Kefaret orucuna nasıl niyet edilir Niyet şekli nasıldır 5 üzerinden 4.21 | Toplam : 28 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kefaret orucuna nasıl niyet edilir Niyet şekli nasıldır


  Ben yeminimi bozdugum için kefaret orucu tutucam 3 gün. ama nası niyet edicegimi bilmiyorum. Lütfen bana biri bunu söylesnde yanlış niyet etmek istemiyorum . . . .

  İlgili Yazılar

 2. 2
  metzer Üye
  metzer
  Üye

  Üye No: 73439
  Mesaj Sayısı: 80
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 46

  Yanıt: Kefaret orucuna nasıl niyet edilir Niyet şekli nasıldır


  Kalben neye niyet edersen odur.Önemli olan kalbinden geçendir.


 3. 3
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 3,292
  Tecrübe Puanı: 90

  Yanıt: Kefaret orucuna nasıl niyet edilir Niyet şekli nasıldır


  Oruçlara Nasıl Niyet Edilir?

  Soru: Ramazan ayı ve diğer zamanlarda tutulan oruçlara nasıl niyet edilir?

  Cevap: Bütün ibadetlerde olduğu gibi Oruca niyet etmekte şarttır. Oruç
  çeşitlerinden hangisi tutulmak istenirse istensin (farz, vacip, nafile oruç vb.) niyet edilmesi gerekir. Niyet edilmeden akşama kadar aç durmak oruç yerine geçmez. Kalben yapılan niyetler yeterlidir. Kalben yapılan niyeti dil ile ifade etmek ise menduptur.
  Ramazan orucu için niyet; “Niyet ettim Allah rızası için yarınki Ramazan orucunu tutmaya” şeklinde yapılması en efdal olanıdır. Bunun yanında bir kişi hiç gün belirlemeden “Niyet ettim oruç tutmaya” dese bu niyet şeklide caizdir. Ramazan ayı girdikten sonra farz olan oruç dışında hiçbir oruca niyet edilmez. Edilse dahi Ramazan orucuna sayılır. Çünkü farz olan Ramazan orucun vaktinde aynı anda bir başka oruca niyet edilemez. Alimlerin ortak görüşüne göre Ramazan ayında tutacağımız her bir oruç için ayrı niyet etmemiz gerekmektedir.
  Ramazan ayında tutulamayan oruçlar başka bir vakitte tutulacak olursa “Niyet ettim Allah Rızası için kazaya bıraktığım Orucu tutmaya” diye niyet edilebilir. Ancak yine bir kişi sadece “Kazaya kalan oruca” diye niyet ederse buda caizdir.
  Nafile oruçlar için “Niyet ettim Allah rızası için nafile oruç tutmaya”, adak edilmiş oruçlar için “Niyet ettim Allah rızası için adak orucu tutmaya” şeklinde niyet edilebileceği gibi “Nafile oruç tutmaya”, “Adak orucu tutmaya” şeklinde niyet edilmesi caizdir.
  Hanefi mezhebine göre ramazan orucu, nâfile oruçlar ve vakti belirtilmiş adak (nezr-i muayyen) oruçlarının niyet etme vakti gün batımından başlayıp ertesi günün kuşluk vaktine hatta öğle namazı vaktinin girmesinden az önceki vakte kadar devam eder. Öğle vakti girdikten sonra artık hiçbir oruca niyet edilemez. Başlanmış fakat bir sebeple bozulmuş nafile oruçlar ile, Ramazan ayında tutulamayan oruçların kazası için tutulan oruçlarda niyet imsak vaktine kadardır. Yine Ramazanda bile bile yapılan yeme, içme ve cinsi münasebetten dolayı tutulacak olan Kefaret orucu içinde yine niyet etme vakti imsaktır.
  Akşam vakti güneş batmadan bir sonraki güne niyet edilemez. Niyet için kesin ifade kullanılmalıdır. Muallakta olan, herhangi bir şarta bağlanan niyetler geçerli değildir. “Yarın şu işim olursa oruç tutarım” şeklinde yapılacak niyetler muteber değildir. Sahura kalkmış bir kişi niyet etmeyi unutsa dahi sahura kalkması niyet yerine geçer. Akşam vakti girdikten sonra imsak vaktine kadar yeme, içme ve ailevi münasebette bulunmak serbesttir.

  Ahmet ÜNAL
  Vaiz


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Kefaret orucuna nasıl niyet edilir Niyet şekli nasıldır


  Allah razı olsun çok güzel bilgiler


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam atmis bir gün gereken orucun niyeti öğrenmek istiyorum


 7. 6
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,902
  Tecrübe Puanı: 102

  61 gün oruç niyeti nasıl? kefaret orucu niyeti nasıldır

  Bir günü kazaya niyet edilir: Niyet ettim yarın tutamadığım günü kaza orucunu tutmaya
  kalan 60 gün için: Niyet ettim kefaret orucunu tutmaya


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben kefaret orucu tutuyorum bugün 20ci günüm gece imsaktan ince niyetlenmeyi unuttum sabah namaza kaldığında aklima geldi imsak vakti girmişti ama ezan olunmamıştı bende su içip niyetlendim kefaret orucu yandimi yoksa kabul mu bunu öğrenmek istiyorum


 9. 8
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,960
  Tecrübe Puanı: 79

  Alıntı
  imsak vakti girmişti ama ezan olunmamıştı
  İmsaktan sonra su içilmez. Ezana göre değil imsaka göre hareket edilir. Oruç olmadı


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  S a hocam resulullah in veya sahabenin dil ile niyet ettiği hiçbir nakilde karşılaşmadım hatta bunun bidat olduğunu söyleyen var bunu açıklarmisiniz s a


 11. 10
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykumselam kardeşim. Oruçlardaki niyetlenme konusunda şüphe veya ihtilaf yoktur. İhtilaf olan niyetin dil ile mi yoksa kalp ile mi edileceğidir. Hadisi şerifte peygaöber aleyhisselam: Ameller niyetlere göredir buyurmuştur.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  61 kefaret orucunda önce 60 gun kefaret mi tutulmali yoksa kaza yaptıgimız gün mü tutulmalı

  Hocam kefaret borcu altmış fakire iki öğün doyacak kadar para vererek de ödenebilir mi ve bu parayi karnini doyurmak dışında başka seylere harcayabılir mi


 13. 12
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Oruç kefareti 61 gün değil sadece 60 gündür. Bir gün kazası eklenince ona 61 diyen olmuştur ve halk arasında da öyle bilinmektedir ama bu tabir yanlıştır. Kefaret 60 gündür ve artı olarak kaç gün kazası varsa ona ekler.

  - Oruç kefaretinde sırayı gözetmek hem Hanefilerce, hem de Şafiilerce gereklidir. Malikilerde sıra gözetmek yoktur, insan dilerse köle azad ederek, dilerse oruç tutarak ve dilerse yemek yedirerek bunu yapar.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  hocam herkese hayırlı sabahlar benim sorum şöyle:
  diyelim ki ben 3 gün orucu bozdum ve kefaret gerek. Bu durumda yine 61 gün mü tutacağım yoksa 60+3 gün mü tutacağım.
  bide 60 gün kefaret orucu tuttum geri kalan tutacağım bir günlük veya üç günlük oruca nasıl niyetleneceğim yani niyetlenirken ne deemem gerek


 15. 14
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  - 3 gün peş peşe olarak tutulan oruç bozulursa kefaret gerekmez. Ancak ramazan orucu bir mazeret olmadan bozulursa o zaman 60 gün kefaret orucu gerekir.

  - Kefaret orucu tutulacaksa ilk olarak 60 gün arka arkaya oruç tutulur. Daha sonra kaç gün kaza kalmışsa o kadar gün kaza edilir.

  - Niyet için, niyet ettim Allah rızası için kefaret orucunu tutmaya denir.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son