Uyurken kına yakılması 5 üzerinden 4.12 | Toplam : 66 kişi
 1. 1
  tugbaaa Misafir
  Misafir

  Uyurken kına yakılması


  Bu olay babaannemn başına gelen bi olay. Akşam yatarken ayağında hiç bişi yokken sabah namazına abdest almak için uyandğnda sağ ayağına kına yakılmış olduğunu görmüş. Kına kokusu bile varmş. Gerçekten bilen biri yardımcı olursa sevinirm :))

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Sedanur Sedanur
  Sedanur
  Sedanur

  Üye No: 12019
  Mesaj Sayısı: 707
  Tecrübe Puanı: 13

  --->: Uyurken kına yakılması


  Olaya 2 türlü bakacak olursak birincisi şu şekilde olabilir; hepimizin bildiği gibi vücüt ve ruh bağımlıdır ancak belli bir zamana kadar, insan rüya alemine ruhuyla dalar,vucut sabıttır ancak aradaki bağ hiç bir zaman tam olarak kopmaz, örneğin rüyada yüksek bir binadan atladığınızda aynı hissi yataktada hissedersiniz ve zıplarsınız(arasıra başıma gelmiş bir şey) aynı şekilde istemsiz olarak kabus gördüğümüzde el kol hareketleri yapmamız yada ona bağlı olarak konuşmamız hareket etmemiz bunlara örnektir..insan çok az rüyasını hatırlar uyku esnasında binlerce onbinlerce rüyadan sadece bir kaçı hatırlanır; bazende öyle alemlere dalarki rüya esnasında tıpkı rüyada zıplamak gibi;korkmak gibi bir iz kanıt bırakır buda genelde kına şeklinde yansır vucuda ,bu aslında inanılmaz bir bağın olduğunu ve 2 aleminde adete iç içe olduğunu kanıtlar niteliktedir..diğer bir taraftan bakacak olursakta Rüyada kina görmek süsle yorumlanir. Rüyasinda eline kina yaktigini görmek, ziynete, süse düskün bir kisi olduguna isarettir. Rüyasinda baska birisinin eline kina yaktigini görmek, merhamet, sefkat ve müjde ile tabir olunur. Kirmani ye göre; kinayi bir kap içinde görmek, mal ve müjdedir. Ellerini veya ayaklarini kina ile boyadigini gören, Ailesini zengin eder. Bir rivayete göre de dinde fesattir. Diger bir rivayete göre, ailesine ait bazi isleri saklar. Sakalini kina ile boyamak, ibadeti gözleme, fakirligini halktan saklama, uzun ve hayirli ömür, Allah (cc) rizasi için çalismak seklinde yorumlanir. El ve ayaklarina kina koydugunu gören, kadin ise hileci olur. Bir rivayete göre kocasinin islerine hizmet eder. Eger boyamak seran mekruh ve kinadan baska bir seyle yapilirsa, gelinlerden gayrisi için hayirsizdir. Bir rivayete göre gelin için de iyi degildir. Kina yaktigini fakat tutmadigini görmek, halka göre meshur olan yani bilinen malini saklamaktir. Kinanin tuttugunu görmek, ayiplarinin gizli kalacagina delalet eder. Saç ve sakalini çamurla ve ona benzer seylerle boyadigini gören, halini olmayacak mazeretlerle örtmege çalisir, veya tiksindigi bir fenaliga ugrar. Vücudunun boyanmasi uygun olmayan yerlerini boyamak hayirli degildir. Ancak ilaç için boyuyorsa buna diyecek yok. Bir baska rivayete görede: Rüyada kina kisinin yapacagi isteki kabiliyetidir, Kina mal ve alideki zinetede isarettir.. Kına yakmakla alakalı Hadis-i Şerifler de vardır.:
  “Ebu Nuaym ve Bezzar’ın naklettiği hadis-i şerif de Efendimiz (a.s) :”Kına yakın.Zira güzelliğinizi,gençliğinizi ve nikah sevginizi arttırır.”
  “Deylemî’nin naklettiği bir hadis-i şerif de ise Resûl-ü Ekrem (s.a.v)) :”İlk kına yakan İbrahim Peygamber’dir.Siyahla ilk boyanan da Firavundur.”
  Müslim’in rivayet ettiği bir hadis-i şerif de ise yine Efendimiz (a.s):”Kocası öle kadın (iddeti bitine kadar) süslü elbise giymez.Ziynet de takmaz,kına sürmez ve sürme çekmez.”
  Deylemî’nin naklinde ki hadis de Efendimiz (s.a.v) :”Boyanmanın en iyisi kına ile olandır.”
  İbn-i Asakir’nin kaydettiği bir rivayette :”İhtiyarlığınızı kına ile giderin.Zira bu ,yüzleriniz için güzellik,ağızlarınız için hoşluk,kadın için kuvvettir.Kına cennet ehlinin kokusunun seyyididir ve kına küfürle imanı ayırır.”
  Deylemî’nin rivayet ettiği diğer bir hadis de;Resûl-ü Ekrem (s.a.v) ;”Şunlar lut kavminin kötü ahlakındandır.Erkeklerin sakız çiğnemesi yol üstünde misfak kullanmak ıslık çalmak ,güvercinle oynamak,erkeklerin parmaklarına kına yakması,bağrı açık gezmesi.”
  Hâkim’in müstedrek’inde Efendimiz (s.a.v):”Kına ile boyanın.Çünkü o güzel kokuludur ve korkuyu yatıştırır.
  İbn-i Adi'nin rivayetinde ise Resul-ü Ekrem (a.s) “Saçlarınızı kınalayın ve Yahudilere benzemeyin” buyuruyor.
  Tabâranî ise şöyle bir hadis-i şerif rivayet eder:”Peygamber Efendimiz,başından rahatsız olana “git hacamat ol”,ayağından rahatsız olana ,”git ayağına kına koy” derlerdi”.
  İbn-i Mace: Efendimiz’den:”Bedeninde bir yara olursa üzerine kına korlardı.”
  Beyhâkî ise şu hadis-i şerifi nakleder:”Kadının elinde kına eseri olmasını hoş görürlerdi.”
  görüldüğü gibi uykudan uyandığında elinde ayan-beyan kınalar görmek mutlak manasıyla hayra alamettir...
  selam ve dua ile inzar(muhammet kahraman)


 3. 3
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 3,290
  Tecrübe Puanı: 90

  --->: Uyurken kına yakılması


  merak ettiğim bir konuydu
  aydınlattığın için Rahman razı olsun kardeşim 4. Reklam

 5. 4
  YUNUSSÖYLET Üye
  YUNUSSÖYLET
  Üye

  Üye No: 80047
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 49


  Sabah Kalktıgınızda Elınızde Kına Oldugunu Gormek Cok Mubarek Bı ınsan Oldugunuzun Gostergesıdır. Cebınızde Yada Yatagnızda 3 Adet Boncuk Bulmanız Gerekır Bu Boncuklar Evlılıge ısarettır.

  Gercekten Cok Etkıleyıcı 3 Gun ıcerısınde Kına Sılınıyo Bu 3 Gun Eger Cumaya Tekabül Etmişse Mübarek Bıyerı Zıyaret Etmenız Gerek Bunu Yapın Unutmayın Mubareksınızz.

  Arkadaslar Kınaya Dıkkat Edın Eger ıkı Elınızdede Varsa Bu Ellerle Harama Dokunmayın Sız Mübareksınızz Inanın Ben Bır Hocayım Allah Yolundayım Allaha Ulasın O Ellerınız şifa Kaynagıdır Dokunun Hastalara Sıfa Dertlılere Deva Mübarekleer.

  Kılın Arkadaslar Namaz Kılın Kına Yakılması Temız Kalplılıgın ısaretıdır. Verdıklerınız Elinize Gelmis Allah Yolunda Semaya Bakın Dua Edın Ellerınız şifadırr şifaa. Unutmayın Kına Sılınecek Ama O Temız Kalp Hep Bakii Kalacak. Kalbınızı Bozmayın Haram Yemeyın Zevkten Sefadan Uzak Durun Zina Yapmayınn .


 6. 5
  Osmanlı Torunu Allah yar
  Osmanlı Torunu
  Allah yar

  Üye No: 40282
  Mesaj Sayısı: 204
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 24
  Yer: Üsküp,Makedonya

  YUNUSSOYLET kardesim dedikleriniz bana daha cok bir batil inanc gibi geldi Birde hoca oldugunuzu soylemenbize gerek yoktu inanan inanir zaten


 7. 6
  pharmaton Üye
  pharmaton
  Üye

  Üye No: 82355
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 39

  boyle seyler batıl ınanc olamaz arkadaslar,nazar boncuguna benzemez yaanı,dun gece benım avuçiçime ve bas parmagımı dolayacak sekılde kına yakıldı,sabah farkettım,bende mubarek bırseyler oldugunu dusunuyorum,dıger arkadasa hak verıyorum yanı


 8. 7
  Muratatess Misafir
  Misafir

  seLamun aLeykum arkadasLar aynı oLay dun gece abLamın evinde gercekLesmıs fakat yorumLarınızı okuduktan sonra bana ilginc geLen herkez tekıL konusuyo yanı bır kısıde oLusan bı kına bu ama ilginc oLan tarafı abLam sabah kaLktıgında kına kokusuyLa kaLkıyo bakıyo ayagına kına suruLmus sasırıyo sonra enıstemın ayagında da goruyor.. sonra aksam yegenım dısardan geLıyo ayakLarını yıkarken annesı onunda ayagında göruyo yegenım 1 yasında fakat bıtane daha yegenım var 6 yasında onun hıc bı tarafında kına yok neden o ailede 3 kısıye oLan bsı 6 yasındakı yegenıme neden oLmuyo..

  hayırLı aksamLar


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Her gece tesbih ceker öyle yatarım bunu gecen gece unuttum o gece rüyamda arkadaşıma cinler musallat olmuştu ona tesbih verdim çekmesini onu allah in koruyacağını soyledim sabah uyandığımda iki ayagıma da kına yakılmış böyle bişey ilk defa görüyorum çok korktum bu iyi bisey mi yoksa cinler mi yapıyor bilgisi olanların cevaplarını bekliyorum


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhaba,bu konunun din ile bir alakası yoktur. Sebebi tinea nigra adında bir mantar türüdür. Bağısıklık sistemindeki zayıflamaya istinaden ansızın avuç içi ve ayaklarda görülür. Agrısız ve kaşıntısızdır, görünümü ve kokusu kınaya benzer.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  bahsettiğiniz olay "tinea negra" isimli bir mantar hastalığıdır..herhangi bir şeye delalet değildir..el temizliğine dikkat etmenizi tavsiye ederim...aşağıdaki linkte de yüzlerce örneğini görebilirsiniz...


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sabah uyandigimda elimde ve kollarmda kina gordum ve bunun anlami ne

  benim annemin az bi kıyafetine kına yakıldı bunun nedenini çok merak ediyorum bu yüzden degerli arkadaşlarıma sormak istiyorum


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yukarda soylenen mantar türüyke pek bir alakasi yok bu isin.cünkü hic bir cesidi kinaya benzemiyor.bekim elimde cikan ve eciktigini soyleyen ibsanlarin ellerinde ki görüntü olarak bambaska.nedeni ni bilmiyorum ama o dediginiz mantarin hicbir türüne benzemiyor


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  gece uyurken sağ eline kına yakmışlar sabah gördü babannem ne anlama gelir
  bilen büyüklerimden lütfen bilgi verrin


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evet mantar degil cin peri sacmaligi degilmi ne kadar batil seylere inaniyorsunuz cin perinn isi yok kinaliycak sizi


+ Yorum Gönder
Git 12 Son