rabbim sizden razı olsun.


 11. 10
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,280
  Tecrübe Puanı: 70

  Senelerdir her yatsı namazından sonra okurum Allah razı olsun hocam.


 12. 11
  meryemgül1 ~~Medinenin Gülü ~~
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Üye No: 48911
  Mesaj Sayısı: 1,890
  Tecrübe Puanı: 57
  Yer: Türkiye

  mülk süresini yatsı namazından sonra sürekli bende okuyorum Allah razı olsun


 13. 12
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 10,706
  Tecrübe Puanı: 158

  Selamün Aleyküm paylaşımız çok güzeldi Mumsema hocam Allah c.c razı olsun bizleri aydınlattığınız için varolun. :alkis:


 14. 13
  Zümer Üye
  Zümer
  Üye

  Üye No: 65688
  Mesaj Sayısı: 65
  Tecrübe Puanı: 2

  Merhaba ;

  Ben mülk suresini genelde vitr namazının ilk rekatında okuyorum acaba bir sakıncası olurmu ? Yada namazda okumam ile namazdan sonra okumamın arasında bir fark olurmu ?


 15. 14
  mustafaocak61 Kabristana Üye
  mustafaocak61
  Kabristana Üye

  Üye No: 31817
  Mesaj Sayısı: 231
  Tecrübe Puanı: 4
  Yer: Kabristan

  RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH'A HAMD OLSUN!
  Son günlerde Mülk Suresini ezberlemeye çalışıyorum. Bir kez daha şu sonuca vardım. ALLAH'IN RAHMETİ o kadar BÜYÜKTÜR Kİ, okyanuslar kadar mürekkep olsa ve onun iki misli ve daha fazlası da O'nun RAHMETİ'NİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ anlatmak için yetmez.
  Paylaşım için sağolun hocam!


+ Yorum Gönder
Git 12 Son