Bakara Suresi 241.ayetin tefsiri 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bakara Suresi 241.ayetin tefsiri


  Tefsiri Bakara Suresi 241. Ayeti hakkında tefsire ihtiyacım var yardımcı olur musunuz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  hande82 Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ
  hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ

  Üye No: 48544
  Mesaj Sayısı: 841
  Tecrübe Puanı: 27
  Yer: İsTaNbUl

  --->: Bakara Suresi 241.ayetin tefsiri


  وَلِلْمُطَلَّقَاتِ مَتَاعٌ بِالْمَعْرُوفِ حَقًّا عَلَى الْمُتَّقِينَ
  Ve lil mutallakâti metâun bil ma’rûf(ma’rûfi) hakkan alel muttekîn(muttekîne).
  Ve boşanmış kadınların, marufla (örf ve adete uygun olarak) metalandırılması (faydalandırılması), takva sahiplerinin üzerine bir haktır (borçtur).
  1.ve li el mutallakâti: ve boşanmış kadınlar2.metâun: meta, faydalanılan eşya, mal vs.3.bi el ma'rûfi: marufla, iyilikle, örf ve adete uygun4.hakkan: hak5.alâ: üzerine6.el muttekîne: takva sahipleri
  AÇIKLAMA

  Bismillâhirrahmânirrahîm

  Bir erkek, bir kadından ayrıldığı zaman Allahû Tealâ'nın tayin ettiği bir para ya da malı mutlaka ona vermelidir. Bu paranın adı mehirdir. Mehir önceden kararlaştırılır. Ayrılık tahakkuk ettikten sonra hanıma verilir.

  Allah'tan sakınmak, çekinmek, korkmak takva kelimesinin lügat mânâlarıdır. Kur'ân-ı Kerim'de takva, 28 basamaktan 26'sını kaplayan geniş hacimli bir müessesedir. Allah'a karşı takva sahibi olmak, 7 safha içerir. Kur'ân-ı Kerim'de bu müessese, üçüncü basamaktan başlar, 28. basamağın 5. kademesine kadar devam eder.


 3. 3
  Abdullatif seyyah
  Abdullatif
  seyyah

  Üye No: 56182
  Mesaj Sayısı: 595
  Tecrübe Puanı: 24
  Yer: sınırdan..

  --->: Bakara Suresi 241.ayetin tefsiri


  Hande kardeşim -Allah razı olsun- yazmışsa da, ben de biraz bişey eklemek istedim, Fizial'il Kur'an dan..
  Bu tefsirde kendisinden önceki ve sonraki ayet ile birlikte alınmış, buyrun:

  240- Aranızdan vefat edip de geride eşlerini bırakanlar, bir yıl boyunca evden çıkmalarına ihtiyaç bırakmayacak (oranda bir meta'ı) eşlerine vasiyyet etsinler (bıraksınlar veya varislerine havale etsinler.) Eğer kadınlar kendiliklerinden evden çıkarlarsa kendileri ile ilgili yapacakları meşru bir davranıştan dolayı size sorumluluk düşmez. Hiç şüphesiz Allah üstün iradeli ve hikmet sahibidir.

  241- Boşanmış kadınların geleneklere uygun bir şekilde geçimlerini sağlamak, takva sahiplerinin boynuna borçtur.

  242-Allah ayetlerini size böyle açık açık anlatıyor ki, düşünesiniz.


  Bu ayetlerin ilki, dul kadının ölen kocası üzerinde bir vasiyyet hakkının bulunduğunu belirtir. Erkeğin ölmeden önce yapacağı bu vasiyyette karısının bir yıl boyunca evinde oturabileceğini ve mirasından geçimini sağlayabileceğini ister. Eğer kadın şahsi duygularının telkini ile ya da çevresindeki şartların zorlaması ile ölen kocasının evinde oturmayı uygun görürse bu kararını uygular ve yeni bir evlilik yapmaz. Bununla birlikte bir önceki ayette belirtildiği üzere, dört ay on gün bekledikten sonra kocasının evinden ayrılmakta da serbesttir. Başka bir deyimle dul kadının dört ay on gün beklemesi (iddet) farz, bunun yanısıra bir yıla kadar kocasının evinde oturması onun için bir haktır.
  2-Bakara Bazı tefsir bilginleri bu ayetin, hükmünün bir önceki ayetle yürürlükten kalktığı (neshedildiği) görüşündedir. Oysa birkaç satır önce değindiğimiz gibi bu iki ayetin içerikleri farklı nitelikte olduğu için yürürlükten kalkma-kaldırma durumunun sözkonusu olması zarurî değildir. Çünkü şimdi okuduğumuz ayet, dul kadının istediği takdirde kullanabileceği bir hakkından sözederken bir önceki ayet onun kesinlikle yerine getirmekle yükümlü olduğu bir görevini belirtiyor.
  "Eğer kadınlar kendiliklerinden evden çıkarlarsa yapacakları kendileri ile ilgili meşru bir davranıştan dolayı size sorumluluk düşmez."
  Bu ayetteki çoğul sığalı "sizin" zamirinin kullanılması, çevresinde olup biten her olaydan sorumlu, sıkı dayanışmalı bir cemaat varlığını düşündürür. Gerçekten bu inanç sisteminin yükü, bu şeriatın yükü ve kanatları altında yaşayan her ferdin yükü bu cemaatin omuzlarına bindirilmiştir. Bu cemaat, bu dayanışmalı toplum, fertlerinin her davranışı karşısında sorumlu olacak ya da olmayacak bir konumdadır. İslâm cemaatinin mahiyetini ve fonksiyonunun kavranması ve buna bağlı olarak Allah'ın şeriatını korumakla görevli fertlerinden herhangi birinin onun dışına çıkmaması için koruculuk yapacak böyle bir cemaatin oluşturulmasının kaçınılmaz gerekliliği açısından bu düşündürücü telkin son derece büyük önem taşır. Bu gerçek gerek toplumun kollektif vicdanında ve gerekse tek tek bütün bireylerinin vicdanlarında iyice yeretsin diye, cemaate bu niteliği önplâna çıkarılarak sesleniliyor. Arkasından da sonuç cümlesi geliyor:
  "Allah üstün iradeli (aziz)dir ve hikmet sahibidir."
  Bu cümle içerdiği korkutma ve uyarının yanısıra kalplerin dikkatini Allah'ın güçlü olduğu, farzlarının ve telkinlerinin mutlaka bir hikmeti bulunduğu gerçeğine çekiyor.
  İkinci ayet ise genel olarak bütün boşanmış kadınların kocalarından geçim yardımı alma hakları olduğunu belirtiyor ve bu hakkı tümü ile Allah korkusuna (takvaya) bağlıyor:
  "Boşanmış kadınların geleneklere uygun bir şekilde geçimlerini sağlamak, takva sahiplerinin boynuna borçtur."
  Bazı tefsir bilginleri, bu ayetin hükmünün de daha önceki ayetlerde belirlenen hükümler tarafından yürürlükten kaldırılmış (neshedilmiş) olduğu görüşündedir. Oysa burada da yürürlükten kalkma-kaldırma durumunun sözkonusu olduğunu düşünmeyi gerektiren bir durum yok. İstisnasız her boşanmış kadın için geçim yardımı alma hakkını belirlemek, Kur'an'ın bu alana ilişkin daha önceki telkinleri ile uyumlu bir hükümdür. Bu kadın ister boşamadan önce kendisi ile cinsel ilişki kurulmuş, ister kurulmamış, ister mehri belirlenmiş ve isterse belirlenmemiş bir kadın olsun, farketmez. Çünkü bu geçim yardımı boşamanın burukluğunu hafifletici, ayrılık yüzünden zedelenen onurları okşayıcı bir anlam ve nitelik taşır. Bu ayette takva bilinci harekete geçirilmekte ve bu yardım konusu ona bağlanmaktadır. Çünkü en sağlam teminat, hatta tek teminat budur.
  Üçüncü ayet, ise evlenme-boşanma konusunda yukardan beri okuduğumuz hükümlerin tümüne yaygın bir sonuç ve bağlama cümlesi niteliğindedir: `
  Allah size ayetlerini böyle açık açık anlatıyor ki, düşünesiniz."
  "Böylece"... Yani "İncelediğimiz bu bükümleri açıklayışı gibi". Bu hükümlerdeki açıklayış kesin, ayrıntılı, düşündürücü ve etkileyicidir. Allah size ayetlerini böyle açıklıyor ki, bu ayetlerin içinde gizli olan nimeti, onların pratik hayatınızda açığa çıkan rahmetini ve bu ilahî nimeti düşünesiniz... Ayetlerin açık açık anlatılması ve gerekli kolaylığın gösterilmesi nimetini... İnsanı evrensel barışa götüren nimeti...
  Eğer insan bu ilahi sistemi iyi niyetli ve samimi bir şekilde düşünebilme, onu gerçek yerine oturtabilme başarısını gösterebilse, bu nimete karşı tavırları değişir ve netleşirdi. O zaman teslim olup gerçeği kabullenir, itaat eder ve tüm varlıklarıyla barış ortamına girerdi kaçınılmaz olarak.


 4. Reklam

 5. 4
  hande82 Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ
  hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ

  Üye No: 48544
  Mesaj Sayısı: 841
  Tecrübe Puanı: 27
  Yer: İsTaNbUl

  --->: Bakara Suresi 241.ayetin tefsiri


  Alıntı
  -Allah razı olsun- yazmışsa da, ben de biraz bişey eklemek istedim,
  senden Allah cc razı olsun çok iyi yapmışsın kardeşim


+ Yorum Gönder