Allah yolunda harcamak (İnfak) ile ilgili ayetler 5 üzerinden 4.58 | Toplam : 12 kişi
 1. 1
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,242
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  Allah yolunda harcamak (İnfak) ile ilgili ayetler


  Allah yolunda harcamak (İnfak) hakkında ayetler

  2. Sure (Bakara Suresi), 3. Ayet
  Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar.
  2. Sure (Bakara Suresi), 177. Ayet
  İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz(den ibaret) değildir. Asıl iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgürlükleri için) kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda (direnip) sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah'a karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir.
  2. Sure (Bakara Suresi), 215. Ayet
  Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: "Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir."
  2. Sure (Bakara Suresi), 219. Ayet
  Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: "Onlarda hem büyük günah, hem de insanlar için (bazı zahiri) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından büyüktür." Yine sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: "İhtiyaçtan arta kalanı." Allah size âyetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz.
  2. Sure (Bakara Suresi), 254. Ayet
  Ey iman edenler! Hiçbir alış verişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı kıyamet günü gelmeden önce, size rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayın. İnkar edenler ise zalimlerin ta kendileridir.
  2. Sure (Bakara Suresi), 261. Ayet
  Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak bitiren ve her başakta yüz tane bulunan bir tohum gibidir. Allah dilediğine kat kat verir. Allah lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.
  2. Sure (Bakara Suresi), 262. Ayet
  Mallarını Allah yolunda harcayan, sonra da harcadıklarının peşinden (bunları) başa kakmayan ve gönül incitmeyenlerin, Rab'leri katında mükafatları vardır. Onlar için korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de.
  2. Sure (Bakara Suresi), 267. Ayet
  Ey iman edenler! Kazandıklarınızın iyilerinden ve yerden sizin için çıkardıklarımızdan Allah yolunda harcayın. Kendinizin göz yummadan alıcısı olmayacağınız bayağı şeyleri vermeye kalkışmayın ve bilin ki Allah, her bakımdan zengindir, övülmeye layıktır.
  2. Sure (Bakara Suresi), 270. Ayet
  Allah yolunda her ne harcar veya her ne adarsanız, şüphesiz Allah onu bilir. Zulmedenlerin yardımcıları yoktur.
  2. Sure (Bakara Suresi), 272. Ayet
  Onları hidayete erdirmek sana ait değildir. Fakat Allah, dilediğini hidayete erdirir. Hayır olarak ne harcarsanız, kendiniz içindir. Zaten siz ancak Allah'ın rızasını kazanmak için harcarsınız. Hayır olarak her ne harcarsanız -hiç hakkınız yenmeden- karşılığı size tastamam ödenir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,231
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: Allah yolunda harcamak (İnfak) ile ilgili ayetler


  Verdiğinin kat kat fazlasını kendisine ödemesi için Allah'a güzel bir borç (isteyene faizsiz ödünç) verecek yok mu? Darlık veren de bolluk veren de Allah'tır. Sadece O'na döndürüleceksiniz. Bakara suresi 245 . Ayet

  Ayetin güzelliğine bakın ; gönül hoşluğu ile Allaha ödünç verin , verdikleriniz size geri dönsün . Kimin malını kime veriyoruz arkadaşlar , böyle bir Allah var biz daha neyin sahipliği peşindeyiz , herşey istiyoruzki bizim olsun bizde olsun , cimrilik , bitme korkusu , gelecek kaygısı sarmış her tarafımızı .Yarın döngeri borusu çalındığında bugun mülkün sahibi kim sorusunun cevabıni nasıl vercez , hangi cümlelerle ? İnfakta ısrarlı ve kararlı olalım , olalım ki cevabımız olsun , olalım ki daha fazlası bize gelsin olalım ki sevilen kul olalım , karşılıksız vermenin zevkini yaşayalım , Allahın bizden memnun olmasının zevkini yaşayalım. Kişinin Allah rızası için verdiği herşey ne yapabiliyorsa , işte bu Allahın ben seni seviyorum kulum demesidir , Allah cömerttir ,cömert olanları sever ..+ Yorum Gönder