Tevekkül: Çalışanların ücreti ne güzeldir Onlar ki sabrederler ve Rablerine tevekkül ederler 5 üzerinden 4.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  melis_naz Misafir
  Misafir

  Tevekkül: Çalışanların ücreti ne güzeldir Onlar ki sabrederler ve Rablerine tevekkül ederler


  Müslümanların kadere inancının doğal bir sonucudur. İstenilene ulaşmak için maddi ve manevi bütüm imkanları seferber ederek kullandıktan sonra sonucunu Allah(c.c.)’a bırakmak anlamına gelir.

  Tevekkül, çalışıp, çabalamak, çalışıp çabalarken Allah’ın bizimle olduğunu hatırdan çıkarmamak ve sonucu Allah’a bırakmaktır Kur’an’da, “Çalışanların ücreti ne güzeldir Onlar ki sabrederler ve Rablerine tevekkül ederler” buyurulmaktadır.

  Mesela ÖSS sınavı için yıllarca çalışmak, çabalamak, öğrenmek, alıştırmalar yapmak ve sınava girdikten sonra bildiklerini kâğıda dökerken tevekkül etmektir. O sınavı kazanmanız kaderdir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  menzil_guller Ya Hayy
  menzil_guller
  Ya Hayy

  Üye No: 63308
  Mesaj Sayısı: 634
  Tecrübe Puanı: 36

  --->: tevekkül: Çalışanların ücreti ne güzeldir Onlar ki sabrederler ve Rablerine tevekkül ederler


  bu güzel paylaşımın için Allah razı olsun kardeşim.Allah tevekkül edenleri çok sever..

  ALLAH TEVEKKÜL EDENLERİ SEVER3/159: ... Allah, tevekkül edenleri sever.
  3/122: ... Allah, iman edenlerin Veli'sidir.

  Cenâbı Allah tevekkül edenlere de; sonsuz hazinesinden sevgisini ve dostluğunu bahşetmiş, onları bu Dünyada da ahirette de kurtuluş ve mutluluğa erdireceğini buyurmuştur.

  YALNIZ ALLAH'A GÜVEN

  33/23: Rabbinden sana ne vahyolunuyorsa ona uy... Allah'a tevekkül et. Vekil olarak Allah yeter.
  3/159: ... Kararını verdiğin zaman da Allah'a güven.


  ÖDÜL VE CEZA AMELLERİNİZDENDİR

  99/7: Kim zerre kadar bir iyilik yapmışsa onun karşılığını görecektir.
  99/8: Her kim de zerre kadar kötülük yapmışsa o da onu görecektir.

  Kur'ân; insanların amellerine (çalışmalarına) göre, ceza veya ödüllendirileceğini belirlemiştir. İlâhî yasa hükümlerine uygun ameller sergileyerek Cenâbı Allah'a tevekkül edenler, zafer ve mutluluğa ulaşacak; inkarcıların, zalimlerin, nankörlerin v.s. da bütün yaptıkları ameller boşa çıkacaktır.

  Yapılması plânlanan işlerde; hiçbir çalışma yapmadan hiçbir iyi ve güzel iş üretmeden ben Allah'ı vekil ettim diyerek işlerin tıkırında gitmesini isteme bilgisizliği; ancak tembelliği, miskinliği doğuracaktır. Böyle düşünenler, tevekkülün sırrına erişememiş cahiller sınıfından başkası değildir.

  Rabbinden sana ne vahyedilmişse onlara uy. Kur'ânı Kerîm ile berilenmiş İlâhî Yasalar'ı tatbik etmek suretiyle, yaşamını sürdür. Yalnız ve yalnız bütün varlıkların yaratıcısı, Cenâbı Allah'a dayanıp güven. O, iman edenlerin dostu ve vekilidir.

  Vahye uygun kararlar ver ve bir işe başladığın zaman da, yalnız Allah'a dayanıp güven, Allahü Teâlâ, mü'min kulunu işin sonunda mutluluğa eriştirir. Ancak insanlar başlangıçta, en iyi sonucun hangisi olduğunu bilemez. Bakara 2/216: " ... Sizin için daha hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir siz bilemezsiniz. " Kullar; Kur'ân hükümlerine uygun işler üretmeli, gerek bunları yaparken ve gerekse sonucu için hep Cenâbı Allah'a dayanıp güvenmelidir. Allahü Teâlâ iman etmiş kuluna, kendisinin bile düşünemediği en hayırlı, en iyi neticeyi lütuf eder.


  TEVEKKÜL DE BİR ZİKİRDİR

  Allah’ı zikretme, yâni O’nu hatırlama, yâd etme sadece bildiğimiz ibadetlere mahsus değildir. Sabır, teslim, rıza, havf, reca... her biri ayrı bir zikir.

  Tevekkülü de böyle ulvî bir zikir olarak kabul etmek gerek...


+ Yorum Gönder