İslamda dünya sevgisi nasıl olmalıdır? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İslamda dünya sevgisi nasıl olmalıdır?


  islamda dünya sevgisi nasıl olmalıdır

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 10,799
  Tecrübe Puanı: 158

  Cevap: İslamda dünya sevgisi nasıl olmalıdır?


  Dünya sevgisi nasıl olmalı
  Peygamber Efendimiz (sas) bir hadis–i şeriflerinde şöyle buyururlar: “İleride, ehl–i kitap (Yahudi ve Hıristiyanlar ) ve diğer milletler, tıpkı aç kimsenin sofranın başına koştuğu gibi sizin üzerinize üşüşeceklerdir; üşüşüp ağzınızdaki lokmaları almak isteyeceklerdir.” Yani cüzdanınızı elinizden almak, kazandığınız şeylerin üzerine oturmak için, tıpkı bir sofraya üşüşür gibi başınıza üşüşeceklerdir. Bunun üzerine bir sahabi sorar: “O gün bizim azlığımızdan mı böyle olacak yâ Rasulallâh!?”

  Efendimiz (sas) “Hayır! Bilakis siz o gün fevkalade çok olacaksınız; ama Allah, düşmanlarınızın kalbinden size karşı olan mehâbeti (hürmetle karışık korkuyu) çıkaracak; yani hasımlarınızın nazarında saygısız hale gelecek, güvende olamayacak ve ağırlığınızı hissettiremeyeceksiniz. Aynı zamanda Allah sizin kalbinize ‘vehen’ koyacak.” buyurur.
  Sahabi yine sorar: “Vehen nedir yâ Rasulallâh (sas)?”

  “Vehen, (gelip–geçici yanları itibariyle) dünya sevgisi, dünyayı birinci plânda ele alma ve ölümden ürkmektir.” (Ebu Davud, Melahim, 5; Müsned, 2/278) buyururlar.

  Evet bir toplum, dünyayı, nefislerine bakan yanlarıyla asıl gaye yaparlar, kalbleriyle ve ruhlarıyla ona yönelir; Allah’ın rızasını da bir tarafa bırakırlarsa, yani dünyaya ve onun içindekileri Allah’a tercih ederlerse “Lâ ilahe illallâh” dese de, onda kalbî ve rûhî doğruluğun var olduğu söylenemez.

  Ali Budak
+ Yorum Gönder