Hakka Suresi 17. ayette taht diye anlatılmak istenen nedir? 5 üzerinden 4.25 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  heartless Üye
  heartless
  Üye

  Üye No: 112173
  Mesaj Sayısı: 52
  Tecrübe Puanı: 1

  Hakka Suresi 17. ayette taht diye anlatılmak istenen nedir?


  (Hakka/17) Ayetinde Rabblerinin tahtını 8 melek taşırda ne anlatılmak isteniyor? Allah'ın taht dediği şey bildiğimiz taht mı yoksa başka bir anlam mı ifade ediyor? bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  Melekler de onun kenarlarındadır. O gün Rabblerinin tahtını, bunların da üstünde sekiz (melek) taşır. (Hakka/17)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Hakka Suresi 17. ayette taht diye anlatılmak istenen nedir?


  Bu ayetleri doğru bir şekilde anlayabilmek için mutlaka tefsirlerden okumak gerekir. Bu ayette sözü geçen taht değil Arştır. Arşın ve arşı taşıyan melkelerin tam bir şekilde mahiyetini bilmiyoruz. Bunun böyle olduğunu peygamber aleyhisselam haber vermiştir. Bu konuda hadisi şerifte şöyle buyrulmaktadır:

  Hz. Peygamber (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Size arşı taşıyan meleklerden bahsetmem konusunda bana izin verildi. Onlardan her birisinin kulak memesi ile boynunun arasındaki mesafe yedi yüz yıldır" (Ebû Dâvûd Sünne,18):

  Abdullah b. Amr "Arş'ı taşıyan melekler sekiz tanedir" der. Sa'id b. Cübeyr âyetteki "sekiz melek" ifadesini sekiz saf melek olarak tefsir etmiştir. Bu meleklere Allahu Teâlaya yakın ve meleklerin efendileri olmalarından dolayı Kerûbiyyûn melekleri denilir. İbn Abbâstan nakledilen bir rivâyete göre Kerûbiyyûn melekleri, sekiz bölümdür. Onlardan her bir cinsinin insan, cin, şeytan ve melek gücü kadar gücü vardır (İbn Kesîr, Tefsiru'l-Kur'âni'l-Azîm, VIII, 239).

  "Hamele-i Arş şu anda dörttür, Kıyamet günü Allah onları bir dört melekle daha kuvvetlendirir, böylece sekiz olur" (Kurtubî, el-Cami'u fî-Ahkâmi'l-Kur'ân, XII, 266).


+ Yorum Gönder