Namazla ilgili kompozisyon 5 üzerinden 4.82 | Toplam : 66 kişi
 1. 1
  Misafir Misafir
  Misafir

  Namazla ilgili kompozisyon


  Namaz ile ilgili kompozisyon istiyorum yardımcı olur musunuz Namaz hakkında kompozisyon örneği yazar mısınız ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Galus Özel Üye
  Galus
  Özel Üye

  Üye No: 13
  Mesaj Sayısı: 3,083
  Tecrübe Puanı: 33
  Yer: Türkiye

  Cevap: namazla ilgili kompozisyon


  Namaz kılmak dünyadaki ilk ve en önemli vazifemizdir. Namaz kılarken Allah’tan başka bir şey düşünmememiz lazım. Namaz kılarken surelerin anlamını düşünerek Allah’a yakın olduğumuzu hissederiz ve bu Allah’ın hoşuna gider. Peki ben namaz kılarken ne hissediyorum?

  Ben ilk namaz kılışımı hatırlamıyorum ama genellikle namazdayken seccadeyle birlikte havada süzülerek özgür olduğumu ve Allah’a yakın olduğumu hissediyorum. Namaz kılmak insana huzur getiriyor ve ben bunu hissediyorum. İlk başta namaz kılmakta zorlanıyorum ama kıldıktan sonra içim huzur doluyor. Abdest almak insana coşku ve ferahlık veriyor. Abdest bedenimizi ve ruhumuzu temizliyor, bizi namaza hazırlıyor.

  Abdesti güzel alıp namazı güzel kıldığımızda Allah’ı güzelce anmış, Allah’ın huzurunda olduğumuzu anlamış oluyoruz. Bu duyguları yaşayan kötülük yapar mı? Elbette yapmaz. Hem ahirette hem dünyada mutlu olmak için namazımızı güzelce kılmamız lazım.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: namazla ilgili kompozisyon


  NAMAZ - NAMAZIN ÖNEMİ

  Eğer Islâm`ı tek kelime ile anlatmamız istense, "Namaz" diyebiliriz. Bu yüzden Allah Rasülü namazı, "dinin orta direği" diye nitelemiştir.(el-Hindî age. I/278 (1372), Ebu Naîm`den.)

  İnsanlar Allah`ı tanımak için yaratılmışlardır. (K. ez-Zâriyat (51 ) 56: Ayrıca bk, Aclûn[M1>î[M2>, Kesfu`I-hafâ N/173.) Allah`ı iyi tanımışlığın en güzel göstergesi namazdır.

  Namazın toplayıcılık niteliği vardır. Onda her türlü ibadetten bir parça bulunur. (Imam Rabbani Mektubat`ında bunu güzel izah eder.)

  Namazı Yaratıcımız (c.c.) imana denk tutmus ve kıble değiştiginde, "geçmiş namazlarımız boşa mi gitti?" diye soranlara, "Allah sizin imanınızı zayi etmez" buyurarak, namazdan "iman" diye söz etmiştir. (K. Bakara (2) 143.)

  Bu yüzden sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)`in arkadaşları da: "Biz namazdan başka hiçbir ibadeti terketmeyi küfre yani. kâfir olmaya denk saymazdık" demişlerdir.

  Dünyada en üst makamdan en aşağı görülenine kadar herkesi aynı safta toplayıp, Allah`ın karşısında hepsinin insan olarak eşit olduklarını namaz kadar vurgulayan bir başka eylem yoktur.

  İnsanın bedeninin gıdaya ve çeşitli vitaminlere ihtiyacı olduğu gibi, ruhunun da gıdaya ve vitaminlere ihtiyacı vardır. Ruhun temel gıdası namazdır. Ve insanın bedeni çeşitli kirlerle kirlendigi gibi ruhu da kirlenir. Namaz bu her iki kiri de temizler.

  Namaz insanı yalnızlık duygusundan kurtarır. Günde en az beş defa tekbir alırken dünyayı ve içinde bulunanları arkasına atan, bu hareketiyle en azından şunları demek ister:

  Bütün dünya bir yana olsa bana Allah`ım yeter. Ben ondan başka boyun eğecek kimse tanımıyorum.

  Allah-u Ekber = En büyük Allah`tır, diyorum ve benim namazıma O`nun ihtiyacı olmadığını da böylelikle itiraf ediyorum.

  Namaz sevgili Peygamberimiz aracılığıyla bizzat Yüce Allah`ımızın bize gönderdiği bir hediyedir; onu nasıl reddederiz?

  Namaz Miraç hediyesi olmakla mü`minlerin Miracı sayılmıştır. Yani namaz insanı manâ âleminde alabildiğine yükselten bir asansördür. Ona tutunmayanlar aşağıların aşağısında kalacaklardır.

  Namaza belki de en az muhtaç olan insan, Allah`ın Rasûlü Muhammed`dir. Ama o, aynı zamanda namazı en iyi anlayan insandır. Bu yüzden onun, ayakları şişecek kadar namaz kıldığıolurdu. Aişe annemiz ona bir seferinde acıyarak: "Ey Allah`ın Rasûlü, Allah senin geçmiş gelecek bütün günahlarını bağışladığını söylüyor, öyleyse kendini bunca yormak niçin?" diye sorduğunda O da:

  "Sükreden bir kul olmayayım mi?" buyurmuştur. (Buharî tefsir 48, teheccüd 6; Müslim, münafikûn 79, 81.) Demek ki namaz, Allah`ımızın verdiği sayısız nimetlere karşı da bir şükür, yani tesekkürdür.

  Artık kalp temizliğinin nasıl olduğunu daha iyi anlıyor olmalıyız. Demek ki, kalp temizliği namaz kılmamayı değil, daha çok kılmayı gerektirir.

  Ancak namazın bütün bu iyi etkileri için bir şart vardır: Onu Allah`la yüzyüzeymis gibi kılmak. Yani "huşû" ya da "ihsan". Kendisini Allah`la konuşuyor sayarak o şekilde namaz kılmak. Onun için namaz kılanın önünden geçilmez. Konuşanlar, arasından geçmek terbiyesizliktir.

  Bu yüzden Allah, kurtuluşa erecekler içerisinde öncelikle namazlarını "huşû" içinde kılanları sayar. ("Mû`minler elbette kurtulacaktır: Onlar ki, namazlarında huşuludurlar, boş şeylerden yüzçevirirler, zekâtlarını verirler, ırzlarını korurlar..:` K. Müminûn (23) 1-9.)

  Bu yüzden Allah (c.c.) "Beni anmak için namaz kıl." (Tâ-hâ (20) 14.) buyurur. Demek ki namaz Allah`ı anmak yani zikretmek ve hatırlamak için kılınır.

  Bu yüzden Allah (c.c.): "dosdoğru kılınan namaz insanları her kötülükten alıkoyar." (Akebût (29) 45.) buyurur. Bunu herkes, kırk gün değil, sadece bir hafta, hattâ bir gün huşû`lu namaz kılmakla açık seçik görür. Ama olabildiğince düşünerek, olabildiğince kontaktta.

  Bu yüzden Allah Rasûlü dünya meşgaleleriyle yorulduğu ve sıkıldığızamanlarda: "Ey Bilal, kalk da bizi ferahlat!" (Ebû Dâvûd, edep 78; Müsned V/364, 371.) yani, ezan oku da namaz kılalım, buyururlardı.

  Onun arkadaşlarından bazıları da namaza durduklarında Allah`tan başka her şeyi unuturlardı. Hattâ birisinin sırtına ok saplanmışti. Acısına dayanamadığı için çıkaramıyorlardı. Bu yüzden o namaza durduğunda çıkardılar. Duymamıştı bile. (Benzer bir olay için bk. Kandıhlevî, Hayâtu`s-sahabe NI/605.)

  Bir başkası, namazda hatırına gelip kendisini Allah`ı anmaktan alıkoyduğu için, çok değerli hurma bahçesini Allah Rasûlü`ne bağışladı. (bk. Kandıhlevî age NI/544; Ibnü`I-münzir, et-Tergib I/316. )

  Artık nasıl namaz kılmayız? Nasıl AlIah`a kulluğu kabullenmeyiz? Nasıl çocuğumuza namaz kıldırmamakla ona acıdığımızı zannederiz? Namazın yaşınıda, onu emreden belirliyor ve elçisine: "Çocuklarınız yedi yaşına gelince onlara namaz kılmayı öğretin ve onları namaza başlatin, on yaşına geldiklerinde de, eğer namaz kılmadıkları olursa, dövün, yataklarını da ayırın." dedirtiyor. Gerçekten de çocukken başlanılmayan şeylere sonradan alışmak çok zordur.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: namazla ilgili kompozisyon


  Namaz müminin miracıdır


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  güzel olmuş ellerinize sağlık teşekkürler güzel olmuş


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  çok haklı namaz islamın direğidir o olmassa olmas birçadır gibi ortadaki direği çekersen yıkılır islamın direği namazdır


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namaz bizim için çok önemlidir


 9. 8
  Ebru tunca Misafir
  Misafir

  Arkadaslar ben yeni yazicamda sence yazsami yazmasam mi ♥


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  çok güze çok teşekkürler sizin sayenizde ödevimi yaptım


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  harika kompozisyon olmuş kim yazmışsa ellerine saglık o yazan kişiye allah zihin açıklıgı versin =)=)=)


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  ben çok beyendim çok sağol iyiki yazmışsın işime yaradı ödevimde yardımcı oldu


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ellerinize sağlık çok güzel olmuş, işime çok yaradı teşekkür ederim


+ Yorum Gönder